Zima s sebou nese zvýšené nároky na techniku auta, ale mimo to spoustu řidičů trápí i mlžení skel zevnitř. Jak si s tím rychle poradit a do budoucna tomu zabránit?
Zamlžené přední sklo odmlžíte pomocí jednoho tlačítka
Články na téma zamlžená okna:
- Jak na zamlžená skla v autě? Zkuste kočkolit i gel na holení
- Mlžení skel v autě – přípravky a spreje
- Test přípravků proti mlžení oken
- Máte zamlžené čelní sklo? Zkuste kouzelné tlačítko - právě čtete
Proč se v zimě a na podzim mlží skla v autech?
Jakmile se ochladí, začne být znatelný rozdíl v teplotě uvnitř auta a vně. Nastává to už za teplot kolem nuly. Vzduch v autě obsahuje určitou vlhkost, tedy vodní páru. Dokud je voda v plynném stavu, tak nám v zásadě nevadí. Jenže vlivem rozdílu teplot se začne pára měnit v kapičky vody, které se srážejí na skle a omezují viditelnost.
Odmlžení skel
Pakliže sednete do auta a zamlží se vám sklo, je to nejhorší co můžete udělat, začít jeho plochu otírat holou rukou, čímž si na sklo nanesete akorát mastnotu. Situaci to sice vyřeší krátkodobě, ale omezí to viditelnost třeba v noci.
Zůstaňte naopak úplně v klidu a použijte ideálně klimatizaci. Ta totiž krom jiného odebírá ze vzduchu vlhkost, což omezí kondenzaci. Většina aut vybavených klimatizací má speciální funkci, která je určena jenom a pouze pro zbavení čelního skla vlhkosti. Funguje to tak, že se automaticky nastaví ofuk skla (a jenom skla) na maximum a k tomu se zapne klimatizace, takže na jeho vnitřní stranu jde suchý vzduch. Pomáhá to skutečně velmi efektivně.
Problém je vlhkost v autě
Jenže aktivace ofuku neřeší reálnou příčinu, ale pouze důsledek. Problém je obvykle ve vysoké vlhkosti uvnitř vozidla, což způsobuje bohužel z větší části uživatel. Spoustu lidí si totiž do auta tahá vlhkost sama. Stačí nastoupit s botami od sněhu, vody nebo od bláta. Vlhkost se začne jednak odpařovat, ale také vsakovat do koberečků a textilních povrchů. Tam zůstává, ale zároveň se i odpařuje do vzduchu, když vozidlo zastaví. A vlhký vzduch způsobuje kondenzaci na skle, jak už jsme uvedli o odstavec výše. Proto si dovolíme několik tipů, jak vlhkost v autě v zimě omezit:
- Oklepejte si boty, než nastoupíte. Pro spoustu řidičů to je samozřejmost, ale oklepáváte boty i dětem, než je usadíte? Počítejte s tím, že vodu do auta nenosíte jen vy, ale i všichni, kdo se v něm přepravují.
- Nenechávejte v autě oblečení. Jednak samo může být zdrojem vlhkosti, ale zároveň je to i další textil, který do sebe vodu velmi ochotně natahuje. Takže bundu si klidně dejte po procházce do kufru, ale jak přijedete domů, tak ji z auta vytáhněte.
- Koberečky jsou další kapitola. Ano, textilní působí hodnotněji, ale daleko lepší jsou gumové. Guma vodu nenacucá do sebe. Vyberte pokud možno ty, které mají vyšší boční lem, jsou praktičtější. Vodu z nich dostanete během okamžiku a čistí se mnohem lépe než textilní varianta.
- Pokud se vlhkosti skutečně nemůžete zbavit, pomůže oblíbené stelivo pro kočky. Nám se však mnohem více osvědčily hobliny a hrubé piliny v textilním pytli (samozřejmě otevřeném). Z koberečků a sedaček vytahá vodu vrstva starých novin a ultimátní zbraní je nechat v autě přes víkend zapnutý elektrický odvlhčovač.
Zdroj médií: Depositphotos, Jakub Mokříš.