Chystáte se letos do zahraničí na lyže? Nebo se plánujete věnovat snowboardingu, či jiné sportovní aktivitě na svahu? Ještě než vyrazíte, sjednejte si kvalitní komerční pojištění. Pokud byste totiž spoléhali jenom na „kartičku pojištěnce“, může se vám dovolená nepěkně prodražit.
Kartička pojištěnce během zimní dovolené pomůže. Na vše ale nestačí
Články na téma cestovní pojištění a kartička pojištěnce:
- Cestovní pojištění po Evropě vs. pojištění přes kartičku pojištěnce
- Proč během zimní dovolené nespoléhat jenom na „kartičku pojištěnce“? - právě čtete
- Cestovní pojištění po Evropě vs. pojištění přes kartičku pojištěnce
- Spoléhat při cestách na kartičku pojištěnce se nevyplácí!
Zbytečný risk, který může vytáhnout z kapsy statisíce
Vyjet si na lyžovačku do Evropy pouze s modrou kartičkou pojištěnce (EHIC) je velký a zbytečný risk. Český zdravotní systém má totiž oproti systémům v jiných zemích řadu specifik a je také mnohem štědřejší.
I když vám bude v zemích EU, EHP (Island, Lichtenštejnsko, Norsko) a dalších smluvených státech poskytnuta lékařská péče za stejných podmínek a za stejnou cenu jako místním, v některých případech budete muset sáhnout poměrně hluboko do kapsy.
V zahraničí mají totiž lidé zaplacenou jen část ošetření či léků a zbytek musí sami doplácet, popřípadě využívají svého soukromého pojištění. Pokud se v konkrétní zemi platí tzv. spoluúčast, musíte ji také zaplatit, a to bez toho, aby vám ji následně proplatila vaše zdravotní pojišťovna.
Dalším specifikem je i to, že ačkoliv v Česku máte nárok na plnou péči, v cizině jen na tu nezbytnou. Ta zahrnuje výhradně situace, kdy vás náhle postihnou takové zdravotní problémy, se kterými jste nemohli před cestou počítat.
- Mohlo by vás zajímat: Uzavřené sjezdovky nebo nečekaná nemoc? Nevyužitý skipas vám může proplatit pojišťovna
Komerční pojištění je pro zahraniční cesty nezbytné
Ještě než na dovolenou vyrazíte, sjednejte si odpovídající cestovní pojištění, které bude krýt rizika, jež vás na cestách mohou potkat. Při jeho výběru dbejte také na dostatečné limity pojistného plnění a pozornost věnujte také výlukám, na základě kterých vám může pojišťovna plnění krátit, nebo ho dokonce úplně odmítnout.
Vždy také překontrolujte výčet rizik, které pojistka kryje a v seznamu sportů ověřte i konkrétní aktivitu, které se budete během dovolené věnovat. Mějte na paměti, že některé aktivity mohou spadat do rizikových nebo adrenalinových sportů a ty je potřeba pojistit samostatně.
- Přečtěte si také: Alkohol na sjezdovce patří mezi nejčastější výluky z pojištění
Kartičku pojišťovny rozhodně nenechávejte doma
Společně s asistenční kartičkou, kterou obdržíte ihned po tom, co komerční pojištění uzavřete a zaplatíte, si s sebou nezapomeňte sbalit také kartičku své pojišťovny. Pamatujte, že pokud evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) nemáte nebo jej nemůžete předložit, je možné, že budete muset za ošetření zaplatit.
Zapomenutí nebo ztráta kartičky pojištěnce se vám proto může nepěkně prodražit. Ošetření bez kartičky pojištěnce je sice v akutních případech možné, i tady ale existuje riziko, že zdravotnické zařízení bude náklady zpětně vymáhat po vás. I tomuto nečekanému výdaji snadno předejdete ve chvíli, kdy si před cestou sjednáte kvalitní cestovní pojištění, jehož cena se pohybuje okolo několika desetikorun za osobu a den.
Mohlo by se vám během cest hodit: Ať už máte v plánu vyrazit na pracovní cestu, krátkodobý výlet nebo zaslouženou dovolenou, nezapomeňte si do zahraničí sjednat také kvalitní cestovní pojištění. Pojistku vyřídíte online z pohodlí domova díky praktické kalkulačce.
Kalkulačka cestovního pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.