Na konci listopadu jsme vyrazili do vánočně vyzdobené adventní Vídně. Kromě trhů a památek jsme navštívili i několik vyhlášených restaurací. Jak náš pobyt probíhal a co stojí za návštěvu, pokud do Vídně vyrážíte na víkend?
Co ochutnat a navštívit během víkendu v rakouské metropoli?
Články na téma tipy pro cestování Rakouskem:
- Tipy na přesné počasí v Rakousku
- Kam se vydat do přírody v Rakousku
- Tipy na výlety v okolí Tröpolachu
- Jaké zajímavosti v Rakousku neminout
- Co stojí za návštěvu během víkendového pobytu ve Vídni? - právě čtete
Vlak rezervujte s předstihem
Z Pardubic jsme do Vídně vyrazili Regiojetem. Koupi jízdenek jsme ale maličko podcenili. Tři dny před naším plánovaným odjezdem byla naprostá většina míst beznadějně vybookována. Zvolili jsme tedy dvě místa ve vagónech low-cost, což nás ve dvou osobách (cesta tam i zpět) vyšlo na 1 888 korun.
Na vídeňském nádraží jsme zamířili rovnou ke kiosku s jízdenkami, kde jsme si koupili 24hodinovou jízdenku za 8 eur/osoba. Jízdenky platí na metro, tramvaj i autobus. Z nádraží jsme se metrem přesunuli k prvnímu místu z našeho víkendového itineráře.
Šlo o Katedrálu svatého Štěpána, která vypadala zvenku opravdu impozantně. Vnitřní prostory nám už tak impozantní nepřišly. A to třeba ve srovnání s katedrálami, které jsme navštívili během našeho pobytu v Římě. Před katedrálou byla menší fronta. Za pár eur je možno vystoupat až na vyhlídku. Protože zde ale nebylo možno platit kartou, vyhlídku jsme pro tentokrát vynechali.
Legendární Café Sacher Wien nás trošku zklamal
Od katedrály jsme se vydali pěšky do samotného centra Vídně na Korutanskou třídu. Ulici z obou stran lemují luxusní obchody a okouzlující vánoční výzdoba. Nás na ulici zaujala legendární kavárna Café Sacher Wien, kde servírují originální vídeňský dort. Jako první nás u vstupu překvapila dlouhá fronta, ve které jsme strávili bezmála hodinu. I přes to, že v kavárně bylo několik volných míst, na usazení jsme čekali poměrně dlouho.
Další „zvláštností“ tohoto podniku byla obsluha. Objednali jsme si dvě kávy a zmíněný Sacher dort. Servírka nám nejprve donesla zákusek a zhruba za 7 minut kávy. Poté si nás již nikdo nevšímal a o zaplacení jsme se museli vyloženě aktivně hlásit. Pokud do zmíněného podniku míříte, obrňte se tedy trpělivostí. Návštěva vám (i s čekáním ve frontě) zabere téměř 2 hodiny!
Od kavárny jsme se vydali k hradu Hofburg, který je zdejší dominantou. Na nádvoří vás bude čekat socha Prince Evžena. V okolí je několik muzeí, ty jsme ale vzhledem k časové náročnosti a omezené době pobytu tentokrát nenavštívili.
- Náš tip: Pokud do Vídně vyrážíte autem, přečtěte si, jak je to tady s dálniční známkou v letošním roce
Vídeňský řízek? Porce, ze které by se najedla klidně celá rodina
Od hradu jsme se svižnou chůzí dostali k budově rakouského parlamentu, v jehož blízkosti stál petiční stánek s heslem „Free Palestina“. Na místě situaci řešilo několik policistů. Před prohlídkou nás čekala bezpečnostní kontrola, během níž nám zabavili termosku Portálu řidiče i lahev s vodou.
Na obojí nalepili lísteček s tím, že si můžeme předměty při opouštění budovy na vyhrazeném místě vyzvednout. Prohlídka budovy Parlamentu nebyla dle našeho názoru ničím zajímavá, takže jsme pokračovali dál na hlavní vídeňské trhy, o kterých jsme se více rozepsali v jednom z předchozích článků.
Protože nám během prohlídky vídeňských trhů vyhládlo a zároveň jsme nehodlali akceptovat přemrštěné ceny za občerstvení přímo na místě, vyrazili jsme do nedaleké restaurace Schnitzel Wirt (cca 20 minut pěšky). I tady jsme ve frontě čekali víc než půlhodinu. Vnitřní prostory podniku jsou docela stísněné, přesto však útulné a autentické. Na místě na vás vyloženě dýchne rodinná atmosféra, což nebývá u podobných podniků zvykem.
Objednali jsme si dva vídeňské řízky s bramborovým a zelným salátem, pivo a vodu. Překvapily nás gigantické porce, ze kterých by se klidně najedla celá rodina. Účet za tuhle návštěvu činil 44,80 eur (cca 1 135 Kč). Po jídle jsme zamířili na nedaleké trhy na Náměstí Marie Terezie a poté na hotel (ubytování pro dvě osoby a dvě noci nás stálo 86,70 eur, což je cca 2 196 Kč).
- Přečtěte si také: Navštívili jsme vánoční trhy ve Vídni. Počítejte s tím, že za klobásu nebo svařák letos dáte klidně i 250 Kč
Socha Josefa Ressela a lokální trhy, kde nešlo platit kartou
Druhý den jsme se z hotelu metrem (cca 35 minut) vydali k Vídeňské státní opeře, která rozhodně stojí za prohlídku. Poté jsme se přesunuli ke Kostelu svatého Karla Boromejského, u něhož se konaly menší lokální trhy. Na rozdíl od trhů na hlavním náměstí tady v drtivé většině případů neakceptovali platební karty.
Ceny byly ale o poznání nižší. Kousek od trhů jsme narazili na sochu Josefa Ressela a poté jsme pokračovali směrem k zámku a muzeu Belveder, před kterým se konají další lokální trhy. Odtud se pak člověk celkem rychle (cca 10 minut) dostane na hlavní nádraží, ze kterého je možno pokračovat na vlak nebo letiště.
Celkově hodnotíme naši návštěvu Vídně pozitivně. Menším zklamáním byla pouze zmíněná kavárna, jejíž dojem kazila pomalá a neprofesionální obsluha. Překvapily nás i vyšší ceny a větší počet návštěvníků na hlavních vánočních trzích pořádaných na náměstí Rathausplatz, s čímž je ale potřeba v předvánočním období počítat.
Zdroj médií: Martin Bureš.