Zrušit pojistnou smlouvu na auto není jen tak. Lze to pouze z několika důvodů, ke kterým je nutné současně přiložit potvrzující náležitosti. Jaké možnosti tedy máte?
Zrušení pojistné smlouvy, kdy lze vypovědět pojistnou smlouvu na auto
Články na téma pojištění vozidel:
- Jak zjistit pojištění podle SPZ
- Jak funguje obnova smluv v autopojištění
- Zrušení pojistné smlouvy - právě čtete
- Výpověď pojistné smlouvy
- Pojištění auta proti krádeži, vyplatí se vám?
- Kdy a za jakých podmínek máte nárok na náhradní vozidlo?
- Poradíme, jak ušetřit na povinném ručení za motorku
- Jak pojistit „obytňák“ abyste od pojišťovny dostali maximální plnění?
- Služebním autem do zahraničí? Víme, co je potřeba zařídit před cestou
- Kolik zaplatíte v letošním roce za povinné ručení na motorku? - již brzy
Zrušení pojistné smlouvy z důvodů prodeje vozu
Existuje několik situací, kdy lze vypovědět pojistnou smlouvu. Mezi nejčastější důvody patří prodej auta. Povinné ručení na nového majitele automaticky nepřechází, vy jej musíte zrušit a nový majitel zařídit. Zde žádné lhůty nebo sankce za zrušení nehrozí. Prostě skutečnost oznámíte pojišťovně s doložením kupní smlouvy. Budoucí majitel je povinen sjednat nové povinné ručení, protože bez něj auto nepřihlásí do registru - od koupě má pak 10 dní na vyřízení této záležitosti.
Zrušení pojistné smlouvy vyřazením auta z provozu
Další záležitostí může být vyřazení auta z provozu. Je to jednoduché, s autem už jezdit nechcete, ale likvidovat ho rovněž nechcete. Zajdete na registr, kde zažádáte o uložení značek do depozitu a spolu s potvrzením kontaktujete pojišťovnu. Existuje výjimka, pokud naopak budete auto přihlašovat z depozitu, pak v té době nemusíte mít sjednané povinné ručení a stačí, když jej zařídíte až po přihlášení. Informovat pojišťovnu musíte i v případě, že auto bylo odcizeno. V takovém případě je nutné doložit protokol od policie.
Také čtěte
Auto dosloužilo a je čas ho nechat poslat do věčných lovišť. To znamená zařídit ekologickou likvidaci. Povinné ručení se pak zruší opět s dokladem o likvidaci.
Výročí pojistné smlouvy a její výpověď
Ke konci výročí pojistné smlouvy vám pojišťovna zašle informace o aktuálních cenách pojistného. Pokud s novými cenami nebudete souhlasit, můžete dle zákona smlouvu vypovědět do jednoho měsíce od oznámení nových cen - tedy učinit nesouhlas s navýšením cen za povinné ručení. Netýká se změny, která je ovlivněna malusy - tedy pokud jste v daném roce bourali, výše pojištění se vám zvedne a nelze s tím nic dělat nebo žádat jinde o levnější. Malusy i bonusy se vám napříč pojišťovnami prolínají. Odstoupit od smlouvy lze také v případě vzniku pojistné události.
Poslední záležitost se týká přechodu k jiné pojišťovně. Zde je nutné si uvést následující. Při sjednání povinného ručení si určujete, jak dlouho ho chcete mít a platit. V drtivé většině lidé volí možnost prolongace (uzavřeno na dobu neurčitou) - to znamená, že jakmile uplyne rok, automaticky se smlouva prodlouží na ten další. Je ale možnost si povinné zaplatit jen na rok - zaplatíte tedy celou částku nebo se vám měsíčně strhávají platby. Je tedy nesmysl odcházet v polovině roku, když máte zaplacený celý. Raději počkejte na řádný termín před koncem výročí.
Také čtěte
Lhůty pro zrušení nebo pro změnu pojistné smlouvy
Standardně je nutné podat žádost o zrušení pojištění do 42. dne od výročí povinného ručení. Pokud přijde dopis 43. den, je žádost neplatná a musíte počkat na další rok. Tato lhůta se vztahuje pouze na přechod k jiné pojišťovně. V ostatních případech lze povinné ručení nebo i to havarijní zrušit v čase aktuálního dění záležitosti - tedy ekologická likvidace, prodej auta, případně krádež vozu.
Přehled lhůt podání:
- vznik pojistné události - do 3 měsíců od vzniku pojistné události
- přechod k jiné pojišťovně - do 6 týdnů před koncem pojistného období
- výše pojistného - do 1 měsíce od doručení informace o změnách
- bez udání důvodu - do 2 měsíců od podepsání smlouvy
- v ostatních případech - v aktuálním čase daného důvodu
Zdroj médií: Depositphotos.