PRÁCE 🧰
Vánoční trhy 🎄

Navštívili jsme Morskie Oko – nejkrásnější ledovcové jezero Tater

27. 10. 2024 5 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Kam na výlet Rádce motoristy Cesta do Polska Cestování autem po Polsku

O největším ledovcovém jezeru Tater jsme měli něco málo načteno. K návštěvě nás motivovala nejen vlastní zvědavost, ale taky úžasné fotky, které kolovaly internetem. Většina turistů, kteří k Mořskému oku zamířila, nicméně odcházela zklamaná a rozmrzelá. To ovšem nebyl náš případ

Navštívili jsme Morskie Oko – nejkrásnější ledovcové jezero Tater

První návštěva tak úplně nedopadla

K největšímu a podle mnohých také nejkrásnějšímu ledovcovému jezeru Tater Morskie Oko jsme vyráželi z polského Zakopaného. Cesta sem měla trvat něco málo pod hodinu. Čím víc jsme se ale blížili k vybranému parkovišti, tím častěji jsme si začínali všímal aut rozestavených podél krajnice.

Dojezdový čas se začal nepříjemně protahovat a my začali tušit, že vyrazit k nejfotografovanějšímu jezeru Tater po snídani nebyl zrovna dvakrát dobrý nápad. To se nám ostatně potvrdilo nedaleko posledního parkoviště (Palenica Białczańska), kde nás jeho obsluha začala otáčet zpět. Parkoviště bylo před desátou hodinou ranní beznadějně plné.

Druhý den jsme to zkusili znovu

Ten den jsme návštěvu Mořského Oka vzdali. Ne, že by nám vadila delší túra (na několika vzdálenějších parkovištích bylo stále míst dost), když jsme ale viděli, jaké davy lidí k jezeru proudí, rozhodli jsme se, že výsledný dojem a zážitek z návštěvy nejkrásnějšího ledovcového jezera by v tuhle denní dobu byl vše, jen ne pozitivní. Náhradní plán zněl jasně – nastavit budík na čtyři ráno a čelovky s sebou!

Protože jsme nechtěli nic ponechat náhodě, parkování na nejbližším parkovišti Palenica Białczańska (cca 8 km od jezera) jsme si zaplatili (75 PLN = 435 Kč) online prostřednictvím oficiálních stránek Tatranského národního parku. Do „košíku“ jsme přihodili i dvě vstupenky do parku (10 PLN/dospělá osoba nebo 5 PLN/dítě). Ty se dají běžně koupit ve stánku na místě. Většinou tady ale bývají dlouhé fronty.

Zajímavost: Při příjezdu na parkoviště jsme nemuseli PDF dokument zaslaný na e-mail vůbec ukazovat. U závory jsou kamery, které přečtou SPZ vozidla, pro které jsme parkování den předem kupovali. Zakoupené vstupenky do parku po nás také nikdo nechtěl. Přijeli jsme totiž tak brzy, že personál, který vstupenky kontroloval, na místě nebyl, anebo jsme ho ve všudypřítomné tmě přehlédli.

Místo, u kterého se vystřídalo čtvero ročních období

Z parkoviště jsme vyrazili po páté hodině ranní, navlečení a vybavení čelovkami. Teploměr v autě hlásil „příjemných-2,5 stupně a všude okolo panovala černočerná tma. Překonat cca 8 kilometrů dlouhou asfaltovou cestu nám zabralo něco málo přes dvě hodiny. Při trase zpět z Morskieho Oka jsme si všimli několika odpočinkových míst s lavičkami, ale i „toi-toikami“. Během túry narazíte i na několik studánek a vodopád Wodogrzmoty Mickiewicza.

Za východu slunce jsme dorazili k Mořskému Oku. A světe, div se, byli jsme tady téměř úplně sami. Společně s námi si přivstalo dalších pět nadšenců, kteří horlivě fotili místo, u kterého se během několika mála hodin vystřídalo čtvero ročních období. Nejprve nás přivítaly přízemní mrazíky, které zahalily jezero a okolní hory do topazové modré. Později, když slunce vykouklo nad hory, se v jezeru začaly zrcadlit okolní vrcholy porostlé smaragdovými jehličnany.

Okolo jezera vede kamenná stezka, díky které je možno ho celé obejít. Tenisky ale rozhodně nedoporučujeme. Kameny byly kluzké a namrzlé a k pádu občas člověk neměl daleko. Od jezera můžete značenými stezkami vyrazit na vrchol Rysy (cca 4 hodiny a 15 minut) nebo k sousednímu jezeru Czarny Staw pod Rysami (cca 1 hodinu). Nad jezerem je turistická chata Schronisko Morskie Oko, kde si můžete dát něco dobrého k jídlu nebo se tady dokonce ubytovat. Počítejte ale s tím, že ubytovací kapacity jsou plné zhruba rok dopředu.

Měli byste vědět: Pokud byste chtěli k Morskiemu Oku vzít vašeho čtyřnohého parťáka, rozmyslete si to. Vstup se psy je zde zakázán stejně jako jízda na kole nebo koloběžce.

Jezero se během pár hodin proměnilo na „Václavák“

U jezera jsme strávili skoro tři hodiny. A zhruba hodinu před polednem jsme se rozhodli, že je nejvyšší čas zamířit zpátky na parkoviště. Břeh jezera se totiž během několika mála hodin proměnil na pravý a nefalšovanýVáclavák“. Stovky lidí se tady snažily pořídit dokonalou „insta-friendly“ fotku, což místo poměrně brzy zbavilo jeho úžasného kouzla, kterého jsme mohli být brzo ráno svědky.

Po cestě k nejbližšímu parkingu jsme odhadem minuli okolo tisícovky turistů, ale i rozporuplné koňské povozy (faś), které nahoru (a občas i zpátky k parkovišti) vezly desítky dalších návštěvníků. Cena za cestu k jezeru se v letošním roce pohybuje okolo 100 PLN (cca 580 Kč), dolů vás svezou za 50 PLN (cca 290 Kč). K jezeru mířily všechny věkové skupiny a díky asfaltovému povrchu i rodiny s kočárky nebo hůře pohyblivé osoby (často i na vozíčku).

Návštěva Mořského Oka je nezapomenutelným zážitkem. To samozřejmě za předpokladu, že si na tenhle výlet přivstanete. Ve dvě odpoledne už bylo parkoviště Palenica Białczańska beznadějně zaplněno. Plné aut byly i krajnice, kde aktivně zasahovala polská policie v doprovodu odtahové služby.

Pokud tedy jezero plánujete navštívit, parking v blízkosti Morskieho Oka si zaplaťte dopředu (a to ideálně prostřednictvím oficiálních stránek Tatranského národního parku) a auto nechávejte jen na místech k tomu určených. V opačném případě by se vám mohl tenhle úžasný výlet nehezky prodražit a návštěva jednoho z nejkrásnějších jezer Tater by mohla mít nepříjemnou dohru v podobě návštěvy odtahového parkoviště.

Zdroj info: Autorský text.
Zdroj médií: Vendula Flassig Vrablová.

Fotogalerie (11 fotek)

Podobné články