PRÁCE 🧰
Zimní pneu 🛞

Povodně v Česku: Jak si říct o peníze nebo náhradní volno v práci?

18. 9. 2024 3 min. čtení diskuze (0) Aktuality Tipy a rady

Lidé zasažení povodní začínají pomalu sčítat škody. Ty se podle prvotních odhadů pojišťoven šplhají do stamilionů. Pokud vás velká voda přímo zasáhla, měli byste vědět, na co máte nárok. Okamžitou finanční pomoct můžete získat nejen od státu, ale taky pojišťovny.

Velká voda brala domovy i životy. Jak si říct o peníze i volno navíc?

Články na téma povodně:

  1. Auto při povodni
  2. Velká voda brala domovy i životy. Jak si říct o peníze i volno navíc? - právě čtete
  3. Voda nám při povodních zaplavila garáž! Co jsme udělali jako první?

Dávka mimořádné okamžité pomoci může činit až 72 900 Kč

Úřady práce po celém Česku začaly již o víkendu zveřejňovat informace o rychlé finanční dotaci, která by měla poškozeným lidem pomoci s pořízením nejnutnějších věcí. Jde o dávku, která může dosáhnout až 72 900 korun, což je aktuálně patnáctinásobek životního minima.

Žádost (v tištěné nebo elektronické podobě) o tuto dávku je možno podat osobně na pracovišti úřadu práce (ÚP), pod který spadáte podle místa trvalého pobytu. Dávku mimořádné pomoci jsou ovšem mobilní týmy pracovníků úřadů práce připraveni vyplácet v nejpostiženějších oblastech také osobně a v hotovosti.

Náš tip: Pokud se poškozený nemůže na konkrétní úřad práce dostavit, může tištěnou žádost vyplnit přímo u terénních pracovníků. Žadatelé o mimořádnou pomoc budou muset vyplnit také čestné prohlášení, že nemají prostředky a že k překlenutí tíživé situace potřebují finanční pomoc. Majetkové poměry nebudou mobilní týmy na místě zkoumat.

Během pár dnů pomůže taky pojišťovna

V případě, že máte nemovitost a domácnost odpovídajícím způsobem pojištěnou, a nejste součástí rizikové povodňové zóny, budete uplatňovat pojistnou událost v souvislosti s povodněmi u své pojišťovny. Tady je potřeba počítat s delší prodlevou, protože nápor, který aktuálně pojišťovny zažívají, je vskutku enormní. I přes početné týmy likvidátorů, kteří jsou přímo v terénu, může trvat výplata pojistného plnění klidně i několik týdnů.

V této souvislosti se ovšem nechaly pojišťovny slyšet, že svým klientům v oprávněných případech vyplatí tzv. zálohu na pojistné plnění v rozmezí několika mála dnů. Stačí vyplnit příslušný formulář s likvidátorem, který škodu dokumentuje. Příslušná záloha, prostřednictvím které může klient rychleji začít s opravami, bude vyplacena pojišťovnou obratem přímo na bankovní účet klienta.

Náš tip: Ještě před tím, než se pustíte do oprav, nemovitost a veškeré poškozené věci důkladně zdokumentujte. Pořiďte klidně i video nebo si zajistěte výpovědi svědků. S věcmi ideálně nemanipulujte, ani je nevyhazujte do chvíle návštěvy likvidátora. Před jeho návštěvou pořiďte seznam poškozených věcí s jejich přesnou (pokud máte účtenku) nebo odhadovanou hodnotou.

V práci můžete požádat o volno

Pokud odstraňujete následky povodní na svém pozemku, či majetku, jde o osobní překážku v práci a ze zákona máte nárok na volno. Toto volno je ovšem neplacené, takže za dny, kdy budete odstraňovat povodňové škody, nemáte nárok na vyplacení mzdy, o což v této situaci asi nikdo z nás nestojí.

Se zaměstnavatelem se proto můžete zkusit dohodnout na náhradním volnu s tím, že si pracovní dobu nadpracujete, jakmile nejhorší škody odstraníte. Pokud nebude tato cesta schůdná, nezbyde vám nic jiného než dovolená. Dobu čerpání dovolené sice určuje zaměstnavatel, musí při tom ovšem přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance. A tím by odklízení škod po povodni rozhodně mělo být.

Zdroj info: ČSSZ, ČSOB Pojišťovna, Ministerstvo pro místní rozvoj.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články