Užívání omamných látek je za volantem zakázáno – to samé i před samotnou jízdou. Jak dlouho bude test na drogy pozitivní a jaké tresty hrozí v případě, že vás policie chytí s pozitivním testem na omamné látky?
Drogy za volantem - kdy se jedná o přestupek a kdy je to trestný čin?
Články na téma způsobilost k řízení motorového vozidla:
- Drogy za volantem
- Alkohol za volantem
- Alkohol kalkulačka - jak funguje
- Povolená hladina alkoholu za volantem
- Výpočet promile alkoholu
- Rekordy promile alkoholu v krvi
- Alkohol za volantem: Kdy se jedná o trestný čin?
- Řízení pod vlivem alkoholu – jaká pokuta vám hrozí?
- Drogy za volantem - kdy se jedná o přestupek a kdy je to trestný čin? - právě čtete
- Alkohol za volantem: Jak se vyhnout pokutě?
- Drogy a alkohol za volantem: Jaká jsou rizika?
- Tresty za alkohol za volantem: Co vás může potkat, když vás zastihne policie?
- Alkohol za volantem jako trestný čin
- Jaké jsou novinky v legislativě ohledně alkoholu za volantem
- Jak se vyhnout pokutě za alkohol za volantem?
- Jakým způsobem policie zjišťuje přítomnost alkoholu v krvi?
- ČAP zveřejnila drastické reklamy na drogy, které vás donutí se zamyslet
- HHC – účinky na řidiče
Za odmítnutí testu na drogy se uděluje do konta řidiči hned 7 bodů – což výrazně zvyšuje šanci na vybodování. Případ se předává ihned do správního řízení a pokuta je zde od 25 000 až do 50 000 korun. Spolu s tím dostane řidič také zákaz řízení na jeden až dva roky. Po uplynutí poloviny trestu se lze odvolat a je možné získat řidičský průkaz zpět.
K orientační zkoušce na jinou návykovou látku, než alkohol může podle zákonu §5 odst. 1, písm. g zákona č. 361/2000 Sb., tzv. silniční zákon – příslušník státní policie, Vojenské policie, strážník obecní policie nebo ošetřující lékař. Před provedením zkoušky musí příslušník řidiče poučit o právních následcích zkoušky, možnosti odmítnutí tohoto způsobu měření – a jít rovnou na krevní testy a o právních následcích při odmítnutí orientační nebo krevní zkoušky.
Od roku 2020 jsou stanoveny limity, které rozdělují hladinu drog v krvi na přestupek a trestný čin. Dříve se považovalo za trestné jakékoliv množství omamných látek v krvi.
Nechráněný český název omamné látky | Limitní hodnota návykové látky v krevním vzorku (ng/ml) |
---|---|
3,4-Methylendioxyamfetamin (MDA) | 150 |
Amfetamin | 150 |
Benzoylekgonin | 25 |
Extáze (MDMA) | 150 |
Kokain | 75 |
Konopí (9-THC) | 10 |
Methamfetamin (pervitin) | 150 |
Morfin | 200 |
Pokud se řidič nachází pod přestupkovou hladinou, dostane 7 bodů, pokutu ve správním řízení od 2 500 do 20 000 korun a zákaz řízení 6–12 měsíců. Pokud se řidič dostane nad stanovený limit, jedná se o trestný čin, za který zaplatí pokutu do výše až 50 000 korun, 7 bodů do konta a zákaz řízení na rok až 10 let. Po uplynutí zákazu řízení, který trval déle než 12 měsíců je nutné absolvovat zkoušky v autoškole (ne cvičné jízdy – pouze jízdu a test). Pro absolvování autoškoly je potřeba vyšetření zdravotní způsobilosti a psychologické vyšetření, které je nutné v případě, že byl udělen zákaz řízení na 6 a více měsíců. Psychotesty se cenově pohybují od 2 500 do 3 500 korun.
Na testování se nejčastěji používají indikační papírky DrugWipe (řada 5S), u které lze zjistit, zda řidič požil či nepožil omamné látky. Jedná se o test ze slin nebo z potu (z čela). Test by policista neměl nikam odnášet ani s ním manipulovat. Celé testování je vhodné si natáčet, aby v případě nejasností bylo možné předložit jasné důkazy.
Za jak dlouho přestanou být testy pozitivní?
Po užití drogy ubíhá doba, po kterou je organismus pod „vlivem“ a tudíž není vhodné řídit. Tato doba se u každé omamné látky a člověka může lišit. Závisí na váze osoby, zdravotním stavu, na množství a čistotě látky, pravidelnosti užívání nebo často i na způsobu užívání. Nyní se podíváme na pár nejběžnějších drog a jejich dobu, po kterou mohou ukazovat pozitivní výsledek testu.
Metamfetamin
Metamfetamin, pervitin nebo tzv. matro je pouliční drogou, která stimuluje centrální nervovou soustavu. Požadovaným účinkem je extrémní euforie a zvýšená sebedůvěra. Častějším užíváním vzniká tolerance, která vede k potřebě navyšovat dávku. Při nedodání látky se dostavuje deprese, psychóza a citová labilita. Pervitin je velmi návykovou látkou. Metamfetamin v moči je zjistitelný cca 3 až 7 dnů, ve slinách až 72 hodin, v krvi 1–3 dny a ve vlasech až 90 dní.
Marihuana
Tetrahydrokanabinol (THC) se získává usušením samičích rostlin konopí. V moči se THC dá zjistit až 30 dní po užití. Z krve lze u pravidelného konzumenta zjistit THC i po týdnu od užití. U občasného lze z krve odbourat drogu do tří dnů. Po jednorázovém zážitku vymizí THC do 24 hodin.
Kokain
Kokain, nebo také koks, či sníh je droga, která nabuzuje silnou euforii, pocit vzrušení, radosti a dodává sebejistotu, družnost a iniciativu. U opiátů (například morfin nebo heroin) se jedná o jednu z nejnávykovějších látek. Vzniká na něm silná psychická závislost a často se „míchá“ (název crack) se sodou, vápnem nebo práškem do pečiva. V moči kokain vydrží 3-4 dny, ve vlasech až 90 dní a v krvi je dohledatelný 1-2 dny.
Extáze
3,4-methylendioxymethamfetamin, neboli MDMA je droga podávaná nejčastěji ve formě tabletky, má silné stimulační účinky, mírné psychedelické a při užití se dostavuje pocit laskavosti, empatie a družnosti. Často je MDMA přezdíváno jako droga lásky, koláč, koule a často jsou na tabletkách ražené obrázky) například jahoda, znak Mitsubishi, smajlík, motýl, holubice nebo diamant. V moči je MDMA dohledatelné 3-4 dny od užití, ve vlasech až 90 dní a v krvi 1-2 dny.
Zdroj médií: Depositphotos.