Vyrážíte k našim německým sousedům? Kromě kvality zdejších dálnic, které čítají zhruba 13 000 kilometrů, vás příjemně překvapí i skutečnost, že je v osobáku můžete brázdit zcela zdarma. To by se ale mohlo do budoucna změnit.
Dálnice v Německu jsou pro osobáky stále bezplatné
Články na téma dálniční poplatky v roce 2024:
- Dálniční poplatky po cestě do Chorvatska v roce 2024
- Jak je to v roce 2024 s dálničními poplatky v Polsku?
- Jaké dálniční poplatky je potřeba uhradit v Německu a roce 2024?
- Jak je to letos v Maďarsku s dálničními poplatky?
- Jak je to letos na Slovensku s dálničními poplatky?
- Jak je to v roce 2024 v Rakousku s dálničními poplatky?
- Jak je to v roce 2024 na Slovinsku s dálničními poplatky?
- Jak je to s dálničními poplatky v Itálii a roce 2024?
- Jaké dálnice v Maďarsku jsou placené a jak dálniční poplatky uhradit?
- Německé dálnice a poplatky pro osobní vozidla do 3,5 tun - právě čtete
- Které silnice jsou letos ve Slovinsku placené?
- Německé dálnice v roce 2024: Jak je to s poplatky pro osobní vozidla?
Německé dálnice jsou pro osobáky zdarma
Také v letošním roce jsou vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny v Německu (stejně jako např. v Dánsku nebo Švédsku) osvobozena od dálničních poplatků. Pokud se sem tedy chystáte, nemusíte pořizovat dálniční známku ani platit drahé mýto. Zpoplatněné dálnice v Německu pro osobní auta zkrátka nejsou.
- Přečtěte si také: Jak vysoké jsou dálniční poplatky v Německu?
Dálnice v Německu znázorňuje tato mapa:
Zdroj: germanymap360.com
Pro osobáky jsou zpoplatněné některé tunely
Jízda po německých dálnicích je pro osobáky zdarma. Mýto je ovšem vybíráno za průjezd tunely Herren a Warnow v severní části země. Za průjezd prvním zmíněným je potřeba uhradit 2,10 eur, poplatek u tunelu Warnow se pohybuje od 3,70 do 4,70 eur dle ročního období. Mýtné uhradíte buďto v mýtných stanicích kartou nebo v hotovosti, případně alternativně přes jednotku OBU instalovanou ve vozidle (vyplatí se u častějších cest).
- Mohlo by vás zajímat: Dálniční známka do Německa: Budete ji potřebovat v roce 2024?
Pozor na emisí zóny!
Zatímco placené dálnice se v Německu osobních aut netýkají, v některých německých městech jsou specifikem tzv. emisní zóny (do některých měst je dokonce vozidlům vjezd úplně zakázán).
Také čtěte
Pro vjezd do řady městských center je potřeba vlastnit zelenou emisní plaketu (Umweltplakette nebo Feinstaubplakette), kterou pořídíte na některých vybraných českých STK, ale samozřejmě i přímo v Německu (pobočky DEKRA, A.T.U a TÜV).
Cena této plakety činí 300 Kč, přičemž po uhrazení je potřeba ji nalepit na viditelné místo čelního skla. Pokud vjedete do ekologické zóny bez německé emisní plakety (zelená barva) nebo se starší červenou či žlutou plaketou, bude vám udělena pokuta ve výši cca 100 €.
Německé dálnice jsou pro těžší vozidla zpoplatněny mýtem
Zatímco osobáky za průjezd německými dálnicemi aktuálně neplatí, řidiči vozidel, která převyšují hmotnost 7,5 tun, jsou povinni uhradit mýto. Novinkou pro rok 2024 (změna by měla začít platit od 1. července) je skutečnost, že se německé mýto rozšíří na větší okruh vozidel. Nově by ho měla začít platit i vozidla s hmotností nad 3,5 tun.
- Přečtěte si také: Co je dobré mít v povinné výbavě, pokud vyrážíte do Německa?
O zpoplatnění německých dálnic se horlivě diskutuje
Ačkoliv mají řidiči osobáků do 3,5 tun jízdu po německých dálnicích minimálně do konce roku 2024 stále zdarma, o možnosti zpoplatnění se hojně diskutuje již několik let. V budoucnu by zde měly začít platit dálniční známky podobně jako u nás nebo v Maďarsku, či u našich slovenských sousedů. Více jsme se této problematice věnovali v jednom z našich dřívějších článků.
Zdroj médií: Depositphotos, germanymap360.com.