Poradíme vám, jak nastartovat auto s vybitou baterií a jak ji před dalším vybitím ochránit.
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Články na téma jak nastartovat auto:
- Nastartování auta bez nabité baterie - jak na to?
- Auto nestartuje - Co v takovém případě dělat?
- Proč nestartuje auto?
- Startování auta po dlouhé době
- Jak nastartovat auto bez nabité baterie - právě čtete
- Nejde nastartovat auto – co dělat?
- Auto nestartuje, startér točí
- Auto nejde nastartovat, co dělat?
Rozjet se s autem, které má vybitou autobaterii může být nepříjemná ranní zkušenost. Existuje však hned několik variant, jak nastartovat auto bez nabité baterie.
Jak poznat vybitou baterii v autě
Vybitou baterii v autě je možné poznat podle toho, že když otočíte klíčkem, místo nastartování dojde pouze k nepříjemnému cvakání – relé startéru, nebo k problikávání palubního štítu. Dále jde vybitou autobaterii poznat voltmetrem. Pokud se na voltmetru ukáže hodnota menší než 12 V, akumulátor není schopný otočit motorem a nemá skoro žádný startovací výkon.
Vybitá baterie u auta – jak nastartovat
Nejjednodušším způsobem, jak s autem co nejrychleji odjet, je nastartování pomocí startovacích kabelů. Při hledání vhodného dárcovského auta se doporučuje pro úspěšný energetický přenos vůz s minimálně podobným výkonem a objemem.
Postup startování auta přes kabely
- Připojte červený startovací kabel ke kladnému pólu (označován symbolem +) vybité baterie.
- Druhý konec červeného kabelu (+) připojte ke kladnému pólu dárcovské (nabité) baterie.
- Druhý kabel (černý) připojte k zápornému pólu (označován symbolem -) dárcovské (nabité) baterie.
- POZOR! Záporný (-) kabel se nepřipojuje na baterii vybitého automobilu, ale přímo na kostru motoru – co nejdál od baterie.
- Nastartujte dárcovské auto a poté také vybitý vůz.
- V ideálních podmínkách necháte obě auta pár minut běžet.
- V opačném pořadí (černý z kostry - černý ze záporného pólu dárcovského auta - červený z dárcovského auta - červený z vybitého auta) odpojte kabely.
- Vybitý vůz nevypínejte – ujeďte pár kilometrů, aby se akumulátor dostatečně dobil. Pro úplné dobití je potřeba ujet cca 80-100 km.
Roztlačení vozidla
Automobil s vybitou baterií můžete nastartovat také roztlačením. Mnoho odborníků tento postup nedoporučuje, a to kvůli přeskočení rozvodového řemene (v případě, že auto nemá řetězový rozvoďák). Po konzultaci se zkušeným automechanikem se však tento problém stává velice ojediněle a pokud se rozhodnete auto roztlačovat, snažte se o to, aby „co nejméně škublo“.
Až auto dosáhne optimální rychlosti (asi 10-15 km/h), zařaďte dvojku nebo trojku, startujte a pomalu pouštějte spojku. Kromě přeskočení rozvodů je dalším strašákem poškození katalyzátoru, který pohltí nespálený benzín. U roztlačování se to může stát až po delší době. Při prvním nebo druhém pokusu je riziko poškození opravdu nízké.
Zdroj médií: Depositphotos.