PRÁCE 🧰
Zimní pneu 🛞

4 situace, ve kterých se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění

7. 11. 2024 3 min. čtení diskuze (0) Rádce motoristy Pojištění motoristy Jak vybrat havarijní pojištění Základní info k havarijnímu pojištění Výběr havarijního pojištění

Zatímco bez povinného ručení na silnice s autem nesmíte, to havarijní si platí řidiči dobrovolně. A mnohdy nejde o zrovna zanedbatelné částky. V jakých situacích byste měli o havarijní pojistce vážně uvažovat?

4 situace, ve kterých se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění

Články na téma informace o havarijním pojištění:

  1. Jak funguje havarijní pojištění
  2. Havarijní pojištění ochrání auto i posádku. Co všechno kryje?
  3. Jak funguje havarijní pojištění vozidel a před čím vás ochrání?
  4. Oprava auta z havarijního pojištění: Poradíme, jak na ni
  5. Jak u pojišťovny uzavřít to nejlepší havarijní pojištění? - již brzy
  6. Komu se vyplatí havarijní pojištění v letošním roce? - již brzy
  7. Havarijní pojistka a 4 situace, ve kterých se vyplatí mít ji sjednanou - právě čtete

Pořídili jste si auto na leasing

V úvodu je potřeba zmínit, že v případě auta „pořízeného“ na leasing se nestáváte jeho majitelem, ale pouze pronajímatelem. Veškeré škody, které během pronájmu na vozidle vzniknou, leží na bedrech řidiče. Proto je dobré si havarijní pojištění sjednat. U některých leasingových společností navíc nemáte na výběr, protože „havarijko“ vyžadují.

Náš tip: S havarijním pojištěním je v naprosté většině případů spojena také tzv. spoluúčast. Jde o procento či částku, kterou při pojistné události budete muset zaplatit z vlastní kapsy. Obecně platí, že čím vyšší spoluúčast u havarijního pojištění zvolíte, tím nižší pojistné budete platit.

Vlastníte nové a drahé auto

Nové vozidlo je často obrovským lákadlem pro nejrůznější vandaly a nenechavce. Havarijní pojistka by proto měla být v tomto případě prioritou. V rámci ní si nechte pojistit nejen vandalismus, ale také případné odcizení nebo zvolte rovnou GAP pojištění. Pokud si ho sjednáte, pojišťovna vám v případě totální škody (krádež, velké poničení) vyplatí cenu, za kterou jste nové vozidlo pořídili.

Mohlo by vás zajímat: Havarijní pojištění se nevyplatí pouze majitelům nových a drahých aut, ale také starších ojetin. Mnohé pojišťovny totiž dokážou nabídnout výhodné havarijní pojištění také pro starší vozy. Sjednávat si tuhle pojistku má ovšem smysl u vozidel, která jsou maximálně 20 let stará.

Parkování v rizikové oblasti

O havarijním pojištění by měli vážně uvažovat také řidiči, kteří parkují vozidlo mimo kryté garážové stání. Riziko, že dojde k poničení nebo krádeži vozidla je totiž mnohem vyšší než u toho, které má svoje místo v garáži. Problémem může být i řádění živlů. Bouřka či přívalové deště dokážou napáchat obrovské škody. Ať už jde o poničení způsobené popadanými větvemi nebo třeba kroupami, pojišťovna opravu vozu v případě správně nastavené pojistky uhradí.

Náš tip: Mějte na paměti, že v rámci havarijního pojištění si jednotlivá rizika pojišťujete většinou samostatně. Některé pojišťovny ovšem umožňují vybírat z balíčků, které vybraná rizika vzájemně kombinují. Čím více rizik si pojistíte, tím bude pochopitelně pojistka dražší.

Často cestujete po Česku i zahraničí

Pokud je vozidlo neustále na cestách, rapidně stoupá riziko nehody nebo poškození (člověkem i zvěří) či jeho odcizení. Proto je na místě havarijní pojistku sjednat. Ta navíc platí obvykle i v rámci dalších států Evropy. Při sjednání havarijního pojištění většinou získáte i komplexní balíček asistenčních služeb, které se vám budou hodit například ve chvíli, kdy potřebujete nechat auto odtáhnout do nejbližšího servisu nebo v případě havárie požadujete náhradní vůz.

Praktický tip závěrem: Smlouvu o havarijním pojištění byste měli průběžně aktualizovat. A to ideálně jednou za dva roky. Pojistné by se tímto krokem totiž mělo postupně snižovat v závislosti na hodnotě pojištěného vozu.

Zdroj info: Allianz pojišťovna.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články