Pokud usednete za volant, musíte vlastnit řidičské oprávnění vybrané skupiny. Řidičský průkaz ale už fyzicky vozit v autě nemusíte. Stejná pravidla platí taky pro „techničák“ a od října i zelenou kartu, coby mezinárodně uznávaný dokument o zaplaceném povinném ručení.
Chybějící zelená karta v autě? Od října už to pro řidiče nebude žádný strašák
Články na téma zelená karta:
- Zelená karta se mění na barvu bílou
- Zelená karta 2023: Kde všude platí a jak ji můžete předložit?
- Co dělat, když ztratíte zelenou kartu? Máme pro vás praktický návod!
- Zelená karta a rok 2024: Jaké změny přinese?
- Zelená karta v zahraničí: Víte, kde všude platí?
- Za chybějící zelenou kartu už vás od října nemohou pokutovat - právě čtete
Zelená karta v průběhu let
O tom, že má provozovatel auta uzavřené povinné ručení, informuje zmíněná zelená karta. Ta už ale dávno nemá zelenou barvu, jak tomu bylo v minulosti. Dnes už pojišťovny posílají dokument na e-mail, případně jej řidiči najdou online přímo v jejich aplikaci.
Původně zelený dokument nejprve vystřídal obyčejný bílý papír s černým potiskem, později pak fotografie v mobilu nebo zelená karta online ve zmíněné aplikaci pojišťovny. Od 1. října pak není potřeba předkládat ani jedno z výše uvedeného.
- Mohlo by vás zajímat: Povinnost mít u sebe zelenou kartu fyzicky se ruší!
Policisté zkontrolují povinné ručení na dálku
Od zmíněného data začnou policisté nahlížet do online evidence pojištěných vozidel, kterou spravuje Česká kancelář pojistitelů. Podle SPZ vozidla tak snadno ověří, zda má řidič platnou zelenou kartou a s ní související povinné ručení.
Pokud by platnost zmíněného dokumentu vypršela, pak to v databázi obratem zjistí. Pokuta za „propadlou“ zelenou kartu činí v letošním roce až 50 000 Kč. Provozovatel dále zaplatí příspěvek za každý den chybějícího pojištění České kanceláři pojistitelů (ČKP), který se pohybuje 30–93 Kč v závislosti na objemu motoru vozidla.
- Přečtěte si také: Jak ověřit platnost povinného ručení online během několika mála minut
Pozor na určitá specifika!
Pokud budete s vozidlem vyrážet do zahraničí, zelenou kartu mějte stále vytisknutou v papírové podobě. Podmínky v rámci EU by se měly v tomto případě sjednotit až začátkem roku 2025. Pokud po vás tedy policista při namátkové kontrole zelenou kartu bude chtít a vy ji nepředložíte, můžete si „vykoledovat“ nemalou pokutu.
Dokument ve fyzické anebo alespoň online podobě se vám bude hodit také ve chvíli, kdy se stanete přímým účastníkem dopravní nehody. Stále totiž platí, že pokud viník po nehodě nepředloží zelenou kartu, je nutné na místo volat policii, protože existuje reálné riziko, že vůbec není pojištěn. Zjišťovat ve vypjaté situaci platnost pojistky skrze databázi ČKP je potom zbytečně komplikované.
Zdroj médií: Depositphotos.