Polsko používá zlotý, což je pro našince možná trochu matoucí. Jsme zvyklí na své koruny, případně v rámci Evropy na eura. Jenže třeba placení platební kartou nebo výběr z bankomatu ukrývá nepěknou past, které je dobré se vyvarovat.
Placení kartou v Polsku - poradíme, jak na to
Články na téma správná příprava do Polska:
- Jak platit kartou v Polsku a na co si dát pozor - právě čtete
- Levné ubytování v Polsku – Gdaňsk
- Nástrahy na cestě do Polska autem
- Do Polska k moři autem
- Dovolená Gdaňsk – možnosti dopravy
- Problémy s autobaterií v Polsku
- Zajímavé ubytování v Polsku
- Kudy do Polska k moři z Brna?
- Do Polska se psem pohodlně a bezpečně
- Jak vypadá nejlevnější dovolená u moře?
- Cesta do Polska autem – jak se připravit?
- Náklady na cestu – Mezizdroje
V době psaní článku, tedy 31. května 2023, byl kurz zlotého vůči koruně 1 PLN = 5,23 CZK. Ano, zlotý má měnovou zkratku „PLN“. Jeden zlotý je 100 grošů, které tedy fungují podobně, jako naše haléře.
Nevýhodný kurz
Největší fígl obchodníků si ilustrujme na konkrétním příkladu. Na své výpravě do Gdaňsku Dacií Sandero Stepway jsem se zastavil v obchodu Lidl. Nakoupil jsem si nějakou svačinu, pití a dvě stříkací pistole ve slevě. Zkrátka takový běžný nákup za pár stokorun. Prodavačce jsem ohlásil, že budu platit kartou a na terminálu na mě vyskočily dvě možnosti, které jsem si pro jistotu vyfotil.
Vidíme dvě možnosti platby. Jednu v PLN a druhou v CZK. Člověka to intuitivně láká, zaplatit v té „svojí“ měně, na kterou je zvyklý. Vidí částku, kterou uhradí, co se může stát, že jo? Jenže právě v tom je ten fígl – daleko lepší obvykle je, platit v měně místní. Proč, to si hned objasníme!
Napřed trocha matematiky. Dne 24. května, kdy platba probíhala, byl kurz PLN/CZK 5,2531. To znamená, že jeden zlotý měl hodnotu 5,2531 koruny. Teď se podívejme na obě varianty, které mi terminál nabídl:
- 119,88 PLN, což je 629,74 CZK (119,88 x 5,2531)
- 667,11 CZK
Kalkulačka cestovního pojištění
Kurz obchodníka
Jak vidíte, rozdíl je docela značný, a to 37,37 korun. Možná se to nezdá mnoho, ale rozdíl je zhruba 6 %. Pokud budu takto platit celou dovolenou, každý den několikrát, dojedu domů zbytečně klidně o tisícovku i více lehčí, aniž bych si to uvědomil. Je to kvůli tomu, že každý obchodník má v rámci určitých pravidel možnost nastavit si svůj vlastní kurz z domácí měny na měny jiné. Přičemž samozřejmě nastavuje kurz takový, aby na tom netratil, ale spíše vydělal. Přepočet tedy proběhne dle kurzu obchodníka a výsledná suma se vám zobrazí na terminálu ve vaší měně, tedy v CZK.
Kurz mé banky
Druhá (v tomto případě spíše první, tedy ta vlevo), ale výhodnější možnost je, nenechat přepočet na obchodníkovi, ale použít kurz své banky. Finanční ústavy používají kurzy daleko výhodnější – tzv. kurzy středové. Pakliže tedy zaplatíte ve měně té země, kde se nacházíte, bude kurz určen bankou, která peníze podle svého kurzu převede na požadovanou měnu, v tomto případě z korun na zloté, a těmi je platba provedena.
Zbytečně přeplatíte
Má platba v Lidlu tedy proběhla tím „lepším“ způsobem. Nicméně i kdybych zvolil ten méně výhodný, pořád ještě netratím zase tolik, ze 6 % navíc se nezhroutím. Na druhou stranu jsou třeba kavárny a bary, kde může být přepočet nastavený obchodníkem ještě méně výhodný. Když si tam dáte každý den večeři, tak třeba zcela zbytečně přeplatíte, pokud intuitivně zvolíte platbu v korunách.
Platíte v zahraničí kartou, nebo raději hotově? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem!
Online kalkulačka havarijního pojištění
Zdroj médií: Depositphotos, Jakub Mokříš.