Koupit si možnost jezdit po dálnicích jeden jediný den? Proč ne, určitá velmi úzká sorta motoristů to patrně využije. Má to i svá úskalí.
Jednodenní dálniční známka – kdy se vyplatí?
Články na téma dálniční známky pro rok 2024 v ČR:
- Dálniční známky v ČR a roce 2024: Info o cenách, platnosti a nákupu
- Roční dálniční známka vyjde na 2 300 Kč. Jak se vyhnout zdražení?
- Jak na roční dálniční známce ušetřit 800 Kč?
- Jednodenní dálniční známka se nevyplatí
- Komu a kdy se vyplatí jednodenní dálniční známka? - právě čtete
Pozor především na platnost
Pakliže se domníváte, že jednodenní dálniční známka platí 24 hodin, vyvedeme vás z omylu. Není tomu tak. Platí jen do půlnoci, což znamená, že když si ji koupíte v pět večer, máte už jen sedm hodin na to, abyste ji využili.
Ministerstvo dopravy se s tím moc nemaže a namísto toho, aby se něco udělalo pořádně, odkazuje mluvčí ministerstva na evropskou legislativu. Ta totiž chápe jeden den jako úsek do konce dne stávajícího. 24 hodin je v EU zkrátka něco jiného než den, jakkoliv nelogicky to zní. Nemá však smysl kritizovat Brusel, ale spíš tvůrce systému dálničních kuponů.
Pakliže tedy jedete třeba vyzvednout někoho, kdo přiletí nočním letem, na letiště v Praze a plánujete pak přejet například do Brna nebo Ostravy, raději neriskujte. Jednodenní dálniční kupon platí opravdu jenom do konce dne a jakmile se přehoupne půlnoc, dopouštíte se přestupku.
Jednodenní dálniční známka v Rakousku je rovněž past
Zemí, které si s termínem „1denní“ pohrávají, je více. Druhým typickým příkladem jsou naši jižní sousedé, kde funguje nejkratší platnost kuponu stejně jako u nás. Pakliže se tedy někde na dálnici zaseknete déle než do půlnoci, máte problém.
Kdy se vyplatí jednodenní dálniční známka
Jsou však situace, kdy jednodenní dálniční známka smysl dává. Například tehdy, kdy jste si opravdu jisti, že ji déle potřebovat nebudete. Typicky se může jednat o nákup auta nového nebo ojetého, se kterým hodláte cestovat třeba jenom „mezi vesnicemi“, ale potřebujete ho po koupi dovézt domů.
Dále například při návratu z dovolené delší jak deset dnů. Jednodenní kupon totiž vyjde na 200 korun, desetidenní na 270 korun a 30denní na 430 korun. Pakliže tedy máte jistotu, že potřebujete dálnici jenom k přejezdu na české hranice a pak při návratu domů, pak můžete ušetřit 30 korun tím, že si koupíte dvě jednodenní známky. Z našeho pohledu je však daleko menší otrava koupit známku 30denní, která poskytne ještě rezervu.
Dvě jednodenní známky se skutečně vyplácí až tehdy, kdy jedete za hranice na více jak 30 dnů, což by jinak musel pokrýt kupon roční v ceně 2300 korun.
Tip pro řidiče: Ještě než vyrazíte na dovolenou, sjednejte si cestovní pojištění. To můžete doplnit o rozšířené asistenční služby, případně krátkodobé pojištění domácnosti. Při online sjednání získáte slevu a nejvýhodnější cenu.
Kalkulačka cestovního pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.