V České republice se nachází spousta čerpacích stanic. Mezi nejznámější značky se řadí kupříkladu Orlen, Shell, ONO nebo Mol. V minulosti se ale mezi velké společnosti na českém trhu řadila i značka ARAL. Ta tu ale neuspěla. Jaký je její příběh?
Značka čerpacích stanic ARAL a její osud v České republice
Články na téma čerpací stanice:
- Jak dopadla značka čerpaček ARAL v Česku - právě čtete
- České čerpačky v Česku - již brzy
- Čerpací stanice v dobách elektromobility - již brzy
- Co se stalo s čerpačkami Lukoil v Česku - již brzy
- Čerpačky PapOil a co se s nimi stalo - již brzy
- Jaký byl osud čerpaček AGIP v Česku - již brzy
Společnost ARAL dodnes působí hlavně na německém trhu, kde má zhruba 2 400 čerpacích stanic a řadí se k tamním lídrům v této oblasti. O prosazení v Česku stála tato firma dlouhá léta, nikdy se jí to ale příliš nepovedlo. V té době zaostávala za domácí i zahraniční konkurencí, kterou se značce ARAL nepodařilo přeskočit.
I proto se společnost počátkem roku 2005 rozhodla, že z České republiky úplně odejde. V dalších měsících se tedy domluvila na prodeji svých 69 čerpacích stanic, které se v té době v ČR nacházely. Konkrétně obchod uzavřela i s jinou zahraniční sítí čerpacích stanic, a to rakouskou OMV.
Mohlo by vás zajímat: Cena nafty a benzínu na čerpacích stanicích ONO
ARAL působila v Česku téměř 15 let
Společnost ARAL vstoupila na tuzemský trh krátce po pádu komunistického režimu, a to konkrétně v roce 1991. Vlastníkem firmy, která podnikala na území České republiky, byl britský koncern BP. Jeho cílem bylo, aby se z ARALU stala v rámci ČR jasná jednička na poli čerpacích stanic, což se ale nikdy nepovedlo.
V devadesátých letech se značka ARAL postupně dostala do většiny států po celé Evropě, a to včetně Slovenska nebo Maďarska. Ani v těchto východoevropských ekonomikách se značce příliš nepovedlo prosadit a dnes ji ani tam proto nenajdete. Značka ARAL již několik let nefunguje ani v Polsku nebo Rakousku.
Přečtěte si také: Česko a nejlevnější čerpací stanice
Čerpačky odkoupila OMV
Několik měsíců poté, co společnost ARAL v lednu roku 2005 ohlásila svůj záměr opustit tuzemský trh, se dohodla na převzetí čerpaček s rakouskou společností OMV, která funguje v České republice dodnes. OMV díky tomuto převzetí poměrně zásadně rozšířila svou síť pump.
Díky tomuto obchodu začala značka OMV na území České republiky v té době provozovat celkem 216 čerpacích stanic. Rakouská firma se díky tomu stala v té době největším zahraničním hráčem na tuzemském trhu s čerpacími stanicemi. Už v té době bylo součástí řetězce OMV i občerstvení Viva, které je mezi českými řidiči i dnes velmi oblíbené.
Zdroj médií: Depositphotos.