Suvenýr z dovolené si chce dovézt asi každý. Jenže ne všechno je dovoleno odvážet. Jak se vyvarovat problémů v Itálii?
Co si můžete přivézt z Itálie? Skvělou kávu i alkohol! Pozor ale na starožitnosti
Články na téma praktické info na cestu do Itálie:
- Parkování v Benátkách
- Internet v mobilu v Itálii - jak na levné surfování?
- Kdy jet do Itálie?
- Do Itálie se psem pohodlně a bezpečně
- Itálie a její zvláštnosti
- Tarify Itálie – vyplatí se koupit místní SIM?
- Jak a kde zaparkovat v Bibione? Máme tipy!
- Do Itálie pro kávu, víno i fernet. Na starožitnosti ale zapomeňte - právě čtete
- V italských barech vám přinesou drobné občerstvení zdarma
- Chystáte se do Itálie? Pozor na značení paliv po cestě
- Kolik zaplatíte za odtah auta z Itálie v roce 2024?
- Silniční provoz v Itálii: Pohodáři za volantem nemají slitování
Cigarety a alkohol
Levnější alkohol, případně tabákové výrobky jsou lákavým artiklem, který se určitě vyplatí si dovézt z dovolené a něco tím ušetřit. Itálie má například výborná vína a fernety, ale pro jejich vývoz platí určité limity, které jsou závazné po celé EU.
Dovážet cigarety, tabák a alkohol smíte jen pro svoji vlastní potřebu. Nesmíte s výrobky dále obchodovat. Je tedy možné přivézt lahev vína třeba pro někoho z rodiny, ale teoreticky není možné ono víno prodat se ziskem.
Také čtěte
Limity se vztahují na poměrná množství. Pakliže tedy přivezete třeba polovinu povoleného množství cigaret (400 kusů), můžete si společně s nimi dovézt i polovinu povoleného množství vína (což je 45 litrů), ale nic dalšího ze seznamu už převážet nesmíte. Množství se vztahuje vždy na jednoho dospělého staršího 17 let. Povolená množství jsou následující:
- Cigarety: 800 kusů
- Doutníčky (max. 3 g/kus): 400 kusů
- Doutníky: 200 kusů
- Tabák: 1 kg
- Destiláty: 10 litrů
- Alkoholizované víno: 20 litrů
- Víno: 90 litrů (60 litrů z toho může být víno šumivé)
- Pivo: 110 litrů
Chcete mít náklady na cestu do Itálie pod kontrolou? Využijte naši online kalkulačku
Co nesmíte dovézt z Itálie?
U historických předmětů platí jedno obecné pravidlo – nesmíte vyvézt cokoliv staršího 100 let. Itálie si tím chrání kulturní dědictví. Vztahuje se to samozřejmě jenom na předměty, letitou prababičku můžete převážet dle libosti, problém by byl třeba se starožitným obrazem, nádobím nebo jinými artefakty.
Další obecné pravidlo se vztahuje na faunu a flóru. Ohrožené druhy chrání úmluva CITES, pod kterou spadá zhruba 35 tisíc živočichů a rostlin. Pozor, předpisy platí i na výrobky z nich. Jestliže půjde o produkt živočicha, který je původním druhem v dané zemi, můžete se klidně dostat i do vězení. Z Itálie si tedy rozhodně nedovážejte třeba želvy nebo mořské korály, a to ani v případě, že je koupíte u stánku jako ozdobný předmět bez dokladu. Pakliže prodejce k předmětu přidá doklad prokazující původ, mělo by to přes kontrolu projít, bez tohoto potvrzení si však nic takového raději ani nekupujte.
To samé platí i pro mušle a lastury, opět je potřeba mít doklad. Nasbírat si je sami a dovézt domů nesmíte. Koupit s dokladem původu však ano, mimochodem, dost často se dovážejí z Karibiku. Z většiny evropských zemí je také zakázáno vyvážet plážový písek. I třeba jenom hrstičku písku zkrátka raději nechte tam, kde jste ji našli.
Praktický tip: Aby vás na cestách nic nepřekvapilo, sjednejte si kvalitní cestovní pojištění s dostatečnými limity. Pojistku můžete rozšířit o nejrůznější připojištění, které zajistí klidnou a pohodovou dovolenou v Itálii. „„Cestovko“ nyní sjednáte online se slevou za nejlepší cenu.
Kalkulačka cestovního pojištění do Itálie
Zdroj médií: Depositphotos.