Dnes už prakticky nekoupíte vůz bez klimatizace. Tato dříve komfortní položka se už stala běžnou součástí základu a opravdu téměř jakýkoliv nový vůz ji má. Jak ale správně používat klimatizaci v autě a čeho se vyvarovat?
Jak používat klimatizaci v autě
Články na téma jak používat klimatizaci:
- Zapínání klimatizace v zimě
- Klimatizace v autě: jak ji správně používat - právě čtete
- Klimatizaci používejte s rozumem, ať si neuženete angínu
- Proč v zimě používat klimatizaci
- Jak zabránit nachlazení z klimatizace?
- Klimatizace v autě – používejte ji i v zimě
Nejprve ochlaďte interiér auta
V letních vedrech se díky klimatizaci v autě stane z doslova pekelné cesty poměrně příjemná přeprava autem. Stačí zmáčknout kouzelné tlačítko s vločkou, případně s nápisem "AC" a je to. Pokud ale přijdete k vozu zaparkovanému na rozpáleném parkovišti, bude uvnitř nedýchatelno. Aby se teplota co nejdříve snížila na přijatelnou mez, stačí už z dálky, když přicházíte, otevřít všechna okénka. Toto spousta výrobců u svých automobilů umožňuje, a to obvykle dlouhým stlačením tlačítka pro odemykání na dálkovém ovladači. Horký vzduch v interiéru vozu se tak alespoň trochu začne mísit s tím chladnějším venkovním. Jakmile k autu dojdete, je ideální otevřít všechny dveře, rychle sednout dovnitř, nastartovat, zapnout klimatizaci naplno a zase z té výhně utéct ven. Dejte tomu klidně minutu, dvě, než se zchladí rozpálené vedení vzduchu a interiér, chvíli to zabere. V okamžiku, kdy otevřenými dveřmi proudí ven chladný vzduch, můžete dovnitř a odjet. Klimatizaci v autě už ale rozhodně ztlumte, nechcete skončit s angínou.
Nikdy nesměrujte klimatizaci na tělo
Někteří řidiči, zejména ti, kteří mají své první auto, to s klimatizací v autě mají tendence přehánět. Rozdíl mezi teplotou uvnitř vozu a teplotou venku by neměl při vystupování být více než 8 °C. Kdo si nastaví třeba na delší cestě teplotu nižší, měl by ji ke konci postupně zvyšovat, aby tělo neutrpělo takový šok při vystoupení z auta. Na posádku by neměly přímo mířit výdechy klimatizace. Ochlazovat by se měl vzduch uvnitř, ne přímo povrch těla.
Zavčas klimatizaci v autě vypněte
V případě, že se blížíte ke konci cesty, je dobré klimatizaci v autě vypnout zhruba 10 minut před dojezdem. Vysuší se tím výparník klimatizace a nehrozí, že by se v něm tvořily bakterie a plíseň. Že jste to zanedbali poznáte podle nepříjemného zápachu, který vyloženě praští do nosu při příštím spuštění. V takovém případě pomůže kompletní vyčištění klimatizace v autě specializovanou firmou nebo alespoň zakoupenými prostředky - viz dále.
Klimatizace v autě a údržba
Údržbu klimatizace v autě není radno podceňovat. Správně fungující klimatizace je základ pohodlné přepravy. Proto je ideální ji jednou za rok až dva nechat v servisu zkontrolovat, vyčistit a doplnit chladicí médium. Je to optimální i z hlediska spotřeby, klimatizace v autě, která nefunguje na sto procent, zvyšuje spotřebu vozu. Pomůže i pravidelná desinfekce v domácích podmínkách pomocí k tomu určeného spreje a alespoň jednou za rok vyměňte kabinový filtr. Údržba klimatizace v autě není drahá a vyplatí se to.