Na krátkém výletu k polskému letovisku jsem samozřejmě nezapomněl navštívit restauraci a zjišťoval jsem, na kolik vyjde taková večeře pro jednoho.
Polské restaurace nejsou nikterak drahé, naopak
Články na téma ceny v Polsku:
- Ceny v obchodech v Polsku
- Ceny v restauracích v Polsku – Gdaňsk - právě čtete
- Čerpací stanice Polsko – ceny občerstvení a kávy
- Ceny na trzích v Polsku
- Cena piva a jeho nabídka v Polsku
- Kolik zaplatíte za zmrzlinu v Polsku? Mnohem méně než u nás
- Čerpaní stanice v Polsku a Česku: Jaké jsou tady aktuální ceny jídla?
- Jak drahý je alkohol v Polsku?
- Kolik zaplatíte za kávu v Polsku? Vyrazili jsme na průzkum!
- Aktuální ceny v polských restauracích
- Ceny piva a vody na polských čerpacích stanicích
- Jak vysoké jsou ceny zeleniny a ovoce na trzích v Polsku?
- Za kolik si dáte v Polsku pizzu? Příliš výhodné to není
- Za kolik jsme se najedli v polské restauraci s výhledem na Tatry?
Velká večeře do pětistovky
Jako všude po světě, i v Polsku je samozřejmě v restauračních zařízeních určitý cenový rozptyl. Záleží hodně na kvalitě a hodnocení daného místa. Pro večeři jsem vybral restaurant v centru města, navíc s velmi dobrým hodnocením. Jak už jsem psal v jednom článku, tak mě večeře vyšla v přepočtu na 94,84 zlotých, tedy dle tehdejšího kurzu 499 korun. Za to jsem dostal točeného kozla, velkou porci smažených pirohů, předkrm a jablkový koláč. Odcházel jsem přejeden, a to je u mě spíš výjimka, protože jsem zvyklý konzumovat dost velké porce. Jídlo v běžné restauraci v ČR pro mě představuje zhruba polovinu uspokojivé porce.
Pivo může vyjít draho
Spropitné si obsluha započítala sama, a to ve výši 8 % z celkové ceny. Škoda, sám bych dal více, mám ve zvyku nechávat minimálně 10, častěji však 15 %. Na účtence mě lehce šokovala cena piva, které vyjde v přepočtu na 94 korun. A jak jsem zjistil, nebyla to výjimka a například jedno plzeňské točené vyjde o kousek dál, v podniku Riverside Dym i Ogień, ještě o něco dráž, stejně jako polské pivo Książęce Złote Pszeniczne.
Víno a káva
Holdujete-li vínu, počítejte v centru s cenou za dvě deci 20-25 zlotých (105-130 korun), v restauracích mimo centrum se dostanete až na polovinu. Espresso vyšlo ve mnou navštíveném podniku na 13,96 zlotých, což je 73 korun, ale není zase takový problém, najít podnik, kde bude káva podobně drahá jako u nás, tedy do 10 zlotých (52 korun).
Vyvracíme mýty: Kvalitní cestovní pojištění nemusí být drahé. V případě potřeby vás ale podrží a uchrání vysokých výdajů. Sjednejte si „cestovko“ do Polska online od pár korun za den z pohodlí vašeho domova.
Kalkulačka cestovního pojištění do Polska
Pizza
Pakliže byste měli chuť na pizzu, byla mi doporučena restaurace La Sicilia, kde Margerita stojí 30 zlotých, což je 157 korun. Dražší pizzy stojí kolem 40 zlotých, tedy asi 210 korun. Velmi lidová je zde i cena espressa, a to 6 zlotých, což je 31 korun.
Rady na závěr
Kdo se chce v Polsku kvalitně stravovat v restauracích, nebude mít problém. Porovnání s Chorvatskem chystáme, nicméně subjektivně vnímáme, že kvalita je minimálně v Gdaňsku dost vysoká a ceny nikterak přemrštěné. Než se však někam vydáte, doporučujeme projít si hodnocení na internetu, případně se zeptat místních, což jsem udělal já. Navedli mě nejen na skvělé pirohy, ale i na kávu a perfektní dortík v cukrárně. Dorozumívacím jazykem na severu je spíše angličtina, než čeština.
V části restaurací to funguje podobně jako u nás – mají polední menu, kde je za výhodnější ceny třeba pět jídel. Doporučujeme podívat se už z domova poblíž místa ubytování přes internet. Každý solidní podnik má webové nebo alespoň facebookové stránky, kde menu najdete i s cenami.
Zkoušeli jste někdy restaurace v Polsku? Jak jste byli spokojeni? Dejte nám vědět v komentářích!
Že je havarijní pojištění zbytečným a předraženým produktem? Už dávno ne! Díky exkluzivní spolupráci Portálu řidiče s pojišťovnou Allianz nyní můžete získat slevu na havarijní pojištění ve výši až 21 %.
Chci výhodné havarijní pojištění
Zdroj médií: Jakub Mokříš.