Krádeže auta jsou stále častějším strašákem motoristů. Přitom si pojištění auta proti krádeži můžete jednoduše sjednat v rámci svého povinného ručení, nebo jako doplňkové pojištění k havarijnímu pojištění.
Pojištění proti krádeži auta - vyplatí se vám sjednat?
Články na téma pojištění vozidel:
- Jak zjistit pojištění podle SPZ
- Jak funguje obnova smluv v autopojištění
- Zrušení pojistné smlouvy
- Výpověď pojistné smlouvy
- Pojištění auta proti krádeži, vyplatí se vám? - právě čtete
- Kdy a za jakých podmínek máte nárok na náhradní vozidlo?
- Poradíme, jak ušetřit na povinném ručení za motorku
- Jak pojistit „obytňák“ abyste od pojišťovny dostali maximální plnění?
- Služebním autem do zahraničí? Víme, co je potřeba zařídit před cestou
- Kolik zaplatíte v letošním roce za povinné ručení na motorku? - již brzy
Pojištění auta proti krádeži
Zda si zvolíte pojištění v rámci povinného ručení, nebo jako doplňkové pojištění k havarijnímu pojištění, je zcela na vás. Při sjednávání pojištění auta proti krádeži obvykle uvádíte stejné údaje jako při sjednávání povinného ručení, avšak navíc si volíte ještě výši spoluúčasti a hodnotu vozidla. Při pojištění proti krádeži auta je nejdůležitější částí právě spoluúčast, kterou vám stanovuje pojistná smlouva. Ta se odvíjí od konkrétní pojišťovny, u které máte pojistku na auto sjednanou.
Podle výše spoluúčasti, tedy částky, kterou se budete na vzniklé škodě podílet, máte poté právo si nárokovat pojistné plnění, které vám pojišťovna v případě škody vyplatí. O to si však můžete zažádat pouze v případě, pokud by došlo k pojistné události, kterou máte specifikovanou v pojistné smlouvě. Nárokovat si pojistné plnění v případě odcizení můžete jen tehdy, došlo-li k odcizení na místě, které bylo uvedeno v územním rozsahu pojištění vašeho vozu. Stejně tak tomu je i v případě, kdyby vaše auto bylo odcizeno za podmínek, které nejsou zaneseny ve výlukách pojištění.
Jak postupovat při krádeži auta
Pokud došlo ke krádeži vozu, nejdůležitější je kontaktovat Policii ČR, která s vámi vyhotoví protokol. Určitě si předem odpovězte na otázky, které po vás budou chtít:
- Typ, registrační značka (SPZ) a barva vozidla
- Kde jste zaparkovali a přesný čas?
- Bylo vozidlo uzamčeno?
- Bylo vozidlo vybaveno alarmem nebo jinou zabezpečovací technikou?
- Přibližný stav tachometru
- Byly uvnitř vozidla snadno identifikovatelné předměty (doklady)?
- Je vozidlo něčím nápadné (např. nápisy, poškození, autorádio)?
- Kdy a jak jste zjistili, že došlo ke krádeži?
- Kdo další vozidlo užíval?
S sebou si pro potřeby sepsání oznámení o krádeži motorového vozidla přineste:
- průkaz totožnosti
- doklady k vozidlu (zelená karta, technický průkaz, osvědčení o registraci, příp. leasingovou smlouvu)
- další dokumenty (např. kniha provozu, pokud jde o firemní vozidlo)
S vyhotoveným protokolem poté kontaktujete pojišťovnu, jejíž likvidátor škodu zapíše a bude po vás vyžadovat další dokumentaci - technický průkaz, pořizovací doklady vozidla, či fotografie vozidla. Po podepsání plné moci a příkazní smlouvy uděluje majitel pojišťovně souhlas s vozidlem nakládat v případě jeho nalezení, např. jej odprodat. Následně obdrží 70 % hodnoty vozu a po ukončení šetření PČR zbývajících 30 %.
Jak zbytečně nelákat zloděje?
Existuje několik nepsaných pravidel, které je vhodné dodržovat, pokud nechcete zbytečně zvyšovat pravděpodobnost, že o své auto přijdete.
Prvním pravidlem je rozhodně nenechávat cenné věci na viditelném místě, nebo jej "nenápadně překrývat" kabáty, či jinými kusy oblečení - zloděje bude především lákat "pocit neznáma" a možného lehkého výdělku. Vždy se přesvědčte, že jste svůj vůz zamkli (včetně uzamčení volantu) a aktivovali bezpečnostní systém. Neparkujte v rizikových oblastech, odkud víte, že často mizí vozy. Pořiďte si kvalitní zabezpečovací systém - autoalarm, imobilizér, satelitní vyhledávač. Pokud je to možné, parkujte v (hlídané) garáži.
Komu se vyplatí pojištění proti krádeži?
Pojištění proti krádeži se vyplatí hlavně v případě, kdy víte, že parkujete v rizikové oblasti, ale nemáte kam jinam zaparkovat. Popřípadě, pokud víte, že se jedná o vůz značky, kterou zloději preferují. Starším autům většinou postačí připojištění k povinnému ručení. Novým autům se pak doporučuje zřídit komplexní havarijní pojistku, která pokrývá nejen riziko odcizení.
"Mám staré auto..."
Zloději často kradou nové vozy na zakázku. Zabezpečení a obezřetnost se však vyplatí i vozům se starším ročníkem, často se totiž rozprodávají na díly, které jsou v dnešní době například již nesehnatelné. Tudíž i přes to, že je vaše auto starší, nezanedbávejte jeho bezpečnost, jednou se vám to může vyplatit.