PRÁCE 🧰
Zimní pneu 🛞

Jak jezdit v mlze? Nečekané podzimní nástrahy vás mohou stát zdraví

13. 11. 2024 3 min. čtení diskuze (1) Tipy a rady Rádce motoristy Zimní sezóna Bezpečná jízda

Podzimní období je tady. S podzimem je mimo jiné spojená také častá mlha. Jak se na silnici chovat a kdy správně používat mlhová světla?

Jak jezdit v mlze? Nečekané podzimní nástrahy vás mohou stát zdraví

Články na téma bezpečné chování na silnici:

  1. Tažení auta na laně: Návod, jak na to
  2. Přeprava jízdních kol autem
  3. Předjíždění cyklisty na plné čáře
  4. Co platí o reakční době řidiče
  5. Bezpečná vzdálenost mezi vozidly
  6. Poradíme vám, jak se na podzim bezpečně jezdit - právě čtete
  7. Jak reagovat na hořící automobil? - již brzy

Podzimní období přináší nejen chladné dny, ale i časté mlhy, které výrazně zhoršují viditelnost na silnicích. Mlhavé počasí může být nebezpečné, a proto je důležité vědět, jak správně používat mlhovky. Mlhovky, jsou světla, která nejsou určena pro běžnou jízdu v noci nebo za šera, ale specificky pro situace s omezenou viditelností, kdy mlha, déšť nebo sníh výrazně ztěžují orientaci. Správné použití mlhovek pomůže ostatním řidičům lépe vidět vaše vozidlo. Je důležité vidět a být viděn!

Nesvítí vám mlhovky? Zkontrolujte žárovky!

Mlhovky ovládáte jednoduše pomocí tlačítka na ovládacím panelu světel. Přední mlhovku (její aktivaci signalizuje zelený indikátor na palubní desce) můžete zapnout v případě mlhy, sněžení nebo deště, její použití je dobrovolné. Zadní mlhovku (označenou oranžovým symbolem na palubní desce) musíte mít zapnutou vždy, když jsou podmínky na silnici zhoršené – tedy při mlze, silném sněžení nebo hustém dešti. Tato mlhovka zajišťuje, že vaše vozidlo je dobře viditelné i pro ostatní řidiče. Dodržování těchto pravidel je důležité pro vaši vlastní bezpečnost i pro bezpečnost ostatních účastníků provozu.

Pokud zjistíte, že vaše mlhovky nefungují, měli byste se zaměřit na několik kroků. Prvním z nich je zkontrolovat, zda jsou žárovky v pořádku (pokud jimi vaše vozidlo disponuje) a zda nejsou prasklé. Dále je důležité zjistit, jestli není vypálená pojistka od mlhových světel. Pokud jsou oba tyto aspekty v pořádku, může být problém v kabeláži nebo spínači a v tomto případě je lepší obrátit se na odborníka, který provede důkladnou diagnostiku.

Kdy používat mlhovky?

Mlhová světla by měla být používána výhradně v situacích, kdy je jejich použití opravdu potřebné, tedy při výrazně snížené viditelnosti. Na dálnicích je zapneme, pokud je viditelnost menší než 150 metrů, stejná pravidla platí i na silnicích pro motorová vozidla. Mimo obec se mlhovky používají při viditelnosti pod 100 metrů, zatímco ve městě je zapneme pouze v případě, že viditelnost klesne pod 60 metrů. Je důležité si uvědomit, že mlhovky nikdy nezapínáme při lepších podmínkách, ani když stojíme v kolonách nebo na semaforech, a to platí i pro situace před železničními přejezdy. Pokud nás jiný automobil dojede, je nezbytné okamžitě vypnout zadní mlhovky, stejně jako výstražná světla, aby nedocházelo k oslnění ostatních řidičů.

Zásady bezpečné jízdy v mlze

Zpomalte a přizpůsobte jízdu okolním podmínkám! Mlha výrazně zhoršuje viditelnost, a proto je klíčové snížit rychlost a být obezřetný. Pokud je viditelnost menší než 50 metrů, zapněte přední i zadní mlhová světla. V takových podmínkách je těžké odhadnout vzdálenost mezi vozidly, proto je nutné udržovat větší odstupy. Sledujte vodicí čáry na silnici, pokud jsou k dispozici, abyste se lépe orientovali. Dálková světla v mlze mohou způsobit odlesky a zhoršit viditelnost, proto je v tomto počasí nepoužívejte. Pokud je mlha velmi hustá a viditelnost téměř nulová, je nejlepší zastavit na bezpečném místě a počkat, až se podmínky zlepší.

Dále je důležité udržovat okna čistá a použít stěrače a odmrazovače, protože mlha může na čelním skle vytvářet vlhkost. Při jízdě v mlze buďte opatrní i při předjíždění, odbočování nebo změnách jízdního pruhu, mlha totiž může zakrýt překážky nebo jiné účastníky silničního provozu. Buďte trpěliví a dodržujte bezpečnou rychlost. Mějte na paměti, že ostatní řidiči mohou být nervózní a opatrní. V oblastech s vyšším výskytem chodců a cyklistů, například v obcích nebo poblíž přechodů, buďte obzvlášť ostražití, protože v mlze mohou být špatně viditelní. 

Zdroj info: Besip.
Zdroj médií: Depositphotos.
Nikola Vrablová

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec.

Jindra, 14. 11. 2024 9:29, reagovat
To jako myslíte vážně ? "přední mlhovka je ideální pro situace, kdy viditelnost není výrazně omezena, ale i přesto chcete zvýšit svou bezpečnost. "

Nebylo by dobré, pokud jdu psát konkrétní rádobyrady, přečíst si příslušnou legislativu. Třeba § 32 odst. 4 zákona 465/2006 Sb.

Podobné články