Střet se zvěří dokáže znepříjemnit den. Ultrazvukové plašice slibují, že s tím něco udělají. Vyzkoušeli jsme jak fungují.
Plašič zvěře na auto
Články na téma testování autodoplňků:
- Test: Držák na telefon do auta od Swissten
- Redakční test: Sada na leštění světel
- Test: sprej na sklo od Liqui Moly
- Test: plašič kun VyplašTo
- Test výstražného LED světla na auto
- Test: ultrazvukový plašič zvěře - právě čtete
Nikdy jsem zvíře nesrazil, tedy pokud nepočítám holuba, který se nevešel pod Dacii a slízl to pravděpodobně od ramene nápravy. Jinak se můj výčet autem usmrcených tvorů omezoval výhradně na hmyz a obojživelníky. Jenže jsem začal jezdit více za tmy a v noci, což s sebou neslo vyšší výskyt savců různých velikostí, zejména srnek a divokých prasat.
Rostoucí riziko
Několik let jsem prostě jezdil pomalu a dával pozor na cestu, nespouštěl jsem zrak z okrajů lesa, kde jsem hledal jakýkoliv náznak pohybu nebo svítící pár očí. Bylo mi jasné, že riziko tu zkrátka je a statisticky pravděpodobnost střetu zvyšuji s počtem v noci vykonaných jízd.
Ultrazvuková píšťalka
Jednou jsem kdesi zahlédl ultrazvukové plašice zvěře. Nikoliv aktivní, tedy napájené a generující ultrazvuk, ale čistě pasivní zařízení. Vypadá trochu jako kdybyste z miniaturního letadla utrhli proudový motor. Inu, pořídil jsem jeden pár této vychytávky a nalepil ji na vhodné místo, což je nejčastěji někde na předním nárazníku, masce nebo kdekoliv jinde, kde proudí za jízdy vzduch.
Funguje to velmi jednoduše, je to vlastně píšťalka, která má vydávat zvuk mimo lidským uchem slyšitelné spektrum. Velmi dobře mají ale ultrazvuk slyšet zvířata, která mají oproti člověku trochu posunutý rozsah toho, co slyší. Přiznám se, že jsem nijak neověřoval, jestli plašiče skutečně ultrazvuk generují, nebo ne.
První pár plašičů jsem vetknul do masky, kde jsem je vozil asi dva měsíce. Potom se stalo něco, co jsem skutečně nečekal. Do cesty mi skočil daněk. Poprvé v životě jsem srazil savce. Dokud jsem nezačal používat plašiče, nic takového se mi nedělo. Netvrdím, že je mezi plašičem a střetem se zvěří kauzální vztah, ale koreluje to určitě. Nicméně pojistka to pokryla a jezdil jsem dál, přičemž jsem opatřil vůz novým párem plašičů.
Plašič, který nehodu přitahuje?
Netrvalo dlouho, ve skutečnosti to zabralo asi půl roku, a srazil jsem dalšího sudokopytníka, tentokrát to byla o něco menší srna. Inu, z příplatkového připojištění, které rizika střetu se zvěří kryje, jsem odčerpal zbytek a tím jsem si pokusy pro pojistné období vyčerpal.
Pořídil jsem další, tentokrát už poslední plašiče, které jsem namontoval přímo před přední sklo. Nepředpokládám, že tam budou na věky, spíše je to snaha je učinit co nejefektivnější. Rozdíl však nepozoruji, pořád vídám kolem silnice zvěř různého druhu. Domněnka, že by měl plašič vydávat natolik nepříjemný zvuk, že zvěř doslova vyplaší, se nepotvrdila, spíš mi připadá, že nedělá nic.
Pokud má ctěný čtenář jiné zkušenosti s těmito plašiči, ocením, když se o ně podělí v komentářích.
Zdroj médií: Jakub Mokříš.