Povinné ručení stále zdražuje. Jeho průměrná cena je v současné době 3 842 korun. Pojistky zdražují takřka ve všech regionech. Co je příčinou nárůstu cen pojistného a jak na povinném ručení ušetřit?
Co ovlivňuje cenu povinného ručení a jak na něm v roce 2025 ušetřit?
Články na téma cena povinného ručení:
- Cena povinného ručení auta
- Víte, co je to povinné ručení a proč se nevyplatí to nejlevnější?
- Jak na povinné ručení levně? Zkuste následující triky
- Jak moc spolehlivé a užitečné je porovnání cen povinného ručení?
- Víte, že povinné ručení můžete uzavřít na jinou osobu a tím ušetřit?
- Co ověřit při sjednávání nejlevnějšího povinného ručení?
- Poradíme, jak zjistit orientační cenu povinného ručení pro váš vůz
- Co všechno má vliv na cenu povinného ručení a proč neustále zdražuje? - již brzy
- Kolik stojí povinné ručení na přívěsný vozík a jak ho vybrat? - již brzy
- Jak ušetřit na povinném ručení? Máme pro vás praktické rady - právě čtete
Proč povinné ručení zdražuje?
Předně je potřeba zmínit, že povinné ručení zlevňovalo pouze v covidových letech, lidé jezdili méně a pojišťovny tedy řešily méně pojistných událostí. Od roku 2017 pak zákonná pojistka neustále zdražuje.
Hlavním důvodem, který je spjat se zdražováním v posledních dvou letech, je vysoká inflace a s ní související vyšší ceny oprav, energií, náhradních dílů i lidské práce. Problémem u zmíněných náhradních dílů jsou i dlouhé čekací lhůty, případně jejich akutní nedostatek.
Také čtěte
Odborníci odhadují, že letošní zdražení se bude stále držet pod úrovní inflace a do konce roku bude pokračovat tempem ve výši okolo 5 %. Pokud vás pojišťovna obeslala s výročním dopisem, ve kterém oznámila navýšení pojistného, měli byste vědět, že zdražení nemusíte akceptovat. Jak na zákonné pojistce ušetřit?
- Přečtěte si také: Rok 2023 v číslech: Nejlevnější povinné ručení měli řidiči Škodovek na Vysočině. Kde jsme platili nejvíc?
Prověřte, jaké ceny nabízí konkurence
V jednom z předchozích článků jsme zmínili, že v případě navýšení pojistného ze strany pojišťovny máte právo vypovědět smlouvu ve stanovené lhůtě bez jakýchkoliv sankcí. To samozřejmě za předpokladu, že u konkurence objevíte výhodnější nabídku.
Vždy ovšem mějte na paměti, že cena je jedním, nikoliv jediným faktorem, na základě kterého byste měli povinné ručení vybírat. Mnohem důležitější jsou pojistné limity, jejichž minimální výše činí od letošního roku 50 milionů u škod na majetku a 50 milionů u škod na zdraví či životě.
- Mohlo by vás zajímat: Zdražení povinného ručení nemusíte akceptovat. Pozor ale na to, ať se u konkurence nespálíte
Hledejte nabídky dle ročního nájezdu
Pokud patříte mezi řidiče, kteří usedají za volant pouze sporadicky, vyplatí se hledat takovou pojišťovnu, která umožňuje sjednat povinné ručení na základě počtu ujetých kilometrů za rok.
Například u Allianz pojišťovny si můžete vybírat z osmi nájezdů – do 5 tisíc km, do 7 500 km, do 10 tisíc km, do 12 500 km, do 15 tisíc km, do 20 tisíc km, do 25 tisíc km nebo nad 25 tisíc km. Od počtu najetých kilometrů se následně odvíjí cena pojistného.
- Přečtěte si také: Aktuální ceny povinného ručení pro rok 2024
Nezapomeňte si převést bonusy
Výše pojistného se odvíjí také od bonusů, případně malusů, které řidič v minulosti nasbíral. Bonusy jsou mezi pojišťovnami převoditelné. Protože je eviduje Česká kancelář pojistitelů, jejich převod je při změně pojišťovny automatický. Pokud potřebujete výši bonusu (případně malusu) ověřit, kontaktujte stávající nebo novou pojišťovnu, k níž přecházíte.
Na tomto místě je potřeba doplnit, že některé pojišťovny již od původního systému bonusů a malusů upouštějí a pojistné vypočítávají na základě spravedlivějšího systému, který kromě délky předchozích pojištění a počtu škod z těchto pojištění zohledňuje i rok vzniku poslední škody a vozidla, která jsou k pojistníkovi u ČKP evidována.
Zdroj médií: Depositphotos.