Pokud plánujete jet v dalších týdnech na dovolenou do Chorvatska, máme pro vás důležitý tip. Na chorvatských dálnicích nenechávejte během noci ve své nádrži jen pár litrů paliva. Kvůli nepříliš prozákaznické otevírací době benzínových pump se vám to nemusí vyplatit.
Benzínové pumpy v Chorvatsku a specifická otevírací doba
Články na téma chorvatské čerpací stanice:
- Ceny občerstvení na čerpacích stanicích cestou do Chorvatska
- Chorvaté mají nový trik v podobě drahého paliva
- Nejlevnější a nejdražší čerpací stanice v Chorvatsku
- Specifika chorvatských čerpaček - právě čtete
Jestliže se řadíte k pravidelným návštěvníkům Chorvatska během letních měsíců a využíváte k transportu do této turisticky oblíbené země auto, tak nejspíš víte, že na chorvatské čerpací stanice na dálnicích se často nedá spolehnout. A to hlavně v noci kvůli jejich otevírací době.
Často se totiž stává, že motoristé v Chorvatsku pouze projíždí kolem celé řady zavřených benzínových pump, a to i přesto, že noční otevírací doba dává z pohledu fungování čerpačky největší smysl. Jiné obchody jsou totiž standardně již zavřené a benzínové pumpy i v Chorvatsku mají poměrně jednoduchou možnost, jak k sobě zákazníky stáhnout. Toho ale často nevyužívají, ačkoliv provoz, zvlášť během letních nocí, je v Chorvatsku poměrně značný.
Chcete mít náklady na cestu do Chorvatska pod kontrolou? Využijte naši online kalkulačku
Chorvatská otevírací doba překvapí
Řada benzínových pump na chorvatských dálnicích totiž zavírá ve 22 hodin. To ale v praxi znamená, že motoristům se poměrně dramaticky snižují možnosti k natankování. Potvrdila to i květnová vyjížďka Portálu řidiče, která ukázala, že oproti předchozím létům se toho na chorvatských benzínových pumpách příliš nezměnilo, a to i přes poměrně nedávný vstup Chorvatska do Schengenského prostoru.
Samozřejmě že všech čerpacích stanic se uzavření fungování o desáté hodiny večerní netýká. Není ale možné počítat s tím, že na každých několika kilometrech nějaká bude. Často bude zároveň potřeba sjet z této dálnice i kousek jinam, a to třeba do většího města. I proto je nutné do auta palivo tankovat pravidelně a nenechávat to na poslední chvíli.
Chystáte se do Chorvatska na dovolenou? Nechte si kalkulačkou spočítat náklady na cestu
Chorvatské ceny jsou podobné těm v Česku
Pokud vás zajímá, jak to momentálně je s cenou pohonných hmot na chorvatských čerpačkách, je situace poměrně příznivá. Podobně jako v případě České republiky platí, že tankování na dálnicích se nevyplatí, neboť je v přepočtu o několik korun za litr dražší. Jestliže ale motoristům nevadí kousek z dálnice sjet a třeba spojit cestu do cílové destinace s příjemným výletem, bude odměnou nižší cena paliva, která bude velmi podobná té, na kterou jsou řidiči zvyklí z České republiky.
Nechcete ztrácet čas výpočtem nákladů na cestu do Chorvatska? Použijte naši kalkulačku
Potvrzují to i srovnání statistických cen napříč oběma zeměmi. Průměrná cena jednoho litru benzínu v Chorvatsku koncem května vyšla na 1,6 euro. V případě České republiky to v přepočtu na eura bylo pouze o 1 cent méně. U nafty to bylo obdobné. V Česku průměrně jeden litr dieselu vyšel koncem měsíce na 1,52 euro, chorvatská cena byla pouze o 4 centy vyšší.
Náš tip: Pakliže vyrážíte letos autem do Chorvatska, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění s dostatečnými limity. Na cestách vám bude krýt záda a můžete se na něj plně spolehnout.
Kalkulačka cestovního pojištění do Chorvatska
Zdroj médií: Redakce.