PRÁCE 🧰
Vánoční trhy 🎄

Konec podvodům! Pojišťovny si došlápnou na nepoctivce s nezaplaceným povinným ručením

25. 9. 2024 2 min. čtení diskuze (3) Aktuality Tipy a rady Rádce motoristy Pojištění motoristy Jak vybrat povinné ručení Placení povinného ručení Cena povinného ručení

Povinné ručení dozná od října několika změn. Jednou z nich je například to, že platit začne až ve chvíli připsání platby na účet vybrané pojišťovny. Co si od tohoto kroku pojišťovny slibují? Zejména snížení rizika nepojištěných vozidel, které se po silnicích stále v hojné míře pohybují.

Konec podvodům! Pojišťovny si došlápnou na nepoctivce s nezaplaceným povinným ručením

Odklad platby už většinou nebudou pojišťovny akceptovat

Dnes si už můžete sjednat zákonné pojištění pěkně z pohodlí domova prostřednictvím chytrého mobilního telefonu, tabletu nebo počítače s připojením na internet. Naprostá většina řidičů platí pojistku kartou či bankovním převodem ihned po sjednání.

Jsou však i tací, kteří pojistku uzavřou, ale pojistné nezaplatí. Dosud se na takové spekulanty pojišťovny dívaly poměrně benevolentně. Pojistka počínala běžet od data, které bylo uvedeno v pojistné smlouvě. A to bez ohledu na to, zda již byla platba uhrazena, či nikoliv.

Na nezaplacené povinné ručení doplácela ČKP

U nepoctivců, kteří si sice pojistku sjednali, ale pojistné neuhradili a způsobili dopravní nehodu, hradila škody Česká kancelář pojistitelů (ČKP) ze speciálního garančního fondu. Tomu má být od října konec.

Pojišťovny nově nastavují smlouvy a procesy tak, aby byla pojistka platná až ve chvíli připsání platby za pojistné na účet pojišťovny. Dokdy tedy zaplatit sjednané povinné ručení? V naprosté většině případů bude potřeba uhradit pojistné do 24 hodin od sjednání. Ve výjimečných případech půjde o sedm dnů.

Co když provozovatel přesto nezaplatí?

Pokud provozovatel vozidla ani po sjednané lhůtě pojistné nezaplatí, může pojišťovna přistoupit ke zrušení sjednané pojistky, případně počátek pojištění posune až na datum, ke kterému dojde k připsání platby na její účet.

Pokud s vozidlem, které nemá zaplacené povinné ručení, způsobí škodu, pak mu hrozí pokuta nejen od policie, ale také od zmíněné ČKP. Ta za něj sice způsobenou škodu zaplatí, může ji ale po viníkovi vymáhat regresem, a to až do výše 300 000 Kč!

Od změny si mnozí slibují větší jistotu v krytí rizik jak pro pojišťovny, tak pro ostatní účastníky silničního provozu. Pokud totiž dříve provozovatel auta sjednal pojistku, ale pojistné nezaplatil, jeho počínání představovalo zbytečné komplikace při uplatňování nároků na pojistné plnění. To se ale od října změní. 

Zdroj info: Kalkulátor.cz, Česká kancelář pojistitelů.
Zdroj médií: Depositphotos.
Jiří Chládek, 27. 9. 2024 22:08, reagovat
Při uzavírání pojistky na firemní auta nám pojišťovna nabídla (snad i se slevou) pokud odsouhlasíme inkaso, že si budou pojistky stahovat sami. V praxi to vypadá tak, že částky stahují se zpožděním 3-5 dní, a občas pošlou upomínku s pokutou za nezaplacenou pojistku. A já myslel, že to tam strhává počítač, ne vrátný. Je to hrůza!
Antonín Švihnos, 27. 9. 2024 21:57, reagovat
Tak teď už vlastně nemusím dávat značky do depozitu?
Vladimír Rozhon, 25. 9. 2024 21:38, reagovat
Kecy v kleci. Nejde jim o nějaké podvody, ale "vynález" ČKP, jak tahat z lidí peníze: Sjednaj jsem si pojistku v pátek, s platností od pondělí. Měl jsem to zaplatit do neděle do 23h. Platil jsem to v 19h. Nicméně pojišťovna si platbu zpárovala až v 1:50 v pondělí a pojistku mě neuzavřeli. Kdybych nevolal ráno pojišťovačce, jestli je to OK, 3 měsíce by se nic nedělo a já bych jezdil v domění, že je vše v pořádku. Pak by došel dopis a ČKP by mě kasírovala cca o 10 000,-....

Podobné články