Jak nám potvrdil zástupce firmy, která prodává autokamery, spousta zákazníků si koupí sice skvělou kameru, ale šetří na paměťové kartě. To se ale nemusí vůbec vyplatit.
Paměťová karta do autokamery a její výběr
Články na téma autokamery:
- Kamera do auta proti vandalismu: Ochraňte svůj vůz
- Duální kamera do auta - co to je a jaké má výhody
- Jak správně umístit kameru do auta?
- Jak vybrat autokameru
- Autokamera – jak vybrat paměťovou kartu - právě čtete
- Autokamera do auta: úhel záběru - již brzy
Už při výběru autokamery byste se měli zajímat o to, na co budete data, respektive videa, ukládat. Drtivá většina zařízení ukládá záznam z jízdy na paměťové karty, které se používají i pro fotoaparáty nebo mobilní telefony.
Micro SD karty
Formát Micro SD už je s námi nějaký pátek a je to široce rozšířený standard. Karty jsou skutečně malé, doporučujeme ji nevybalovat dřív, než ji budete dávat do autokamery, protože je snadné ji ztratit.
Většina výrobců Micro SD karty dodává s adaptérem, který z nich udělá formát větší, tedy SD. Adaptér je fajn věc, protože s ním jste schopni do velké spousty laptopů kartu zasunout a číst z ní přímo. Eventuálně je někdy možné připojit kameru přes USB kabel, a tedy ji využít jako čtečku, případně se dá koupit za asi 200 korun čtečka SD karet do USB portu. Micro SD kartu však vždy doporučujeme kupovat raději s adaptérem.
Také čtěte
Micro SD karta do autokamery
V návodu k autokameře, někdy i přímo na obalu, by mělo být uvedeno, jaké paměťové karty výrobce doporučuje a jakých specifikací se držet. Klíčová je rychlost zápisu, která roste s rozlišením videa a jeho kvalitou. Mít v autě kameru, která nahrává při 60 snímcích za sekundu v rozlišení 1080p je sice fajn, ale pokud nemáte odpovídající záznamové zařízení, tedy kartu, bude obraz trhaný, kousky z něj budou chybět nebo se nenahraje vůbec nic.
Záznam vyžaduje určitý datový tok, který se dá vyjádřit v megabajtech za sekundu (MB/s). Rychlejší Micro SD karty zvládají třeba přes 100 MB/s. Aby to nebylo tak jednoduché, něco jiného je rychlost zápisu a rychlost čtení. Zápis bývá vždy pomalejší a je to ta hodnota, podle které byste se měli řídit.
V návodu ke kameře najdete většinou rychlostní třídu, což je norma udávající, do jaké rychlostní kategorie zhruba karta spadá. Výrobci si to nevycucávají z prstu (s výjimkou těch no name z Aliexpressu), ale odpovídá to reálným hodnotám. Pro ilustraci jsme si vybrali kartu Samsung, která plní třídu 10 (hodnota na obalu úplně vlevo). Nutno podotknout, že třída deset je dnes už jakýmsi standardem, je to norma, podle které je rychlost zápisu 10 MB/s.
Také čtěte
Abychom mohli i takto rychlé karty lépe rozdělovat, vzniklo doplňkové označení, a to U1 a U3. V našem případě je hodnota na obalu hned vedle třídy 10. U3 značí, že tato Micro SD karta zvládá zápis 30 MB/s a více, což je datový tok nutný pro zachycení běžného 4K videa.
Pak tu máme ještě další označení. Důležité je V30, tedy označení, které se věnuje schopnostem karty zaznamenávat video. V30 je připravena na nahrávání videa v rozlišení 4K při 30 fps, V60 zvládá 4K při 60 fps a podobně.
Jakou kapacitu?
Autokamery většinou pracují tak, že rozkouskovávají záznam do segmentů, například pětiminutových. Vy tak máte k dispozici celou řadu videí, která se nahrála v průběhu jízdy. Jednotlivé krátké záznamy na sebe samozřejmě navazují, říká se tomu automatická smyčka, nicméně ne všechny kamery toto umějí, pozor na to!
Pokud na kartě začne docházet místo, autokamera postupně maže starší záznamy. Spousta těchto zařízení má senzory přetížení, díky kterým se dozví, že se děje něco nestandardního, třeba náraz. A ze strany uživatele je možné pomocí tlačítka dát kameře vědět, že třeba posledních pět minut záznamu nemá mazat, protože je na něm třeba zachycena nehoda.
Kapacitně by měly dostačovat karty 64 GB a 128 GB. I se 32 GB budete mít dostatek místa na ukládání videa v rozlišení Full HD. Je dobré si uvědomit, že pro zachycení nehodového děje postačí několik sekund záznamu a nepotřebujete třeba patnáct hodin předtím. Jestliže máte kamery dvě, tedy jednu přední a jednu zadní, stojí za zvážení i kapacita 256 GB.
Řešte životnost
Autokamery neustále na karty zapisují a přepisují staré záznamy. Málokdo si uvědomuje, že to nelze dělat do nekonečna. Karta má omezenou životnost a snese jenom určitý počet přepisů, poté začne vykazovat chyby. Kamera se může začít restartovat nebo budou třeba chybět záznamy. Levnější paměťovky vydrží pár měsíců, dražší rok nebo dva a jenom některé micro SD karty zvládnou nahrávat jízdy po dobu třeba čtyř nebo pěti let. Je-li to jen trochu možné, hledejte kartu, která má označení Endurance. Ty mají většinou vyšší životnost a jsou připravené na větší počet přepisů. V tomto ohledu doporučujeme se řídit doporučením výrobce nejen stran rychlostní třídy, ale ideálně volit i konkrétní záznamovou kartu jím doporučenou.
Ještě poslední poznámka k paměťovým kartám. V autě panují ne vždy zcela ideální podmínky, není tedy od věci sáhnout po produktu s větším rozsahem provozních teplot a odolným vůči elektromagnetickému záření, vlhkosti či otřesům. Výrobci zvýšenou odolnost rádi deklarují na obalu a u značkových se obvykle lze spolehnout, že se nejedná jenom o marketing.
Zdroj médií: Depositphotos, Jakub Mokříš.
Diskuze (1)
Mimo rychlost záznamu, musí karta odolávat vysokým teplotám a opakovanému přepisu dat.
Je nezbytné kartu občas zformátovat a vybrat nejlépe typy vyhovující průmyslovým standardům.
Příkladem jsou Sandisk Max Endurance a Sandisk Extreme, Kingston Industrial.
Současně není dobré použít kartu větší než doporučení výrobce kamery. Je třeba číst v návodu, jaké typy karet výrobce dodporučuje