Kupujete nebo prodáváte ojetý automobil a řešíte, jak v roce 2024 provést přepis auta na nového majitele? Oproti dřívějším létům je tento proces nyní mnohem jednodušší. Vše se dá zvládnout jako na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností.
Jak na přepis auta v roce 2024
Články na téma registrace motorového vozidla:
- Centrální registr řidičů
- Jak přepsat motorku
- Co potřebuji k přepisu vozidla?
- Osvědčení o registraci vozidla: Význam a ztráta
- Jak přepsat auto krok po kroku
- Jaká pravidla platí pro přepis auta v roce 2023 a kolik za něj zaplatíte?
- Poplatky a daně za starší auta u nás a v zahraničí
- Nucený přepis vozidla. Jak na něj?
- Už žádné otravné papírování při přepisu auta. Žádost podáte online
- Na tohle si dejte při přepisu auta pozor. Jinak se pěkně prohnete
- Přepis auta v roce 2024 - právě čtete
- Přepis auta online z pohodlí domova: Vše, co potřebujete vědět
- Přepis vozidla a plná moc - již brzy
Problematiku přepisu vozidla upravuje zákon č. 56/2001 s., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. V něm je jasně stanoveno, že ke kompletnímu a zdárnému přepisu vozidla je třeba nejprve vyplnit potřebnou žádost o změnu vlastníka vozidla, doložit všechny potřebné doklady a zaplatit správní poplatek.
I v roce 2024 je možné k přepisu zplnomocnit jinou osobu, která tento proces dokáže vyřídit. Pokud o této možnosti uvažujete, myslete na to, že plná moc k přepisu vozidla musí být úředně ověřena. Jestliže máte v úmyslu provést kompletní přepis po vlastní ose, začněte návštěvou dopravního odboru obecního úřadu obce s rozšířenou působností.
Určitě doporučujeme předem prozkoumat konkrétní webové stránky úřadu, na kterém máte v úmyslu přepis provést. Vybrané totiž umožňují online objednání předem na přesný den a hodinu. Pokud tomu tak je i ve vašem případě, byla by škoda takové možnosti nevyužít. Úspora času totiž může být opravdu značná.
Co všechno je k přepisu potřeba
Mezi doklady, které jsou k přepisu vozidla třeba, se konkrétně řadí kupní smlouva, doklad totožnosti, zelená karta k povinnému ručení, formulář pro přihlášení vozu k registraci do registru silničních vozidel. Oproti dřívější době nyní není ani třeba dokládat protokol o evidenční kontrole, neboť ten má úředník vždy k dispozici ve svém interním systému. Motoristé ale musí myslet na to, že požadavek na absolvování příslušné evidenční kontroly neodpadl a je v platnosti i nadále.
Jestliže máte v úmyslu zplnomocnit k přepisu třetí osobou, musí plná moc splňovat všechny podstatné náležitosti, které jsou uvedeny níže. Plná moc standardně platí do splnění daného úkolu a případně je možné do ní uvést i konkrétní datum, kdy její platnost uplyne.
- údaje zmocněnce a zmocnitele
- podpisy obou stran
- specifikaci úkonů, na něž se plná moc váže
- údaje o vozidle
- úřední ověření
- datum a místo vyhotovení
S přepisem na nového majitele příliš neotálejte
Řadu řidičů zajímá, jak je to v případě přepisu vozidla s lhůtou. Ta je aktuálně stanovena na 10 dnů od samotného prodeje. Pokud se vlastníkovi nepodaří tento časový úsek splnit, vystavuje se riziku pokuty ve výši až 50 tisíc korun. Proto je vhodné s přepisem příliš neotálet a ideálně jej provést hned.
Správní poplatek za přepis vozu momentálně vychází na 800 korun. Kromě toho je ale potřeba počítat také s evidenční kontrolou, která aktuálně stojí 400 až 600 korun. Pokud se vás týká i plná moc, je třeba počítat také s náklady, jež souvisí s ověřeným podpisem.
Celkem se tedy přepis auta na nového majitele může vyšplhat i přes hranici 1 200 korun. Jestliže vás zajímá, kdo správní poplatek za přepis auta v praxi platí, je to na dohodě prodávajícího a kupujícího. Zákon v tomto ohledu nestanovuje žádnou povinnost.
Zdroj médií: Depositphotos.