Elektrocentrála je dobrá věc. Zajistí elektrický proud i tam, kde žádný jiný zdroj není. Hodí se tak pro kempování, práce v terénu, ale třeba i jako záloha pro případ výpadku elektřiny, která může po nezbytně nutnou dobu pohánět třeba čerpadlo kotle nebo spotřebiče.
Jak vybrat elektrocentrálu do auta, garáže či karavanu
![Jak vybrat elektrocentrálu do auta, garáže či karavanu](/data/blog-article/illustration/orig/jak-vybrat-elektrocentralu-do-auta-garaze-ci-karavanu.jpg)
Články na téma garážování vozu:
- Sněhová fréza vám pomůže při úklidu sněhu před garáží
- Zabezpečení garáže: Jaké jsou možnosti?
- Vyplatí se koupě plachty na auto?
- Jak vybrat elektrocentrálu - právě čtete
- Přístřešek pro auto nebo garáž, co je lepší?
- Dlouhé odstavení vozidlu neprospívá. Jak ho správně připravit?
- Co skrývají ty nejluxusnější podzemní garáže světa? - již brzy
Jak vybrat elektrocentrálu dle napětí
Nejrůznějších typů elektrocentrál jsou plné obchody pro kutily a my se pokusíme trochu rozklíčovat otázku, kterou elektrocentrálu vlastně pořídit a pro koho se jaká hodí. Ze všeho nejdříve je potřeba rozmyslet si, k čemu se vlastně bude generátor využívat a jaká zařízení bude pohánět. Jiné požadavky budete mít na elektrocentrálu pro karavan a jiné na elektrocentrálu určenou pro práce na stavbě.
Základní otázkou je, jestli si vystačíte s klasickou zásuvkou na 230 V nebo potřebujete třífázovou na 400 V. Ledničky, malé elektrické nářadí, počítač nebo už zmíněné čerpadlo si obvykle vystačí s malou zásuvkou. Jestli ale potřebujete pohánět stavební míchačku nebo cirkulárku, čeká vás investice do výkonnější centrály s třífázovou zásuvkou.
Aby nechyběl výkon
Určitě si alespoň zhruba spočítejte celkový výkon, který bude potřeba při provozu. To zvládnete jednoduše sečtením výkonu všech zařízení, která budete potřebovat připojit a která poběží zároveň. Tuto hodnotu, udávanou v kilowattech, navyšte přibližně o 30 % a dostanete zhruba výkon, který elektrocentrála musí mít, aby vše tak říkajíc "utáhla".
Jaké palivo zvolit?
Dalším důležitým aspektem je volba toho správného paliva. Nejpoužívanější jsou generátory benzínové. Nejsou tak výkonné a jejich určení je spíše pro kratší nasazení, po nějakou dobu, než naskočí znovu elektřina z veřejné sítě.
Dieselové elektrocentrály jsou oproti těm benzínovým těžší, ale mají obvykle vyšší výkon, jsou stavěné na dlouhodobější provoz a utáhnou více náročnějších spotřebičů najednou. Rovněž mají o malinko nižší spotřebu.
Plynové elektrocentrály umožňují spalování CNG, LPG a někdy jsou řešené jako hybridní a lze do nich nalít i benzín. Pokud jedou na plyn, jsou výrazně ekologičtější a neprodukují zdaleka tolik emisí, jak při spalování benzínu.
Pro jemnější elektroniku s mikroprocesory, citlivé měřící přístroje, ale třeba i lékařské nástroje, chtějte určitě centrálu invertorovou. Většinou se obejdou bez rámu, jsou kompaktnější, tišší a přenosnější.
Ať už vyberete jakýkoliv generátor, určitě si v návodu přečtěte věci ohledně údržby. Počítá se na motohodiny (některé centrály jsou vybavené počítadlem) a typicky třeba kolem pěti tisíc motohodin je potřeba údržba a prohlídka. V prašném prostředí, třeba v truhlářské dílně, se hodí pravidelně kontrolovat stav vzduchového filtru a častěji ho čistit, případně rovnou měnit.