Povodně už jsou sice za námi, ale mnohé způsobené škody nadále přetrvávají. Jak jsme si my poradili s vytopenou garáží? Okamžitý zásah je nejdůležitější!
Nedávná povodeň nám zaplavila garáž. Jak jsme postupovali?
Články na téma povodně:
- Auto při povodni
- Velká voda brala domovy i životy. Jak si říct o peníze i volno navíc?
- Jak ohlásit pojistnou událost po letošních povodních?
- Voda nám při povodních zaplavila garáž! Co jsme udělali jako první? - právě čtete
Před nedávnem jsme psali článek o tom, jak zabránit vytopenému autu a co dělat když je voda v autě. Avšak co když jste byli zrovna na dovolené a s autem v garáži nešlo nic udělat? Dnes vám přinášíme článek o tom, co jsme udělali s vytopenou garáží my po tom, co povodně odešly. Co hrozí v nejbližších dnech a jak s věcmi z garáže nakládat?
Nenechte váš majetek zlodějům
Povodeň zaplavila garáž našich přátel. My jsme nečekali a co nejdřív přijeli na pomoc. Voda poškodila garážová vrata a střechu, čímž vznikl snadný přístup pro zloděje. Mnoho lidí bohužel využívá takových situací k rabování, a to nejen kvůli poškozeným vozidlům, ale i kvůli nářadí, pneumatikám či dalším cennostem uloženým v garáži. Proto je důležité se co nejrychleji dostat ke své garáži (pokud to bezpečnostní podmínky dovolí) a zabezpečit ji před neoprávněným vstupem. To jsme naštěstí stihli. Současně je třeba začít s prvním odhadem škod. Využili jsme každou chvíli, abychom ochránili to, co nám ještě zbylo. Nečekali jsme, až bude pozdě. Bezpečnost našeho majetku byla v tu chvíli na prvním místě.
Správné oblečení
Zaplavená garáž je nejen materiální ztráta, ale také potenciální zdravotní hrozba. Proto jsme nepodcenili riziko infekce (například Leptospirózu, takzvanou krysí nemoc). Voda z povodní bývá kontaminována nečistotami, bakteriemi a dalšími škodlivinami a bere s sebou všechno, dokonce i obsah kanalizací, jímek a podobně. Proto jsme při vstupu do zaplavených prostorů dbali na svou osobní bezpečnost. Oblékli jsme si gumáky (někteří rovnou raději i broďáky) a k tomu i ochranný oděv a rukavice. Voda může obsahovat i patogeny způsobující kožní a střevní onemocnění. Pro ještě větší ochranu jsme použili také dýchací masky. Tím jsme minimalizovali riziko zdravotních komplikací a bezpečně jsme se mohli věnovat úklidu zabezpečení naší garáže.
Také čtěte
Chaos a olej všude
Povodeň způsobila v garáži naprostý chaos. K prvnímu úklidu jsme potřebovali výkonnou techniku jako je centrála a vysokotlaký čistič (případně i dezinfekce). Předem jsme si museli ověřit, zda centrály zvládnou naše wapky. Připravili jsme si také velké množství pytlů na odpad a později nám přivezli rovnou celý kontejner, protože poškozených věcí bylo opravdu hodně. V garáži jsme měli uskladněný i starý olej. Ten se dostal všude, výrazně zkomplikoval úklid a museli jsme kvůli němu zlikvidovat mnoho kontaminovaných předmětů. Po otevření garáže nic nebylo tam, kde bylo, skříňky i s jejich obsahem byly na zemi, na nich pneumatiky, polystyren, židličky a pak další věci. Všechny věci, které byly poškozené nebo kontaminované, jsme museli bezpečně zlikvidovat.
Pozor na pojišťovny
Chcete získat náhradu za škody způsobené povodní? Pak je důležité jednat rychle a správně. Před zahájením úklidu pořiďte co nejvíce fotografií a videí poškozených věcí a prostor. Důkladně si prostudujte svou pojistnou smlouvu, zejména část týkající se povodní a záplav. Zjistěte, co přesně je pojištěno, jaké podmínky musíte splnit pro získání pojistného plnění a jaké dokumenty musíte doložit. pozorně zkontrolujte, co přesně máte napsáno ve smlouvě, jestli „povodeň“, „záplava“ případně „poškození vodou“. Každé slovo ve smlouvě je důležité, proto buďte při komunikaci s pojišťovnou co nejpreciznější. Správná dokumentace vám může ušetřit mnoho starostí a zrychlit vyřízení pojistné události. Nezapomeňte, že nesprávně zvolené pojmy ve vaší komunikaci s pojišťovnou mohou vést k zamítnutí pojistného plnění.
Zdroj médií: Depositphotos, Nikola Vrabel.