Ve chvíli, kdy dojde ke střetu se zvěří, je docela fajn mít tohle riziko kryté pojistkou. Havarijní pojištění střet se zvěří většinou kryje, k povinnému ručení se dá riziko střetu za mrzký peníz připojistit. Co vše pojištění střetu se zvěří kryje?
Dopravní nehoda a střet se zvěří. Co uhradí pojišťovna?
Články na téma srážka se zvěří:
- Srážka se zvěří, jak postupovat a hrozí pokuta?
- Místa, kde pravděpodobně srazíte divočáka + tipy, co dělat po srážce
- Srazili jste zvíře? Tyhle věci nesmíte dělat
- Srna na silnici představuje obří riziko. Kde ji potkáte nejčastěji?
- Motoristé, poděkujte vlkům! Snižují totiž riziko střetu se zvěří
- Pojištění střetu se zvěří – co dělat krok po kroku
- Střet se zvěří – co vám uhradí pojišťovna? - právě čtete
- Srážka se zvěří – postup, likvidace škody
- Ke srážkám se zvěří dochází nejčastěji v říjnu a listopadu
Střet se zvěří – pojmy, které byste měli znát
Existují dva základní druhy střetu s faunou, které je dobré rozlišovat. Pojišťovny s nimi operují jak ve smlouvách, tak při řešení škod. Jejich pochopení je klíčem k tomu, jakou škodu daná pojistka kryje a jakou ne.
Tím prvním je „zvíře“, které je u pojišťoven chápáno jako obratlovec v péči člověka. Typickým příkladem je pes, může to být i kůň, kráva, pštros, zkrátka živočichové, kteří někomu patří a jsou chování v domácím nebo komerčním chovu.
Druhý zásadní pojem je „zvěř“. Pojišťovny do této kategorie řadí všechny obratlovce, kteří žijí volně. Typicky jde o srnku, divoké prase, lišku, ale i ptáky (např. káně nebo poštolku).
Střet se zvěří a náhrada škody
Pojištění střetu s faunou se obvykle týká zvěře, ale může se vztahovat i na zvířata. Zde je nutné chápat, že se jedná skutečně o střet, a nikoliv o škodu způsobenou třeba překousáním kabelů kunou, to kryje zase jiný produkt, a to pojištění zaparkovaného vozidla, které sjednáte v rámci klasického havarijního pojištění (případně jako připojištění k povinnému ručení).
S náhradou škody se to má obvykle tak, že podmínkou je přivolat ke střetu policii. Je úplně jedno, jestli zvěř zůstala na místě, nebo ne, důkaz o tom, že k nehodě došlo, jsou obvykle i chlupy a krev. Důležité je, dostat od policie protokol, kde bude zaznamenáno vše podstatné, s tím se pak dá uplatnit na pojišťovně škoda.
Spoluúčast a limit plnění
Většinou je součástí pojištění i spoluúčast, která činí nejčastěji 5000 korun, případně je stanovena konkrétním procentem. Počítejte tedy s tím, že pojišťovna sice škodu zaplatí, ale vy s na tom budete podílet. Myslete také na horní limit plnění, ten bývá třeba 100 000 korun a některé pojišťovny kryjí jenom plastové části. To znamená, že vám nezaplatí třeba chladič, ale jenom přední nárazník a masku.
Pakliže zvěř srazíte, škodu si nafoťte a záznam od policie dobře uschovejte. V něm bude jako viník označena zvěř. Tento dokument přiložíte jako přílohu k hlášení pojišťovně a pak už budete postupovat dle jejích pokynů. Pojišťovna se bude snažit vás dostat do svého smluvního servisu, doporučujeme to odmítnout a nechat si vůz opravit v servisu autorizovaném, či nějakém, se kterým máte dobré zkušenosti. Smluvní servis pojišťovny bude tlačit jak kvalitou práce, tak i volbou neoriginálních náhradních dílů na co nejnižší cenu. A nárazník za tisícovku z Číny má holt o dost nižší kvalitu než originál.
Klidně víckrát
Dobré je vědět, že standardně je možné využít v jednom pojistném období pojištění střetu se zvěří několikrát. Není-li ve smlouvě uvedeno jinak, je možné si nechat proplatit klidně dvě nehody. Pokaždé však zaplatíte spoluúčast a musíte se oběma střety vejít do celkového limitu.
Náš tip: Řešili jste v posledních 36 měsících nezaviněnou dopravní nehodu se zraněním v ČR, Chorvatsku, Itálii, Polsku či jiné zemi? Uplatněte svůj nárok na odškodnění! Získat můžete klidně i miliony, stačí jen vědět, jak na to.
Zdroj médií: Depositphotos.