Jestli máte rádi historii, tak můžete sjet kousek za hranice s Polskem a omrknout dosti unikátní objekt, který byl velmi citlivě zrekonstruovaný. Zámek se proměnil v hotel se skvělou gastronomií a místností, která je plná kachliček.
Hotel Pałac Pakoszów – luxusní ubytování v Polsku
Články na téma objevujeme Dolnoslezské vojvodství:
- Pałac Łomnica – tip na výlet
- Ochutnávka sýrů kousek za hranicemi
- Krkonošské muzeum v Jelení Hoře (Muzeum Karkonoskie Jelenia Góra)
- Jelení Hora nejsou jenom trhy, ale také kultura a historie
- Siedlisko Pstrąga – pstruhová farma a restaurace
- Ornamentální farma Bukowiec – tip na výlet autem
- Szklarska Poręba a Huta Julia
- Pałac Pakoszów – tip na výlet autem - právě čtete
- Tip na výlet: Kostel Wang a muzeum Karkonoskie tajemnice v Karpaczi
- Polské Krkonoše – neobjevená perla pohraničí
- Park miniatur Polsko: Kowary
- Hotel Lake Hill Resort & SPA v Polsku
- Tip na výlet: Jelení hora, Lešno a pak airshow
Prádlo se sušilo na loukách
V podhůří Krkonoš kdysi probíhala ve velkém výroba lněných tkanin a oblečení. S tím souviselo i bělení, což byl proces, po kterém se muselo prádlo vysušit. Často se to provádělo tak, že bylo jednoduše natažené na travnaté louce a sluníčko vykonalo svoji práci. Přesně tak to dělali i v bělírně, která byla součástí zámku. Nesloužil tedy jenom k rekreaci šlechty, ale zároveň i generoval příjmy.
Dnes už se zde prádlo nebělí a hosté si sem jezdí opravdu spíš odpočinout. Jako na každém správném zámku je i zde několik řekněme reprezentativních prostor pro nejrůznější prezentace, meetingy, sešlosti a podobně. Zámek Pakoszów má pro tento účel plesový sál, kde jsou zrekonstruované malby na stropě a v době naší návštěvy probíhaly poslední přípravy před byznysovou konferencí.
Potok pod nohama
Velmi nás zaujala restaurace, která kromě perfektního jídla disponuje i technickou zajímavostí – pod podlahou teče potok. Skrze průhledné akrylátové panely je na něj samozřejmě vidět a jak jsme se dozvěděli, přítomnost vody dost věcí komplikuje. Historická část stavby je podepřená oblouky, které mají za úkol stabilizovat zdivo, které samozřejmě pracuje vlivem vlhkosti. Nejsevernější část dokonce museli zevnitř svázat ocelovými táhly, protože potok teče přímo skrz její základy.
Také čtěte
Kachličkový salonek
Teď k tomu hlavnímu! V zámku je krom jiných zajímavých míst i salonek, jehož stěny jsou pokryty kachličkami. Nejsou to ledajaké kachličky, každá je unikátní, ale všechny jsou ve stejném stylu. Malované jsou částečně podle forem a částečně ručně, jak nám bylo vysvětleno. Forma třeba sloužila na nakreslení mlýna nebo některých postav, zbytek však museli tvůrci dodělávat ručně. Samozřejmě nás zajímalo, proč to všechno a jaký měl salonek účel. Odpověď nebyla vlastně ani nijak překvapující – reprezentace. Konaly se zde důležité schůzky s obchodními partnery a podobně. Kachličky, natož pak ručně malované, byly dost drahé, takže majitel objektu tím dával najevo, že se nemá úplně špatně a disponuje velkým finančním kapitálem. Na živo je to poměrně ohromující a v prohlížením kachliček v salonku by se daly strávit hodiny. Netřeba asi dodávat, že všechny jsou původní.
Luxusní ubytko
K zámku byla přistavěna i část nová, sloužící jako ubytovací kapacity. Pokoje jsou velmi vkusně zařízené a hlavní výhodu vidíme v luxusním výhledu ven na rybníček, u kterého se dá klidně celý den jen tak polehávat a číst si. Noc v této části mimochodem vychází v přepočtu asi na 3275 korun, což popravdě za pětihvězdičkové ubytování není zas tak moc.
Ať vás ani nenapadne vyrážet do Polska bez cestovního pojištění! Kvalitní pojistka ochrání vaši peněženku nečekaných výdajů a zároveň vás podrží v nepříjemných situacích.
Kalkulačka cestovního pojištění do Polska
Zdroj médií: Jakub Mokříš.