Svatba je velkou a dlouho očekávanou událostí, která s sebou nese řadu nových zážitků, ale i spoustu starostí a zařizování. Novomanželé budou mít spoustu práce nejen před samotnou veselkou, ale taky po ní.
Povinné ručení po svatbě aktualizujte co nejdřív!
Články na téma povinné ručení:
- Co je povinné ručení
- Povinné ručení: Platí i mimo komunikace?
- Co je potřeba k povinnému ručení
- Změna povinného ručení - poradíme, jak na to
- Svatba a povinné ručení? Se změnou neotálejte! - právě čtete
- Nejčastější chyby, které děláme při uzavírání povinného ručení
- Povinné ručení při přepisu vozidla nezaniká automaticky
- Povinné ručení z pohledu zákona: Co je dobré vědět?
- Proč se nevyplácí provozovat auto bez povinného ručení?
- Povinné ručení na nové auto musíte mít už v autosalonu
- Víte, kdy dochází k zániku povinného ručení v jednotlivých případech?
- Nejčastější mýty a omyly o povinném ručení
- Řidiči pod dohledem aplikace: Za slušnou jízdu levnější pojistka
- Jak vybrat nejlepší povinné ručení a nešlápnout vedle?
Byrokratické kolečko
Ženicha i nevěstu totiž čekají neoblíbené návštěvy nejrůznějších úřadů a institucí. Tady totiž musí nahlásit změnu jména i nový rodinný stav. Pánové, pokud si tedy neberou příjmení své budoucí ženy, to mají v tomhle případě mnohem jednoduší. Dámy ovšem byrokratické kolečko nemine.
Jednou z institucí, kterou bude změna vašeho příjmení zajímat, je i pojišťovna. A to nejen ta zdravotní. Pokud máte na sebe sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (lidově označováno jako povinné ručení) nebo třeba pojištění havarijní, bude potřeba pojišťovnu co nejdříve o změně informovat.
Abyste tak ale mohli učinit, zamiřte nejdřív na obecní úřad s rozšířenou působností nebo na úřad městské části v Praze, kde je potřeba do patnácti dnů od toho, co jste obdrželi oddací list, nahlásit změnu příjmení. Tady vám zdarma vystaví novou občanku, se kterou můžete začít řešit další změny a aktualizace osobních údajů.
- Mohlo by vás zajímat: Co je potřeba k uzavření povinného ručení
Pojišťovnu raději informujte
Pojišťovny jsou už dnes většinou napojené na centrální evidenci obyvatel. Proto by informaci o vašem novém příjmení měly získat automaticky. Pro klid duše nicméně konkrétní pojišťovnu, u níž máte sjednané zákonné pojištění, o změně informujte osobně na pobočce, nebo alespoň e-mailem.
Po svatbě je totiž nutné provést technickou změnu na smlouvách, což ale samozřejmě není důvodem ke smlouvě nové ani dodatku. S sebou si přineste nový občanský průkaz a číslo smlouvy. Ideální taky bude, když si s sebou vezmete nějaký výpis či kopii smlouvy.
Také čtěte
Pokud se vám na pobočku nechce osobně, stačí poslat mail, jehož součástí bude volně formulované oznámení o novém příjmení s vlastnoručním podpisem a uvedeným rodným číslem. Připojit můžete i scan oddacího listu. Změnu na pobočce obvykle vyřídíte obratem, u mailu je potřeba počítat s několika dny.
Praktická rada závěrem
Nezapomeňte, že jako řidiči máte po svatbě i další povinnosti. Ty se týkají výměny velkého a malého technického průkazu. O změnu je třeba žádat do 10 pracovních dní na registru vozidel, kde zaplatíte jednorázový poplatek ve výši 50 korun.
Společně s jedničkou na našem trhu jsme pro naše klienty vyjednali exkluzivní slevu ve výši až 21 % na komplexní balíčky autopojištění. Výše pojistného se odvíjí od počtu najetých kilometrů, takže platíte jen za to, co doopravdy projezdíte.
Chci výhodné povinné ručení se slevou
Zdroj médií: Depositphotos.