Vykradené auto během dovolené není nic příjemného. Pokud přece jen obdobný problém budete během dnů volna řešit, měli byste vědět, jak postupovat, abyste od pojišťovny dostali adekvátní plnění.
Co dělat, aby vám pojišťovna uhradila veškeré věci z vykradeného vozidla?
Články na téma na co dát pozor u cestovního pojištění:
- Je nejlevnější cestovní pojištění i nejvýhodnější?
- Cestovní pojištění COVID-19
- Proč se nejlevnější cestovní pojištění nevyplácí sjednávat?
- Na co dávat pozor při sjednání cestovního pojištění?
- Otázky, které je důležité zodpovědět před výběrem cestovního pojištění
- Pojištění storno poplatků: Jak to funguje a kdy se vám vyplatí?
- Jak vám pomůže pojišťovna, když uvíznete na letišti?
- Jak postupovat, pokud na dovolenou přiletíte bez kufrů?
- Proč nevyrážet na dovolenou bez cestovního pojištění?
- Na dovolenou pod stan? Zavazadla ochrání kvalitní pojistka
- Vykradené auto během dovolené: Co dělat, aby pojišťovna plnila? - právě čtete
Na prvním místě pojistka
Cestujete-li do zahraničí, nepodceňujte důležitost pojištění. A to nejen toho cestovního, které by mělo mít dostatečné limity pro léčebné výlohy. Při cestách autem také doporučujeme rozšířit „cestovko“ o připojištění asistence vozidla na cesty.
Toto připojištění sjednáte již od několika stokorun a podrží vás nejen při defektu, ale také poruše či neopravitelné závadě, při níž je potřeba nechat odtáhnout auto do nejbližšího servisu, případně zpátky do Česka. A to se vám může bez kvalitní pojistky nehezky prodražit.
Při cestách autem také doporučujeme vybírat takovou pojistku, která bude krýt i ztrátu nebo odcizení zavazadel. Kromě kufrů, které se ztratí například během přepravy do cílové destinace (letadlem, autobusem apod.), se toto pojištění vztahuje i na zavazadla, která vám někdo odcizí třeba z auta, střešního boxu nebo stanu či hotelového pokoje.
- Přečtěte si také: Kempy praskají ve švech! Mnohým cestovatelům ale zůstávají oči pro pláč
Jak postupovat, když najdete vykradené auto?
Pokud v zahraničí opravdu dojde ke krádeži zavazadel nebo vybavení z vozidla (či jeho střešního boxu), neprodleně kontaktujte policii a trvejte na tom, aby auto pořádně ohledala, zevrubně zdokumentovala stopy a stanovila způsob vniknutí do vozidla.
Vůz si nafoťte, ideálně i natočte ze všech stran, případně si zajistěte výpověď svědků (třeba ostatních ubytovaných v okolí). Policejní protokol zkontrolujte, podepište a důkladně si ho uschovejte. Budete jej potřebovat při řešení pojistné události s pojišťovnou.
- Mohlo by vás zajímat: Cesta autem do zahraničí: Kdy se vyplatí si za asistenci připlatit?
Kdy pojišťovna odmítne plnit?
Pojišťovna nemusí škodu uznat v mnoha rozmanitých případech. Tím nejčastějším je situace, kdy jsou věci a zavazadla odcizeny z vozidla, které jste zapomněli zamknout. Podobně bude pojišťovna postupovat i ve chvíli, kdy necháte v autě (po)otevřené okénko. Plnit nemusí ani tehdy, když vykradení nenahlásíte policii. Pokud policie při ohledání vozidla najde klíče od auta buď v zámku, nebo uvnitř auta, s plněním opět nebude pojišťovna pravděpodobně souhlasit.
Zdroj médií: Depositphotos.