Plánujete cestu do Německa? Tak to vás jistě potěší, že za průjezd německými dálnicemi nebudete muset zaplatit ani korunu. To by se však do budoucna mohlo změnit.
Za dálnice v Německu s osobákem platit nemusíte
Články na téma dálniční poplatky v roce 2024:
- Dálniční poplatky po cestě do Chorvatska v roce 2024
- Jak je to v roce 2024 s dálničními poplatky v Polsku?
- Jaké dálniční poplatky je potřeba uhradit v Německu a roce 2024?
- Jak je to letos v Maďarsku s dálničními poplatky?
- Jak je to letos na Slovensku s dálničními poplatky?
- Jak je to v roce 2024 v Rakousku s dálničními poplatky?
- Jak je to v roce 2024 na Slovinsku s dálničními poplatky?
- Jak je to s dálničními poplatky v Itálii a roce 2024?
- Jaké dálnice v Maďarsku jsou placené a jak dálniční poplatky uhradit?
- Německé dálnice a poplatky pro osobní vozidla do 3,5 tun
- Které silnice jsou letos ve Slovinsku placené?
- Německé dálnice v roce 2024: Jak je to s poplatky pro osobní vozidla? - právě čtete
S osobákem na německých dálnicích platit nemusíte
I v letošním roce zůstávají německé dálnice pro vozidla do 3,5 tuny bezplatné. Jestliže plánujete cestu za sousedy, nemusíte tedy řešit ani nákup dálniční známky, ani platit ne zrovna levné mýto. Zpoplatněné dálnice v Německu se na vás zkrátka nevztahují.
Platí se za tunely
Ačkoliv se placené dálnice v Německu osobních aut netýkají, přesto existují některé výjimky, kde se placení nevyhnete. V některých tunelech se totiž hradí mýto za průjezd. Konkrétně se jedná o tunely Herren a Warnow, které se nacházejí v severní oblasti. Poplatek za první zmíněný činí 2,10 eur, cena za průjezd tunelu Warnow se pak pohybuje od 3,80 do 4,70 eur v závislosti na aktuálním ročním období. Danou částku můžete zaplatit v přítomných mýtných stanicích, a to buď hotově nebo kartou. Alternativou je také jednotka OBU, která se vyplatí zejména při častějších návštěvách západních sousedů.
Pozor na německé emisní zóny!
Zpoplatněné dálnice v Německu jsou jedna věc, druhá věc jsou ale tzv. emisní zóny, na které narazíte v některých městech. Pro vjezd do mnoha městských center je vyžadována zelená emisní plaketa (Umweltplakette nebo Feinstaubplakette). Tu seženete na některých českých STK a pochopitelně i v Německu, konkrétně na pobočkách DEKRA, A. T. U. a TÜV.
Za tuto plaketu zaplatíte 300 Kč. Po pořízení je třeba ji umístit na dostatečně viditelné místo na čelním skle vozidla. Jestliže se do emisní zóny odvážíte se starší červenou či žlutou plaketou, nebo třeba úplně bez ní, počítejte s pokutou 100 €.
Německé dálnice a poplatky pro vozidla nad 3,5 tuny
Osobáky sice za dálnice v Německu aktuálně neplatí, na řidiče vozidel s hmotností nad 7,5 tuny se ale vztahuje mýto. Od 1. července 2024 by však mělo dojít k rozšíření okruhu vozidel, pro které tato povinnost platí. Nově by tak měli mýtné hradit i vozy nad 3,5 tuny.
Zpoplatnění německých dálnic je stále předmětem diskuzí
Prozatím jsou německé dálnice pro osobáky bezplatné, o potenciální změně se však horlivě diskutuje už řadu let. V blíže nespecifikované budoucnosti by v Německu měly začít platit klasické dálniční známky, stejně jako v Česku, na Slovensku či v Maďarsku. O tématu jsme napsali více v tomto článku.
Ať vás ani nenapadne vyrážet do zahraniční bez cestovního pojištění! Kvalitní pojistka ochrání vaši peněženku nečekaných výdajů a zároveň vás podrží v nepříjemných situacích.
Kalkulačka cestovního pojištění
Zdroj médií: Depositphotos.