Zatímco povinné ručení musí ze zákona platit každý provozovatel motorového vozidla, havarijní pojištění je čistě dobrovolné. Přesto dokáže uchránit závratných výdajů. Kolik za něj dáte v letošním roce a co udělat pro to, abyste na téhle pojistce ušetřili? Máme pro vás praktické informace i cenné rady.
Kolik stojí havarijní pojištění a jak na něm ušetřit?
Články na téma kolik stojí havarijní pojištění:
- Cena havarijního pojištění
- Kalkulace havarijního pojištění krok za krokem
- Pojistná částka a havarijko: Pozor na podpojištění a přepojištění
- Víte, jak u pojišťovny uzavřít to nejlevnější havarijní pojištění?
- Jak snížit cenu pojistného díky srovnání cen havarijního pojištění?
- Prozradíme, co ovlivňuje výpočet ceny havarijního pojištění
- Cena havarijního pojištění může být nižší, když víte, jak na to
- Jak snížit cenu pojistného u kalkulace havarijního pojištění?
- Víte, co všechno ovlivňuje cenu „havarijka“ a jak ji legálně snížit?
- Na kolik vás vyjde havarijní pojištění motocyklu a jak na něm ušetřit?
- Čekají řidiče, kteří si platí havarijní pojištění, nějaké změny?
- Měli byste v roce 2024 počítat se zdražením havarijního pojištění?
- Kolik zaplatíte za havarijní pojištění v roce 2024?
- Rady a triky, jak během roku 2024 ušetřit na havarijním pojištění
- Jak vypadají aktuální ceny havarijního pojištění v roce 2024?
- Víte, kolik zaplatíte za havarijní pojištění v letošním roce? - právě čtete
Havarijní pojištění: Co to je a komu se vyplatí?
Havarijní pojištění chrání peněženky řidičů před výdaji souvisejícími se škodami na vlastním vozidle. Mezi krytá rizika patří nejen havárie (tu, kterou sami způsobíte, jinak se škoda hradí z povinného ručení viníka), ale také vandalismus, odcizení, řádění živlů nebo třeba okus zvířetem, srážka se svěří apod.
Pojistku se vyplatí sjednávat nejen majitelům nových vozidel, ale také těm, kteří už vůz nějaký ten pátek vlastní (zpravidla do 7 až 10 let). Mnohé pojišťovny také dokážou nabídnout produkt přímo na míru konkrétnímu vozidlu a jeho stáří. Takové havarijní pojištění je díky tomu výrazně levnější a sehnat lze i mimořádně výhodné pojistné balíčky.
Kolik zaplatí za „havarijko“ řidič Superba?
Abychom se blíže podívali na orientační ceny havarijního pojištění pro letošní rok, uveďme si následující modelový příklad. Havarijní pojistku si sjednává 36letý řidič z Prahy, který vlastní Škodu Superb z roku 2023 (1968 cm3/147 kW). Odhad ceny vozidla, které je zabezpečené aktivní GPS, činí 370 000 Kč.
Za nejlevnější pojistku dotyčný zaplatí necelých 2 500 Kč ročně. Spoluúčast činí 5 000 Kč a pojistka vůz chrání před škodami způsobenými odcizením a vandalismem. Další rizika je potřeba připojistit samostatně.
Naopak nejdražší pojistka vyjde dotyčného řidiče na závratných 37 700 Kč. Zde už je v podstatě plné krytí, které zahrnuje nejen výše zmíněné odcizení a vandalismus, ale také škody způsobené živly, zvěří, či zaviněnou havárií.
- Mohlo by vás zajímat: Co ovlivňuje výpočet havarijního pojištění a jak legálně snížit cenu pojistného?
Jak na havarijním pojištění ušetřit? Zkuste to s těmito triky
Jistě nám dáte za pravdu, že havarijní pojištění není levnou záležitostí. U novějších vozidel se nicméně může vyplatit. Již výše jsme zmínili, že cena havarijní pojistky se odvíjí od několika faktorů. Řadu z nich ale můžete při výběru nejvýhodnějšího produktu zcela zásadním způsobem ovlivnit.
Vždy si vybírejte pouze z rizik, která vám na cestách reálně hrozí. Čím více rizik si necháte pojistit, tím vyšší pojistné budete muset ve finále zaplatit. Zvolte také správnou výši spoluúčasti (čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné) a důkladně vozidlo zabezpečte. Pokud se navíc pojišťovně „zavážete“ využívat při opravě její smluvní servisy, může být cena havarijního pojištění ještě nižší.
Nezapomeňte ani na bonusy za předchozí bezeškodnou jízdu. Ty mohou povinné ručení zlevnit až o 60 %, u havarijního pojištění se ovšem počítají jinak. To ale neznamená, že byste je měli pojišťovně „zapřít“. Pokud přecházíte k nové pojišťovně, nezapomeňte si bonusy od té stávající převést.
Zdroj médií: Depositphotos.