Na rozdíl od pojištění odpovědnosti z provozu vozidla není havarijní pojištění ze zákona povinné. Přesto jeho obliba v průběhu let stoupá. Jak moc je důležitá pojistná částka a proč se vám nevyplatí přepojištění ani podpojištění vozu?
Jaká pojistná částka je ideální u havarijního pojištění?
Články na téma kolik stojí havarijní pojištění:
- Cena havarijního pojištění
- Kalkulace havarijního pojištění krok za krokem
- Pojistná částka a havarijko: Pozor na podpojištění a přepojištění - právě čtete
- Víte, jak u pojišťovny uzavřít to nejlevnější havarijní pojištění?
- Jak snížit cenu pojistného díky srovnání cen havarijního pojištění?
- Prozradíme, co ovlivňuje výpočet ceny havarijního pojištění
- Cena havarijního pojištění může být nižší, když víte, jak na to
- Jak snížit cenu pojistného u kalkulace havarijního pojištění?
- Víte, co všechno ovlivňuje cenu „havarijka“ a jak ji legálně snížit?
- Na kolik vás vyjde havarijní pojištění motocyklu a jak na něm ušetřit?
- Čekají řidiče, kteří si platí havarijní pojištění, nějaké změny?
- Měli byste v roce 2024 počítat se zdražením havarijního pojištění?
- Kolik zaplatíte za havarijní pojištění v roce 2024?
- Rady a triky, jak během roku 2024 ušetřit na havarijním pojištění
- Jak vypadají aktuální ceny havarijního pojištění v roce 2024?
- Víte, kolik zaplatíte za havarijní pojištění v letošním roce?
V kostce o havarijním pojištění
Havarijní pojištění kryje škody na vašem autě, které vzniknou v důsledku autonehody, ale i dalších situací. Sem patří například vandalismus, živelné pohromy, okus zvířetem nebo třeba odcizení.
Vždy samozřejmě záleží na tom, jak je postavená pojistná smlouva, jaká rizika jsou její součástí a jak vysoké limity pojistného plnění si majitel vozidla sjednal. Obecně ovšem platí, že havarijní pojištění je spolehlivým způsobem, jak ochránit vůz i naši peněženku.
Spoustu řidičů může od sjednání povinného ručení odradit jeho vyšší cena, která se pohybuje v řádech tisíců korun ročně. Tady opět záleží na krytých rizicích, ale i pojistných limitech. A právě na tomto místě vstupuje „do hry“ důležitý pojem, kterým je pojistná částka.
- Mohlo by vás zajímat: Havarijní pojištění - jeho cena a kolik zaplatíte za rok?
Pojistná částka určuje, kolik vám pojišťovna zaplatí
Limitem pojistného plnění je u havarijního pojištění pojistná částka. Pojistná částka by měla být v tomto případě vždy současná hodnota pojišťovaného vozidla. Pokud tak pojišťujte vůz, který právě vyjel z výrobní linky, pojistnou částkou bude prodejní cena vozidla.
U starších aut je ovšem situace o něco komplikovanější. Známá větička, která říká, že jakmile vyjedete novým autem z brány autosalonu, hned ztratí cca desetinu své hodnoty, platí i v téhle oblasti. Protože cena automobilu rychle klesá, je potřeba pojistnou smlouvu minimálně jednou ročně aktualizovat.
Jak stanovit optimální pojistnou částku u ojetého auta?
Abyste od pojišťovny, u níž si platíte nemalé pojistné za havarijko, dostali maximální plnění, je potřeba pojistnou částku (= hodnotu automobilu v čase) správně nastavit a pravidelně aktualizovat. Na její výši má vliv:
- Značka a model vozidla
- Motorizace, palivo
- Stáří vozidla
- Výbava vozidla vč. zabezpečení
- Počet najetých km
- Technický stav vozidla
Pokud na základě výše uvedených faktorů hodnotu vozidla nedokážete odhadnout, inspirujte se na internetu třeba v bazarech ojetých vozidel. Do jejich vyhledávačů zadejte maximum parametrů, které odpovídají vašemu vozu, a po vyfiltrování zjistěte, v jakých cenových relacích se vozidla podobná vašemu, pohybují. S touto pojistnou částkou následně navštivte pojišťovacího specialistu své pojišťovny.
- Přečtěte si také: Jak funguje a jak se počítá havarijní pojištění
Pozor na podpojištění vozidla
S podpojištěním vozidla se setkávají pojišťovací specialisté poměrně často. Řidiči ve snaze platit za pojistku pokud možno co nejméně, volí nízké limity pojistného plnění, které ani zdaleka neodpovídají reálné ceně vozu. Pokud tedy dojde k nehodě, pojišťovna jim vyplatí nižší plnění, za které obvykle nedokážou uvést vozidlo do původního stavu. V této situaci je zbytečné se hádat nebo si sypat popel na hlavu. Vozidlo jeho majitel podpojistil ve snaze ušetřit. A to se mu vymstilo.
Na přepojištění nevyděláte
Na pomyslné opačné straně barikády potom stojí „řidič-chytrolín“, který vozidlo (záměrně anebo z neznalosti) přepojistí. Celou dobu tak bude platit vyšší pojistné, což mu ale v případě nehody nepomůže. Pojišťovna mu totiž vždy vyplatí částku, která odpovídá maximálně současné hodnotě vozidla, nikoliv pojistnou částku nastavenou řidičem. V tomto případě hovoříme o situaci, která je v pojišťovacích kruzích označovaná jako přepojištění nebo nadpojištění.
Že je havarijní pojištění zbytečným a předraženým produktem? Už dávno ne! Díky exkluzivní spolupráci Portálu řidiče s pojišťovnou Allianz nyní můžete získat slevu na havarijní pojištění ve výši až 21 %.
Chci výhodné havarijní pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.