Placení kartou v zahraničí se může prodražit, protože klasické banky používají kurz, který příliš výhodný není. Nicméně jsou tu služby jako Revolut nebo Wise, které toto řeší.
Wise účet na platby v zahraničí
V minulém článku jsme se věnovali službě Revolut, která u nás funguje už nějaký ten pátek a my v redakci ji na cestách používáme ke vší spokojenosti a vlastně k ní nemáme žádné výhrady. Pak jsme objevili, že existuje konkurence v podobě Wise, kterou jsme se rozhodli vyzkoušet také.
Abychom tedy mohli platit, zřídili jsme si jak klasickou platební kartu, tak i elektronickou pro placení smartphonem. Vše samozřejmě fungovalo celou dobu k naší maximální spokojenosti a všechny platby proběhly jak měly.
K čemu vám je Wise účet?
Teď k tomu, jak vám může být služba jako Wise užitečná. Klasická banka si upravuje kurz při konverzi měny na jinou zhruba o tři procenta, někdy však klidně i o pět procent. Samozřejmě tak, aby to bylo výhodné pro ni a měla něco z toho, že jako její klient potřebujete směnit třeba koruny za eura (a po návratu z dovolené zase zpět). Wise má kurzy vždy lepší než klasické banky, respektive má tzv. kurz středový, jak uvádí na svém webu. To znamená, že její kurz je průměr kurzu nákupního a prodejního, což je první zásadní výhoda. Jestli se jedná skutečně o kurz středový, jsme neověřovali, nicméně minimálně se mu to hodně blíží.
Výhodou druhou je uživatelská přístupnost. Na účet si převedete prostředky a je vlastně docela jedno v jaké měně, vedení účtu je v základu mimochodem zdarma. Následně můžete platit prakticky kdekoliv v civilizovaném světě. Wise podporuje přes 40 různých měn. V okamžiku, kdy kartou platíte třeba v kavárně, je úplně jedno, jakou měnu máte na Wise účtu. Prostředky se totiž převedou automaticky do měny země, kde platíte. Terminál vám totiž dá vybrat mezi korunami a místní měnou, přičemž výhodnější je vždy zvolit měnu země, ve které jste. Při platbě přes Wise proběhne převod dle středového kurzu, tedy daleko lepšího než jaký umí většina ostatních bankovních ústavů. S každou úhradou v zahraničí tedy šetříte, navíc velmi jednoduše a o nic se nemusíte starat.
Úplně bez poplatků to nejde
Wise si za to bere určité poplatky, nicméně ty jsou poměrně malé, většinou kolem 0,33 % z částky. Například konverze 10 000 korun na eura vás vyjde na něco kolem 33 korun, což je daleko méně, než kolik zaplatíte nenažrané bance za převod dle jejího kurzu.
S kartou lze i vybírat z bankomatů, a to do výše 5000 korun. Popravdě to není příliš mnoho a pokud se chcete třeba vyhnout blokaci částky na kartě v autopůjčovně, můžete složit zálohu právě hotově. Jenže záloha je třeba 800 nebo taky klidně 2000 eur. Za výběry nad 5000 korun si Wise účtuje 1,75 %, což nepotěší a právě při větších výběrech to může být docela dost peněz. Počítejte, že vás to vyjde na zhruba 430 korun za každých 1000 eur, které vyberete.
Služba Wise je skutečně velmi dobře využitelná, a to nejen třeba při placení za palivo nebo mýtné na dálnicích. Původně se služba jmenovala TransferWise a její hlavní zaměření bylo na výhodné mezinárodní platby, což jí ostatně vydrželo. Revolut je oproti tomu komplexnější produkt, který nabízí i poměrně dost možností jak peníze investovat.
Mohlo by se vám během cest hodit: Ať už máte v plánu vyrazit na pracovní cestu, krátkodobý výlet nebo zaslouženou dovolenou, nezapomeňte si do zahraničí sjednat také kvalitní cestovní pojištění. Pojistku vyřídíte online z pohodlí domova díky praktické kalkulačce.
Kalkulačka cestovního pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.