Havarijní pojištění není na rozdíl od pojištění odpovědnosti z provozu vozidla ze zákona povinné. Přesto se ho vyplatí sjednat jak u nových vozů, tak i starších ojetin. Máme pro vás přehled důležitých informací i odpovědi na vaše nejčastější dotazy.
Co je to havarijní pojištění? Jak ho sjednat a proč se vyplatí i u starších vozů?
Články na téma vybíráme havarijní pojištění:
- Co je to havarijní pojištění a opravdu se vyplatí si ho sjednat? - právě čtete
- Kolik stojí a komu se vyplatí havarijní pojištění na dovolenou?
- Máme pro vás praktický návod, jak zrušit havarijní pojištění bez pokut
- Komu se vyplatí havarijní pojištění a kdy si ho sjednat?
- Jak správně vybrat a nastavit pojištění auta proti odcizení?
- Odtah auta ze zahraničí je pekelně drahý. Jak si ho pojistit?
- Opravdu se vyplatí uzavírat pojištění vozidla proti vandalismu?
- Jak správně pojistit elektromobil a nešlápnout vedle?
- Přemýšlíte, jak si sjednat havarijní pojištění? Poradíme, jak na to!
- Jaká pojistka kryje sesuv sněhu, který poškodí vaše auto?
Havarijní pojištění: Co to je a co kryje?
Spousta řidičů se při výběru auto-moto pojištění bude jistě zajímat o to, jak si stojí povinné ručení vs. havarijní pojištění. Zatímco povinné ručení kryje škody (na zdraví, majetku i životě) způsobené provozem vozidla ostatním účastníkům nehody, z havarijního pojištění vám pojišťovna uhradí škody na vlastním vozidle nebo zdraví a životě jeho posádky.
Havarijní pojištění kryje řadu rizik. Mezi ta nejčastější patří:
- dopravní nehoda
- zničení či poškození vozidla v důsledku řádění přírodních živlů
- poškození vozidla cizí osobou (vandalismus)
- krádež vozidla
- střet se zvěří či poškození vozu zvířetem
Co je havarijní pojištění už víte…
Ve chvíli, kdy bezpečně víte, co je havarijní pojištění, můžete přemýšlet o vhodně nastavené pojistné ochraně a rizicích, která se nepochybně odrážejí v celkové výši pojistného. Pojišťovny nabízí celou řadu zajímavých připojištění, které zvyšují ochranu vozu i jeho posádky. Čím více rizik si ale samozřejmě necháte pojistit, tím víc za havarijní pojištění zaplatíte.
Také čtěte
Jak vybrat to nejlepší havarijní pojištění?
Řidiče samozřejmě nejčastěji zajímá, jaké je to nejlepší havarijní pojištění, což nelze obecně říci. Každá pojišťovna totiž přichází s maličko odlišnými produkty, pojistnou ochranou i riziky. Abyste se však v nabídce lépe zorientovali, je dobré využít nezávislých online kalkulaček a srovnávačů, které za vás porovnají veřejné (a často i neveřejné nabídky), které si můžete seřadit podle ceny, pojistné ochrany nebo jiných parametrů.
- Přečtěte si také: Havarijní pojištění a pojistná částka: Proč se nevyplatí podpojištění ani přepojištění auta?
Je dobré sjednávat si to nejlevnější havarijní pojištění?
Mezi nejlevnější nabídku a nejlepší havarijní pojištění rozhodně nelze dát rovnítko. Cena je totiž jedním, nikoliv jediným parametrem, na základě kterého byste měli havarijní pojištění vybírat. Zajímat by vás měl především rozsah pojistné ochrany, ale pozornost byste měli věnovat i pojistným limitům, či výlukám, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.
Kolik stojí havarijní pojištění?
Levnější havarijní pojištění mají obvykle řidiči v menších městech, kde je také menší riziko nehody. Výhodné pojištění mají i ti, kteří mohou navíc využít bonus za dlouhodobou jízdu bez nehod. Cenu pojištění ovlivňují i parametry týkající se pojišťovaného automobilu (typicky značka, model, motorizace, stáří vozidla). Výslednou cenu ovlivňuje i výše spoluúčasti, kde platí, že vyšší spoluúčast znamená nižší pojistné.
- Mohlo by vás zajímat: Jak pojistit auto? Poradíme, co je ze zákona povinné, bez čeho se neobejdete i to, jak ušetřit tisíce
Vyplatí se sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy?
Spousta řidičů bude řešit, zda si „havarijko“ sjednat také u staršího vozu. Na odpovědi se v tomto případě neshodnou ani pojišťovací experti a specialisté. Obecně ovšem platí, že havarijní pojištění je ideální sjednávat pro vozy do 10 let stáří. U starších modelů (typicky 15 – 20 let) se tato pojistka jeví jako nevýhodná.
Musím platit havarijní pojištění celoročně?
Pokud vyrážíte s vozidlem na silnice jen sporadicky, případně chcete svou peněženku nebo bankovní konto ochránit během cest v zahraničí, je vhodné uvažovat o sezonním nebo krátkodobém havarijním ručení. Pojistné budete v tomto případě platit jen po určité měsíce nebo na předem sjednanou dobu (např. pobytu v zahraničí).
Kalkulačka havarijního pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.