Při dopravní nehodě může dojít k nemajetkové újmě. Nemajetkovou újmou rozumíme takovou újmu, která pro poškozeného není zásahem do jeho majetku, ale přesto je zásahem do jeho zdraví nebo života, a je tudíž potřeba tento zásah adekvátně kompenzovat. O jaké druhy odškodnění můžete v rámci nemajetkové újmy žádat?
Jaké druhy odškodnění po dopravní nehodě zahrnuje nemajetková újma?
Články na téma odškodnění po dopravní nehodě:
- Nemajetková újma při dopravní nehodě a adekvátní odškodnění - právě čtete
- Víte, jak postupovat při dopravní nehodě a získat odškodnění?
- Na odškodnění získali více než 140 000 Kč. Jak je to možné?
- Nepojištěné auto a škoda na zdraví: Existuje šance na odškodnění?
- Řidička vyrazila na silnici pod vlivem a způsobila nehodu. Co na to pojišťovna?
- Co dělat, když pojišťovna nereaguje? Ozvěte se!
Kdo je oprávněný žádat náhradu nemajetkové újmy?
Požadovat adekvátní odškodnění nemajetkové újmy může prakticky každá osoba, která se stala obětí autonehody. Nemusí to být tedy jen řidič vozidla nebo spolujezdec, ale také třeba cyklista, chodec nebo další účastník silničního provozu. Důležitou informací v tomto případě je, že oprávněná osoba zároveň nesmí být viníkem dopravní nehody!
Právo žádat odškodnění nemajetkové újmy vyplývá z nového občanského zákoníku a ze zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinného ručení). Oběť dopravní nehody zpravidla uplatňuje odškodnění za nemajetkovou újmu při dopravní nehodě u pojišťovny, kde je vozidlo viníka nehody pojištěno.
O jaké druhy odškodnění můžete žádat?
Definici nemajetkové újmy jsme si vysvětlili výše. Na tomto místě je potřeba zmínit, jaké náhrady může oprávněná osoba žádat. U nemajetkové újmy jde většinou o následující:
- Bolestné
- Ztížení společenského uplatnění (tzv. trvalé následky)
- Ušlý příjem
- Náklady spojené s péčí o zdraví
- Duševní útrapy (odškodnění pro pozůstalé)
Nemajetková újma a náhrada škody je sice zakotvena v občanském zákoníku, ale pro její výpočet se aplikuje především Metodika Nejvyššího soudu, která může být pro laika poměrně komplikovaná. Proto je vždy lepší obrátit se se svými nároky na specialisty v oblasti odškodnění, kteří spolupracují s advokáty a dalšími profesionály. Společně pro vás vymůžou maximální odškodnění, na které máte nárok.
- Mohlo by vás zajímat: Poranění krční páteře při autonehodě a odškodnění: Víte, kolik vám může pojišťovna viníka vyplatit?
Nemajetková újma a náhrada škody: Kolik můžete získat?
Odškodnění za nemajetkovou újmu se vyjadřuje v penězích. Konkrétní částky jsou nicméně velmi individuální a jejich výše závisí nejen na konkrétním typu odškodnění, ale také na tom, zda se do procesu pustíte sami nebo oslovíte specialistu v oblasti odškodnění.
Pokud byste nemajetkovou újmu na zdraví řešili po vlastní ose, pravděpodobně od pojišťovny obdržíte formulář, který dáte k vyplnění svému ošetřujícímu lékaři. Na základě tohoto formuláře bude stanovena výše odškodného. Tento postup ale nedoporučujeme, protože stanovené odškodnění může být mnohem nižší, než na jaké máte skutečně nárok.
Vždy je proto lepší oslovit zkušeného specialistu, který pro vás v rámci nemajetkové újmy vymůže maximální výši odškodného. Služby tohoto specialisty jsou zcela zdarma, protože jeho odměna se stanovuje provizí z vymožené částky. Pokud se mu v rámci nemajetkové újmy a náhrady škody nepodaří žádné odškodnění vymoci, za jeho služby neplatíte.
- Přečtěte si také: Jak získat maximální odškodnění po dopravní nehodě?
Náš tip: Řešili jste v posledních 36 měsících nezaviněnou dopravní nehodu se zraněním v ČR, Chorvatsku, Itálii, Polsku či jiné zemi? Uplatněte svůj nárok na odškodnění! Získat můžete klidně i miliony, stačí jen vědět, jak na to.
Zdroj médií: Depositphotos.