Použití výstražných blinkrů či dálkových světel má svoje specifická pravidla. Řidiči je ale často používají, když chtějí ostatní varovat, případně jim poděkovat nebo se omluvit. Málokdo už ale ví, že v těchto a obdobných případech jde o přestupek, za který hrozí od roku 2024 dvojnásobná pokuta.
Použití výstražných blinkrů se řídí přísnými pravidly. A policie řidiče pokutuje za slušnost
Články na téma pokuty:
- Ceník pokut a tabulka trestných bodů
- Překročení rychlosti: jaká pokuta hrozí?
- Pokuta za rychlost: Kolik zaplatíte?
- Pokuta za dopravní nehodu
- Pokuta za jízdu na červenou
- Jak funguje pojištění na pokuty
- Novela počítá s řidičákem na zkoušku i vyššími pokutami
- Jízda na červenou – body a pokuta
- Pokuta za vonný stromeček? Ano, je to možné
- Hrozí za zapomenutý řidičák v letošním roce pokuta?
- Pokutě ze zahraničí se už pravděpodobně nevyhnete
- Pokuta za slušnost? V Česku běžná a poměrně drahá praxe - právě čtete
Pokuta za slušnost se může vyšplhat až na 5 000 Kč
Probliknout řidiče, který vám dá na křižovatce přednost, se považuje za obyčejnou slušnost. Policie ovšem na tuhle situaci nahlíží jako na přestupek, za který vám může od 1. 1. 2024 na místě hrozit pokuta až do výše 1 500 Kč! Ve správním řízení se potom její výše šplhá na rovných 5 000 Kč!
Ačkoliv policisté trestali neoprávněné užití výstražných světel i v minulosti, pokuta ve správním řízení činila do letošního roku maximálně 2 500 Kč. Na místě ovšem šlo o rovné dva tisíce korun. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní situaci, kterou vyhodnocuje každá policejní hlídka individuálně.
Také čtěte
- Přečtěte si také: Chybějící potvrzení může stát řidiče-seniora papíry. Evropská unie navíc plánuje další zpřísnění!
Co na výstražná světla říká zákon?
Výstražná světla je podle vyhlášky zákona o silniční dopravě možno používat pouze v případě hrozícího nebezpečí, k čemuž může dojít například při náhlém snížení rychlosti anebo zastavení vozidla.
Do této kategorie tedy nespadá například situace, kdy řidiči poděkujete či se mu za něco omlouváte. Problém je i to, když řidiče „probliknete“ na znamení pozdravu.
- Mohlo by vás zajímat: Pokutě ze zahraničí se už nevyhnete. Evropská komise schválila nová pravidla
Podle BESIPu jsou sankce v pořádku
Sankce za zneužívání výstražných světel jsou v pořádku i podle bývalého šéfa BESIPu Romana Budského, který se k situaci vyjádřil následovně: „Zakázané je také zneužití probliknutí dálkovými světly třeba kvůli pozdravu či kvůli varování ostatních řidičů před policejním radarem.“
„Za bílého dne můžete někoho probliknout dálkovými světly, jen pokud tím chcete odvrátit hrozící nebezpečí. To může nastat například v situaci, kdy protijedoucí vozidlo příliš zasahuje do vašeho jízdního směru," dodává bývalý šéf BESIPu.
Zdroj médií: Depositphotos.