PRÁCE 🧰
Zimní pneu 🛞

Chorvatská kuchyně: jídlo a pití v Chorvatsku, které musíte ochutnat

14. 8. 2024 4 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Cesta do Chorvatska Informace na cestu Praktické informace pro řidiče

Během prázdnin jsme vyrazili do Chorvatska zmapovat pro vás aktuální ceny, ale i situaci na plážích, v oblíbených letoviscích a restauracích. Při té příležitosti jsme nemohli vynechat ochutnávku chorvatských specialit. Na jakých klenotech domácí kuchyně si tady pochutnáte?

Jaké jídlo a pití ochutnat v Chorvatsku?

Články na téma restaurace v Chorvatsku:

  1. Ceny v restauracích v Chorvatsku – Split
  2. Jak to vypadá v chorvatských restauracích v průběhu prázdnin?
  3. Otestovali jsme restaurace ve Splitu. Je o co stát?
  4. Jaké jídlo a pití ochutnat v Chorvatsku? - právě čtete

Černé rizoto s inkoustem

V Chorvatsku asi nenarazíte na rybí restauraci, kde by nepodávali rizoto obarvené „inkoustem“ ze sépie. Většina restaurací získává barvivo přímo v kuchyni z čerstvých sépií. Kromě jejich inkoustu a masa najdete v tomhle pokrmu obvykle taky slávky, mušle či krevety. Pokud milujete rybí speciality a mořské plody, je tohle jídlo sázkou na jistotu.

Jenjetina je typická pro ostrovy

Mnoho turistů se domnívá, že na chorvatských ostrovech jsou největší specialitou právě ryby a mořské plody. A že třeba takové jehněčí (janjeće meso, jenjetina) je doménou spíše vnitrozemí. To ale není tak úplně pravda.

To nejlepší jehněčí dostanete právě na chorvatských ostrovech, protože zdejší tráva je nasáklá jódem z mořského větru a také tam rostou nejchutnější bylinky, díky čemuž mají jehněčí speciality neodolatelnou chuť.

Poručte si v restauraci třeba jehněčí pečeni na rožni nebo specialitu visovačka begovica. Jde o dušené jehněčí maso s kyselým ovčím mlékem, což může mnohé strávníky vyděsit. Pravdou ale zůstává, že nás tahle specialita velmi příjemně překvapila.

Tajný tip: Jehněčí pečeni na rožni si klidně dejte s nejoblíbenější chorvatskou přílohou, které se říká blitva s krumpirom. Jde o  brambory s mangoldem připravovaným na oleji a česneku.

Zagrebački odrezak Češi milují

Kromě tradičních rybích nebo jehněčích specialit tady můžete narazit i na jídlo, které je typické taky pro naši domovinu. Chorvati mu říkají zagrebački odrezak a nejde o nic jiného, než o poctivé vepřové řízky, které se často plní šunkou a sýrem a jsou obalené v nám dobře známém trojobalu.

Chobotnice „pod pekou“

Říká se, že ty nejchutnější chobotnice pocházejí z ostrova Lošinj. To nemůžeme potvrdit ani vyvrátit. Pravdou ovšem zůstává, že chobotnice dělají v Chorvatsku znamenitě. Pokud narazíte na „chobotnici pod pekou“, dostanete ji pomalu pečenou s bramborami a zeleninou. Hrnec je v peci ze všech stran obklopen žhavými uhlíky, takže se jeho obsah zároveň dusí a peče.

Sarma je něco jako naše svíčková

Pokrm jménem sarma má na Balkáně stejné postavení, jako třeba naše svíčková. Co to znamená v praxi? Třeba to, že se bez něj neobejde žádná pořádná svatba nebo oslava narozenin. Sarma představuje mleté hovězí maso s rýží a kořením, které se peče v listech kysaného zelí.

Studené maneštre osvěží

Pokud nemáte chuť na vydatné jídlo, či hlavní chod, poručte si maneštre. Jde vlastně o studenou polévku, která se servíruje nejen na Istrii. K dostání jsou polévky s rybami, ale i jehněčím, či vepřovým masem. Často v nich nechybí ani luštěniny a spousta zeleniny.

Istrijské lanýže nevynechejte!

Chcete ochutnat opravdu něco výjimečného? Poručte si v restauraci pokrm s istrijskými lanýži. Jejich intenzivní vůně údajně dráždila chuťové pohárky mezopotámských vládců už před 4 tisíci lety! Istrijský bílý lanýž patří k těm nejkvalitnějším a nejdražším na světě. V podobě malých plátků nebo hoblinek se přidává do rybích, či masitých jídel, ale i rizot.

Pašticada má před sebou dlouhou cestu

Tahle dalmatská specialita může některým vzdáleně připomínat „náš guláš“. Maso (obvykle hovězí) se nejprve ponechává odležet v marinádě z aromatizovaného octa. V druhé fázi se opéká a poté se dusí v omáčce, do které se přidává víno, koření a sušené ovoce. K hotovému pokrmu se zpravidla servírují noky. Podle starých receptů trvalo několik dnů, než se vůbec maso dostalo na sporák.

Krevety na buzaru

Máte-li chuť na krevety, poručte si je v úpravě „na buzaru“. Mořské plody se v tomhle případě povaří ve směsi olivového oleje, bílého vína a česneku. Jakmile krevety (či jiné mořské plody) sníte, ať vás ani nenapadne si zbylou tekutinu nechat odnést. Namočte do ní chleba, případně ji rovnou vypijte.

Trocha toho osvěžení závěrem: Zapít dobré jídlo chutným vínem, není v Chorvatsku problém. Ochutnat můžete vyhlášené bílé (Pošip, Vugava, Graševina) i červené odrůdy (Dingač, Lasina). Místní pivo zpravidla nenadchne ani neurazí. PAN, Ožujsko, Karlovačko nebo Tuborg sice osvěží, chuťové pohárky našinců ale příliš nepotěší.

Praktický tip: Aby vás na cestách nic nepřekvapilo, sjednejte si kvalitní cestovní pojištění s dostatečnými limity. Pojistku můžete rozšířit o nejrůznější připojištění, které zajistí klidnou a pohodovou dovolenou v Chorvatsku. „Cestovko“ nyní sjednáte online se slevou za nejlepší cenu.

Kalkulačka cestovního pojištění do Chorvatska

Zdroj info: Autorský článek, ckvt.
Zdroj médií: Fotografie použity se svolením autora.

Podobné články