Jak zabezpečit obytný přívěs proti krádeži? Jde vůbec nějak efektivně zabezpečit něco, co se během pár okamžiků, s trochou nadsázky, změní z nemovité na movitou věc? Prozkoumali jsme možnosti zabezpečení karavanu.
Zabezpečení karavanu je hračka, když víte, jak na to
Články na téma karavany a obytné vozy:
- Oprava karavanu nebo obytného vozu
- Karavany a obytná auta se těší velké oblibě cestovatelů
- Karavan nebo obytňák?
- Rady a tipy, jak zabezpečit karavan - právě čtete
Když se nad tím člověk zamyslí, je obytný přívěs skutečně velmi jednoduchý na odcizení. Stačí vlastně jen připojit karavan za automobil a zloději mohou vesele odjet. Podobné to je i s vykradením, protože karavany obvykle nemívají zrovna nedobytné dveře. Existuje však několik řešení, která zlodějům krádež minimálně znepříjemní a mohou být rozhodujícím faktorem zda ke krádeži dojde, nebo nikoliv. Možnosti zabezpečení karavanu jsme rozdělili do tří kategorií.
Mechanické zabezpečení
Není nad kvalitní mechanické zabezpečení. Sice není neprolomitelné, slouží ale jako prvotní odstrašení všech nenechavců. Mechanicky lze zpravidla zabezpečit spojovací zařízení, nápravy přívěsu a vstupní dveře. Jak jednotlivé prvky fungují? Úkolem zabezpečení spojovacího zařízení, neboli oje, je znemožnit zapřažení obytného přívěsu k automobilu. Takové zabezpečení se skládá ze zámku spojovacího zařízení a doplnit ho lze i výplní spojovacího zařízení – to je jednoduše řečeno koule, která vyplní prostor „žehličky“, kam jinak zapadá tažné zařízení automobilu. Vše následně zamknete klíčkem. Zámek spojovacího zařízení lze použít i když je karavan připojen k tažnému vozidlu.
Mezi další mechanické zabezpečení patří zabezpečení náprav. To má jednoduše řečeno zabránit tomu, aby se kola točila, což z tohoto opatření zároveň dělá jedno z nejúčinnějších. V praxi takové zabezpečení vypadá jako botička, kterou vám dal policista za špatné parkování. Posledním mechanickým zabezpečením karavanu jsou přídavné zámky a petlice. Jedná se o doplňky standardních dveřních zámků a poskytují nadstandardní zabezpečení interiéru obytného přívěsu.
Elektronické zabezpečení
Mezi elektronické zabezpečení karavanu patří alarm, GPS lokátory nebo kamerové systémy. Faktem je, že elektronické zabezpečení není tak časté jako zabezpečení mechanické. V našem výběru ho však vynechat nemůžeme. Funkci alarmu asi nemusíme zdlouhavě představovat. Kamerové systémy, ani GPS lokátory napřímo krádeži nezabrání, mohou však pomoci s dohledáním ukradeného přívěsu. Na rozdíl od GPS lokátoru pro běžné automobily nebo obytné vozy se lokátor v karavanu většinou nepřipojuje do OBD portu ani k baterii. Ideální je tak volit lokátor s vlastním zdrojem energie, který funguje i při odpojení karavanu od elektrické sítě. Lokátory lze také kombinovat s čidlem dveří a detekcí otřesů.
Prevence
Někdy kromě zabezpečení stačí i naprosté detaily, které ale nezanedbatelně zvýší bezpečnost vašeho obytného přívěsu. Základem je vybírat osvědčené kempy. Ty jsou obvykle zabezpečeny kamerovým systémem, závorou a podobně. Zloději si pak krádež velmi dobře rozmyslí. Roli může hrát i jestli má karavan postavený předstan. Jeho sundání totiž stojí čas, který nenechavci obvykle nemají. Faktorem může být i počet sousedů, kteří na váš karavan nepřímo dohlíží. Tak či tak zabezpečení nepodceňujte a minimálně do některého z mechanických zabezpečení investujte.
Zdroj médií: Depositphotos.