Už nějakou dobu se ví, že letos v Chorvatsku čekají na řidiče radary, které krom rychlosti umějí rozpoznat i další přestupky. Podívali jsme se na ně podrobněji.
Dopravní kamery v Chorvatsku rozpoznají, že držíte mobil v ruce
Články na téma dopravní předpisy v Chorvatsku:
- Alkohol za volantem v Chorvatsku
- Maximální rychlosti cestou do Chorvatska
- Pokuty v Chorvatsku za rychlost a parkování
- Dopravní předpisy Chorvatsko
- Kamery v Chorvatsku vás vyfotí s mobilem v ruce - právě čtete
Technologický pokrok s sebou nese i možnosti, které jsme dříve neměli. Jednou z nich je například schopnost umělé inteligence poznat, že řidič za jízdy používá mobilní telefon.
Držet telefon za jízdy je o pokutu
Držet za jízdy v ruce telefon se ve většině civilizovaného světa nesmí. Dříve řidiči především telefonovali, což se ještě s přimhouřením obou očí dalo pochopit. Dnes tráví spousta lidí obrovské množství času na sociálních sítích a nemohou si to v některých případech odpustit bohužel ani za volantem. Znamená to odtržení od dění na vozovce, kterou sledují jen periferně a na případné nebezpečí není člověk, který kouká do telefonu, schopen včas a adekvátně reagovat.
Chcete mít náklady na cestu do Chorvatska pod kontrolou? Využijte naši online kalkulačku
Chorvatsko má řešení
V Chorvatsku jim s takovými řidiči došla trpělivost, takže začali budovat síť kamer které umějí rozpoznat toto rizikové chování, krom toho ale samozřejmě i měří rychlost a vidí, jestli má řidič zapnutý pás. Neřeší tedy jenom rychlost auta, ale nahlédnou i dovnitř.
Celkem má být nových radarů 111, přičemž kolem 40 už jich je nainstalovaných a funkčních. Dají se však poměrně jednoduše přemisťovat, čehož chorvatská policie hodlá využívat. Pozitivní je, že policie údajně nechce nijak „bukařit“, tedy číhat na přehledných úsecích, kde rychlost porušuje každý druhý řidič, ale chce se zaměřit na místa, kde se stává nejvíce nehod.
Co se týče radarů samotných, mělo by se jednat o zařízení Gatso T. Snímá situaci pomocí 20megapixelové kamery při 30 snímcích za sekundu. K tomu si pomáhá infračerveným bleskem, ale i bleskem v člověkem viditelném světelném spektru.
Chystáte se do Chorvatska na dovolenou? Nechte si kalkulačkou spočítat náklady na cestu
Radar měřící rychlost umí snímat rychlost a pozici až 12 vozidel najednou. Výpočetní sílu podle dokumentů dodávají celému přístroji čtyři procesory Intel Atom. Nicméně novější revize, kterou pravděpodobně chorvaté používají, bude opatřena bezpochyby novějšími čipy.
Policisté přeberou hříšníky
Pakliže radar zjistí vyšší než maximální povolenou rychlost, zařadí snímek vozidla s registrační značkou a samozřejmě naměřenou rychlostí do zvláštní složky. To samé udělá v případě, kdy vyhodnotí, že řidič za jízdy telefonuje nebo když se domnívá, že nemá zapnutý bezpečnostní pás. Všechny snímky, které radar vyhodnotí jako přestupek pak samozřejmě ještě kontrolují policisté. A až tyto „přebrané“ přestupky pak rozesílají úředníci řidičům.
Nechcete ztrácet čas výpočtem nákladů na cestu do Chorvatska? Použijte naši kalkulačku
Výrobce se chlubí tím, že Gatso T je možné nainstalovat během 90 minut. Lze předpokládat, že řidiči budou radary hlásit a zanášet jejich pozice do navigačních aplikací. Reálně tedy bude radar snímat přestupky nejefektivněji prvních pár hodin, maximálně dnů. Umíme si představit, že policisté třeba v noci radar odmontují a připraví ho na ráno na úplně jiné místo, kde o něm nikdo vědět nebude. Až tedy pojedete do Chorvatska na dovolenou, raději dodržujte předepsanou rychlost, nemanipulujte s telefonem za jízdy a mějte zapnutý bezpečnostní pás.
Mohlo by se vám hodit: Vyrážíte letos autem do Chorvatska? Nezapomeňte si s sebou přibalit občanský průkaz, autolékárničku a také cestovní pojištění. Pro online sjednání můžete využít kalkulačku cestovního pojištění a snadno si tak uděláte nezávislý průzkm trhu.
Spočítat cenu pojištění do Chorvatska
Zdroj médií: Depositphotos, Gatso USA.