PRÁCE 🧰
Vánoční trhy 🎄

Jak vyřešit vlhkost v autě?

22. 10. 2024 2 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Zimní sezóna

Vlhkost v autě může být nepříjemná, způsobovat zamlžení oken, zápach a v horším případě dokonce vznik plísní. Především v chladnějším počasí, kdy teploty často klesají pod bod mrazu, se problém s vlhkostí může stát ještě palčivějším.

Jak vyřešit vlhkost v autě

Jak na vlhkost v autě

Pakliže se vám často mlží okna a cítíte uvnitř vozidla vlhkost, není to úplně dobré znamení. Zvýšená vlhkost ve vozidle může totiž mít hned několik negativních efektů. Předně to není úplně zdravé prostředí a u méně využívaných aut vyšší vlhkost může přecházet v tvorbu plísní. Typicky se tak děje třeba u zadních sedadel. Například jedničková Škoda Fabia uměla po čtvrtletní odstávce mykologické divy.

Druhý problém se týká zejména zimního počasí a mrazů. Ve vlhku se rosí skla zevnitř poměrně snadno a stejně tak se na nich tvoří námraza. Musíte tedy oškrábat nejen vnější stranu skla, ale i tu vnitřní, což je za mrazivého rána dvojnásobná otrava.

Pusťte klimatizaci

Co obvykle zabírá nejrychleji, je klimatizace. Umí dostat ze vzduchu vlhkost, takže máte-li před sebou delší cestu, pusťte si klimošku. Poměrně rychle minimálně vzduch odvlhčí, takže se rychleji bude opařovat voda z koberečků a čalounění, bude přecházet do vzduchu a ten opět klimatizace vlhkosti zbaví.

Další docela dobrý fígl je, jednoduše do auta dát odvlhčovač. Je to krabice velikosti asi dvou mikrovlnek na sobě postavených. Dejte ho do prostoru pro nohy spolujezdce a zapněte jej na noc, vodu vytáhne a zanechá interiér suchý. Známé jsou i pytlíčky se silikagelem nebo stelivo pro kočky. Umějí to samé, akorát pomaleji, elektronický odvlhčovač je několikanásobně účinnější.

V zimě, když mrzne, je venku většinou suchý vzduch. Pokud nesněží, můžete nechat pootevřená okénka. Opět se stane to, že proudící suchý vzduch bude doslova odvlhčovat vnitřek auta. Opravdu ąle pozor na to, aby vám do auta nenasněžilo, to by bylo silně kontraproduktivní.

Zaměřte se na vše, co uvnitř může vlhkost držet. Vyndejte si z auta přebytečné oblečení a máte-li třeba v kufru deku nebo bundu, zabalte ji do igelitového pytle. Namísto textilních koberečků vsaďte na gumové. Když do auta vlezete s botami od sněhu, jednoduše vodu doslova vylijete a nebude se vsakovat do textilie. Čas od času nezapomeňte vyměnit kabinový filtr. I to na vlhkost pomáhá. Pokud je starý a zanesený, vznik vlhkosti podporuje.

Odstraňte příčinu

Když už jste vůz vlhkosti zbavili, je fajn ji tam znovu nenosit. Zdrojem bývá nejčastěji fakt, že do auta vlezete ve vlhkém nebo mokrém oblečení, s mokrýma botama a podobně. Do interiéru může i zatékat, to je opět problém třeba již zmíněné Škody Fabia první generace, která na toto dost trpěla a zadní koberečky byly po dešti úplně durch. Příčinou bylo špatné těsnění ve dveřích, což se dalo během jednoho odpoledne opravit.

Zdroj info: motor1, carandriver, autoexpress, carmechanic, tremec-blog, engineering explained.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články