Mnoho z nás si dovolenou bez kola nedokáže představit. Jak ho ale přepravovat, když do kempu míříte s obytným přívěsem? Toto jsou nejlepší způsoby, jak na karavanu přepravovat jízdní kola.
Převoz kol na karavanu: Co udělat, pro maximální bezpečnost?
Články na téma vyrážíme na cestu karavanem či obytňákem:
- Cesta karavanem nebo obytným vozem: Co si s sebou zabalit?
- Stellplatz v ČR pro karavany nebo obytné vozy - který je nejlepší?
- Cestování karavanem nebo obytným vozem, na co myslet před cestou?
- Kam vyrazit s karavanem nebo obytným vozem
- Karavan a převoz kol na dovolenou. Víte, jak na to? - právě čtete
Mezi karavanisty je spoustu milovníků outdoorových aktivit, ke kterým bezpochyby patří i cyklistika. Na silnicích prakticky nepotkáte karavan, který by nějakým způsobem nepřevážel jízdní kola. Kolo přitom na dovolené nemusí sloužit striktně jako sportovní nástroj, ale může zastávat i dopravní funkci. Není nevšední, že karavanisté používají kolo k dopravě na toalety, nebo do nejbližší obce pro čerstvé pečivo. V tomto článku se tudíž podíváme na různé možnosti a metody, jak efektivně a bezpečně převážet jízdní kola na karavanu.
Nosič na oj karavanu
Nosič na oji je elegantní způsob, jak využít prázdný prostor na karavanu. V nabídce však najdete zpravidla pouze nosič na dvě až tři kola, protože se jich zkrátka na oj karavanu více nevejde. Nevýhoda tohoto řešení je, že kola znepřístupní vnější přední úložný prostor karavanu. Bicykly také schytávají veškeré nečistoty odletující od tažného vozidla. Vyplatí se tak držák kol doplnit plachtou na kola na karavan. Na druhou stranu je připevnění bicyklů na nosič velmi jednoduchá a rychlá záležitost. Ideální je tak například pro cestující páry seniorů.
Také čtěte
Nosič na zadní stěnu karavanu
Tento nosič se instaluje přímo na zadní stěnu karavanu. Před nákupem je tak potřeba se ujistit, že je nosič kompatibilní s vašim typem karavanu. Výhodou nosiče na zadní stěnu karavanu je, že kola nijak neovlivňují aerodynamiku soupravy a dochází tak k šetření pohonných hmot. Na zadní stěně také kola nikterak nepřekážejí. O něco obtížnější může být připevnění kol k nosiči a fakt, že na něj obvykle umístíte maximálně dvě až tři kola. Pro někoho může být nepříjemný pocit, že na kola nevidí a v případě ztráty si toho nemusí všimnout. Při cestách do zahraničí, zejména do Itálie a Rakouska nezapomeňte kola označit výstražnou tabulkou.
Vnitřní garáž
Všechny karavany zpravidla mívají velký úložný prostor, kam se jízdní kola bez problému vejdou. Garáže karavanů však zpravidla nemají zrovna propracovaný záchytný systém, tudíž je na vás, nebo na výrobcích třetích stran, jak své kolo zabezpečíte a ukotvíte proti pohybu. Nezajištěná kola mohou v karavanu napáchat nepěknou paseku a způsobit škody nejenom na samotných kolech, ale i na obytném přívěsu. Na druhou stranu jsou bicykly chráněny před povětrnostními vlivy a nepoutají pozornost zlodějů.
Střecha auta
Logickou alternativou držáku na kola na karavan je střešní nosič na automobil. Zároveň se jedná o variantu nejuniverzálnější, která vám umožní převážet jízdní kola kdykoliv si zamanete. Nevýhody? Není jich málo. Osobně si nedovedeme představit zvedat dnes oblíbená těžká elektrokola na střechu módních SUV. Kola na střeše také nezanedbatelně zvyšují aerodynamický odpor a zvyšují spotřebu pohonných hmot. Z vlastní zkušenosti také víme, že špinavá kola dokáží na střeše automobilu udělat pěkný svinčík. Výhodou je již zmíněná univerzálnost i poměrně velká kapacita nosiče, kdy na střechu bez obtíží dáte klidně čtyři kola.
Zdroj médií: Depositphotos.