Při silniční kontrole vám může dát policista dýchnout, aby zkontroloval, zdali nejedete pod vlivem alkoholu. Zkouška proběhne pomocí jednoho ze dvou alkohol testerů.
VIDEO: Policejní alkohol testery - které se používají?
Články na téma typy alkohol testerů:
- Jaké testery alkoholu používá policie? - právě čtete
- Jednorázový alkohol tester - jak funguje a kde ho koupit?
- Jednorázový alkohol tester vs. digitální alkohol tester
- Polovodičový alkohol tester - jaké má výhody?
- Profi vs domácí alkohol tester
- Elektrochemický alkohol tester a jeho výhody
- Jaké výhody a nevýhody se pojí s jednotlivými druhy alkoholtesterů?
Dräger 6820 a Dräger 7510
V České republice jsou dva alkohol testery, které jsou schválené jako stanovené měřidlo. Jedná se konkrétně o Dräger 6820 a Dräger 7510. Oba tyto přístroje mají elektrochemické čidlo. To znamená, že měří pouze a jenom hladinu alkoholu v dechu a nic jiného. V krajním případě je možné, že řidič nadýchá třeba po ostříknutí čelního skla zimní směsí do ostřikovačů, která obsahuje líh. I proto dávají policisté vždy při naměření nějaké úrovně alkoholu v dechu, dýchnout ještě po druhé, a to s odstupem.
Schválení od Českého metrologického institutu a kalibrace
Policie ovšem nemůže jen tak nakoupit a začít používat jeden nebo druhý přístroj. Prvně je nutné přehrát software na upravený a následně schválený od Českého metrologického institutu. Po půl roce pak musí alkohol tester na kalibraci a za dalších šest měsíců znovu na Český metrologický institut a takhle pořád dokola.
Policejní alkohol tester změří i čaj
Oba Drägery jsou poměrně chytré. Krom klasického měření z dechu umí měřit i v pasivním režimu. To znamená třeba alkohol u osob, které nespolupracují, respektive jsou v takovém stavu, že nemohou do testeru dýchnout. Probíhá to tak, že se přístroj pouze přiblíží k testované osobě, konkrétně k jejím ústům a měří se obsah alkoholu ze vzduchu, který dotyčný nebo dotyčná vydechuje. Teoreticky se tak dá změřit i jestli je třeba horký čaj "obohacen" o nějaký alkoholový vylepšovák.
Používanější je Dräger 7510, který je i robustnější a zároveň dražší. A je skutečně velmi pokročilý - má například i své vlastní topné tělísko, které zabraňuje kondenzaci par z dechu uvnitř přístroje. Dále je vybaven třeba GPS, aby bylo možné přiřadit ke každému měření konkrétní souřadnice. A samozřejmostí je možnost připojení tiskárny pro okamžité vytištění protokolu z měření, stejně jako paměť na pět tisíc měření.
Policie vám ovšem nemusí dát dýchnout jen do schváleného přístroje. V podstatě lze použít jakýkoliv alkoholtester, klidně i jednorázový. Výsledek ovšem bude pouze orientační a jako důkaz bude prakticky nepoužitelný. Pro konkrétní hodnotu je nutné odebrat testované osobě krev a rozborem určit přesnou hladinu alkoholu. Pomocí výpočtu lze určit i hladinu alkoholu v krvi třeba hodinu a půl nazpět.
Policejní alkohol testery Dräger 6820 a Dräger 7510
Zdroj médií: Jakub Mokříš.