Výlety po Česku pořádně zdražily. Opět jsme se o tom přesvědčili v posledních dnech, kdy jsme vyrazili na nejvyšší horu Hrubého Jeseníku – Praděd. Pokud sem míříte s rodinou a nenesete si s sebou svačinu z domů, počítejte, že za půldenní výlet zaplatíte klidně i několik tisíc.
Cestování po Česku je rok od roku dražší. Za výlet na Praděd zaplatí rodina klidně i několik tisíc
Články na téma cestujeme po Česku:
- ATC Merkur odhalil letošní ceny. Spadne vám z nich brada!
- Vyrazili jsme do méně známého českého kempu a nestačili se divit
- Návštěva ATC Merkur v roce 2024: Co nás tady potěšilo a vytočilo?
- Předražené Česko: Rodinný výlet vám udělá pořádný průvan v peněžence
- Biotop Hlinsko: Vyrazili jsme se osvěžit a stálo nás to necelou stovku
- Výlet na Praděd s jídlem vyjde rodinu klidně i na 3 000 Kč - právě čtete
Nejvyšší hora Moravy láká za hezkého počasí davy návštěvníků z bližších i vzdálenějších koutů republiky. Praděd se denně snaží pokořit nejen jednotlivci, ale i rodiny, které zde míří zejména během prázdninových měsíců. Takový rodinný výlet je ale poměrně nákladný, o čemž jsme se osobně přesvědčili pár dnů zpět.
- Přečtěte si také: Voda z kohoutku za 69 Kč a topinka za 229 Kč: Půldenní výlet v Lednici nás vyšel na 2 500 Kč
Jen za vstup na vysílač zaplatíte skoro pětistovku
Ceny jsou v Česku opravdu vysoké. Na tom se asi shodneme. Jen za vstup na rozhlednu si tady účtují 150 Kč za dospělého a 80 Kč za děti od 5 do 15 let (na oficiálním webu mají vstup zdarma pro děti do 6 let, na místě pak visí cedule uvedená ve fotogalerii pod článkem – pozn. redakce). Pokud se budete chtít po výletě osvěžit, případně si dát na místě oběd, nebo něco lehčího k zakousnutí, příliš možností nemáte.
- Mohlo by vás zajímat: Tady je svět ještě v pořádku! Na přírodním koupališti jsme strávili odpoledne za necelou stovku
„Smažák“ za 268 Kč, knedlíky za 225 Kč
Velmi oceňujeme, že restaurace tady ceny povětšinou „netají“ a mají nabídku viditelně vyvěšenou u vstupu, případně na lavičkách, které k restauraci, či bistru patří. V případě rodinného oběda je ovšem potřeba počítat s „vysokohorskou přirážkou“, což samozřejmě není nic proti ničemu. Pokud tedy budou hosté níže uvedené ceny i nadále akceptovat.
Například oblíbený „smažák“ s hranolky a kečupem vyjde strávníka na 268 Kč. Za smažený kuřecí řízek s kroketami zaplatíte 259 Kč. Pokud máte chuť na něco sladkého, dát si můžete borůvkové knedlíky se žahourem a cukrem za 225 Kč.
Žebra, coby pochopitelně nejdražší pokrm na jídelním lístku, vás vyjdou na 469 Kč. Spláchnout vydatný oběd můžete místním pivem Praděd, který vám do 0,4 l sklenice načepují za 65 Kč. Počítejte ovšem s tím, že u některých podniků je v případě každého točeného nápoje potřeba zaplatit zálohu za vratný plastový kelímek ve výši 50 Kč.
- Přečtěte si také: Letošní návštěva ATC Merkur: „Plzeň“ zlevnila, elektřina se platí zvlášť a nový „trik“ s cenami jídel
Závěrečné resumé
Stravovat se v tuzemských restauracích, a zvláště těch, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti turistických lákadel, je poměrně nákladné. Přijatelnější ceny mají pochopitelně v bistrech, či vzdálenějších podnicích mimo hlavní tepny. Pokud ovšem restauratéři a provozovatelé podniků nezatáhnou za onu pomyslnou ruční brzdu, možná se zase dočkáme doby, kdy budeme na výlety vyrážet s baťůžkem a svačinou z domů.
Zdroj médií: Depositphotos, ostatní fotografie použity se svolením autora.
Fotogalerie (8 fotek)
Diskuze (2)
A není to jen na kopcích. Hospody obsadili zlatokopové, najali do najatých hospod obsluhu jakoukoli, a hlavní věcí jsou peníze a po nás potopa. Žádné budování klientely, konkurence je v těch samých zmetcích, kvalita služeb bídná, obětí je turista, vítěz zlatokop.... u Tábora je kemp Knížecí rybník, tak tam je hnus vůbec vstoupit do hospy, tam si host připadá jak obtížný hmyz.
Jinak doporučuju přestat podporovat některý vykuky co už nevěděj co by chtěli (120 kč za jakože domácí limonádu a podobně), já když jdu někam na vejlet do civilizace, tak už žeru skoro jenom v KFC, nebo si radši někde nakoupim něco v Lidlu než abych tohle podporoval. Kdyby aspoň svíčková měla fakt hovězí maso jako má mít, tak si člověk řekne "no dobrý, tak je aspoň pravá" ale ona pravá neni a jsou to šejdíři.