Potýkáte se s nevracející se pákou ruční brzdy u vozu Škody Octavia 2 1.9 TDI? Ruční brzda – věrný parťák v kopcích a záchranná brzda v krizových situacích. Ale co když se z ní stane zrádný nepřítel, který se odmítá vrátit do své pozice?
Nevrací se vám ruční brzda na voze Škoda Octavia 2? Víme, co je příčinou!
Články na téma ruční brzda:
- Jak uvolnit zamrzlou ruční brzdu?
- Jak funguje elektronická ruční brzda
- Co se stane při použití ruční brzdy za jízdy
- Co znamená, když nebrzdí ruční brzda
- Elektronická ruční brzda – princip, výhody, nevýhody
- Škoda Octavia 2 1.9 TDI: nevracející se ruční brzda - právě čtete
Příčinou nevracející se ruční brzdy může být například fakt, že brzdná páka může být zanesená nečistotami a rzí, čímž se zhorší její pohyblivost. Vratná pružina, která pomáhá páce se vracet, může být opotřebovaná nebo chybět. Osička, na které se páka pohybuje, se může začít přidírat. Jsou dvě možnosti, jak opravit nevracející se ruční brzdu.
Jak vyřešit tento problém
Nejčastějším problémem je povyskočené lanko ruční brzdy (viz obrázek). Naštěstí se výměna brzdiče zvládne i svépomocí a zabere vám jen chvilku. Je možné použít nový, případně i repasovaný brzdič (cena se liší asi o 500 korun).
Co budete potřebovat na výměnu brzdiče:
- Nový brzdič
- Klíč nebo ráčnu o velikosti 13 mm
- Klíč na brzdové potrubí (velikost 11 mm)
- Odvzdušňovací šroub (může být také součástí nového či repasovaného brzdiče)
- Brzdovou kapalinu
Postup opravy
Pomocí klíče nebo ráčny s nástavcem 13 mm vyšroubujte dva šrouby, které drží brzdič na místě. Uchopte brzdič a opatrně ho vyjměte. Vytáhněte zaseknuté lanko ruční brzdy. Vezměte nový brzdič, zašroubujte dva šrouby, které jste v prvním kroku vyndali, a utáhněte je momentovým klíčem na požadovaný moment. Vložte lanko ruční brzdy do nového brzdiče. Následně namontujte brzdovou hadici na nový brzdič. Ujistěte se, že je hadice správně nasazena a zajištěna sponou.
Jak odvzdušnit brzdy
Brzdy je dobré odvzdušňovat v alespoň dvou lidech. Jeden bude odvzdušňovat u brzdiče a druhý bude šlapat po pedálu. Najděte odvzdušňovací šroub (může být různé velikosti, náš výrobce měl hlavičku o velikosti 10 mm) na brzdiči (většinou se nachází v horní části). Nasaďte na odvzdušňovací šroub průhlednou hadičku a ponořte její druhý konec do nádobky. Pomocí klíče nebo ráčny s nástavcem 10 mm (může se lišit dle výrobce) povolte odvzdušňovací šroub o cca půl otáčky. Druhý člověk pomalu stlačuje pedál brzdy. Ze začátku bude z hadičky proudit brzdová kapalina s bublinami. Je třeba tento krok opakovat, dokud z hadičky nepoteče čistá brzdovka bez bublin. V mezičase je třeba také kontrolovat a případně doplňovat brzdovou kapalinu. Po odvzdušnění brzdiče utáhněte odvzdušňovací šroub. Pro správné fungování je vhodné dle odborníků odvzdušnit celou brzdovou soustavu. Informace v tomto článku slouží pouze pro informační účely a nenahrazují odbornou pomoc.
Zdroj médií: Nikola Vrabel.