PRÁCE 🧰
Vánoční trhy 🎄

Použití výstražných blinkrů se řídí přísnými pravidly. A policie řidiče pokutuje za slušnost

21. 11. 2024 2 min. čtení diskuze (5) Aktuality Tipy a rady Rádce motoristy

Použití výstražných blinkrů či dálkových světel má svoje specifická pravidla. Řidiči je ale často používají, když chtějí ostatní varovat, případně jim poděkovat nebo se omluvit. Málokdo už ale ví, že v těchto a obdobných případech jde o přestupek, za který hrozí od roku 2024 dvojnásobná pokuta.

Použití výstražných blinkrů se řídí přísnými pravidly. A policie řidiče pokutuje za slušnost

Pokuta za slušnost se může vyšplhat až na 5 000 Kč

Probliknout řidiče, který vám dá na křižovatce přednost, se považuje za obyčejnou slušnost. Policie ovšem na tuhle situaci nahlíží jako na přestupek, za který vám může od 1. 1. 2024 na místě hrozit pokuta až do výše 1 500 Kč! Ve správním řízení se potom její výše šplhá na rovných 5 000 Kč!

Ačkoliv policisté trestali neoprávněné užití výstražných světel i v minulosti, pokuta ve správním řízení činila do letošního roku maximálně 2 500 Kč. Na místě ovšem šlo o rovné dva tisíce korun. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní situaci, kterou vyhodnocuje každá policejní hlídka individuálně.

Co na výstražná světla říká zákon?

Výstražná světla je podle vyhlášky zákona o silniční dopravě možno používat pouze v případě hrozícího nebezpečí, k čemuž může dojít například při náhlém snížení rychlosti anebo zastavení vozidla.

Do této kategorie tedy nespadá například situace, kdy řidiči poděkujete či se mu za něco omlouváte. Problém je i to, když řidiče „probliknete“ na znamení pozdravu.

Podle BESIPu jsou sankce v pořádku

Sankce za zneužívání výstražných světel jsou v pořádku i podle bývalého šéfa BESIPu Romana Budského, který se k situaci vyjádřil následovně: „Zakázané je také zneužití probliknutí dálkovými světly třeba kvůli pozdravu či kvůli varování ostatních řidičů před policejním radarem.“

Za bílého dne můžete někoho probliknout dálkovými světly, jen pokud tím chcete odvrátit hrozící nebezpečí. To může nastat například v situaci, kdy protijedoucí vozidlo příliš zasahuje do vašeho jízdního směru," dodává bývalý šéf BESIPu.

Zdroj info: Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.
Zdroj médií: Depositphotos.
Petr Hlobil, 28. 11. 2024 16:25, reagovat
jak mi dokazou, ze jsem dalkovyma neodvracel nebezpecnou situaci?
Pepa Káva, 27. 11. 2024 7:09, reagovat
A proč PČR nepokutuje ty co parkují na chodníku, který není označen jako parkoviště a blikaji. Páchají hned dva přestupky, měli by dostat dvojnásobnou pokutu. To by bylo rázem navýšení příjmů do státního rozpočtu!!! Co?? A hned by bylo na navýšení plátů pro policisty. Začne se s tím vůbec někdo zabývat? Je to u nás hrozný nešvar. Máma s kočárkem musí na silnici, protože dodávka zabrala celý chodník. Nikomu to i nás nevadí??????. To o čem píšete je oproti tomuto prkotina. Nevím co je na tom špatnýho, když v hustém provozu bliknu na bus MHD, který chce vyjet že zastávky a nikdo předemnou mu to neumožňil ( jak jim stanovuje zákon). Šťastnou cestu.
[email protected], 24. 11. 2024 16:01, reagovat
A mlhovkáře nic? Ty by měli trestat za nesmyslné oslňování!
Miroslav Umlauf, 25. 11. 2024 12:51, reagovat
Přesně, jen za víkend jsem jich potkal nejméně 8 - 10 a to jak ty co svíti předními mlhovkami, protože si asi připadají jako závodníci, ale i ty kteří mají trvale zapnutou zadní mlhovku a ani to snad netuší... :-)
Pepa Káva, 27. 11. 2024 7:15, reagovat
K čemu jsou mlhovky ví opravdu moc málo řidičů. Na ty by se měla PČR zaměřit a poslat je zpět do AŠ.

Podobné články