Počasí může být v letním období velmi nepředvídatelné. Co dělat, když vás za jízdy v autě přepadne letní bouřka?
Přepadla vás bouřka na cestách? Raději zastavte a kochejte se tou nádherou
Každého z nás už minimálně jednou za život překvapila bouřka zrovna, když jste seděli v autě. Znáte některé důležité body, jak se chovat za bouřky v autě?
Můžete jet, ale klidně zastavte
Během bouřky, pokud se na takovou jízdu necítíte, je možné zastavit a také velmi rozumné zastavit na bezpečném místě. Bezpečným místem se rozumí volné prostranství, kde nehrozí spadnutí stromu, větve, plotu, střechy, nebo jiných předmětů unášených větrem. Z takhle zaparkovaného auta hlavně v žádném případě nevystupujte. Auto, ve kterém sedíte totiž funguje podobně, jako Faradayova klec. Stejně jako v této kleci, pokud do auta uhodí blesk, posádce uvnitř se nemůže nic stát, ale to pouze za předpokladu, že se nedotýká ničeho kovového v autě. Tento princip klece ale nemůžete uplatnit u vozů, jako jsou kabriolety (mimo kabriolety s hardtopem) a také u vozidel, jejichž karoserie není z kovu, jako je například Velorex nebo Trabant.
Pokud budete muset neočekávaně zastavit na cestě, nezapomeňte zapnout výstražná světla a sjet co nejblíže k okraji cesty. Jakmile se počasí umoudří, můžete pokračovat v cestě.
V případě, že potřebujete nutně pokračovat v jízdě, nezapomeňte v první řadě manuálně rozsvítit světla (a to především v případě nových aut). Mnoho automobilů totiž nízkou viditelnost v bouřce nerozezná, a proto má zapnutá pouze denní svícení, při kterém nesvítí zadní světla. To by totiž mohlo být v bouřce poměrně nebezpečné. Nezapomeňte ani na mlhovky. Pokud vás ale dojíždí auto, nezapomeňte je vypnout, abyste řidiči, jedoucímu za vámi nevypalovali oči.
Na takovém povrchu při bouřce se také zvyšuje riziko aquaplaningu, doporučujeme tudíž zpomalit. Nikdo na vás nemůže být zlý, že jedete pomaleji, než byste podle „maximální povolené rychlosti“ měli jet. Na dešti se také výrazně prodlužuje brzdná dráha v případě, že narazíte na překážku (v podobě spadených větví stromů, či části nepřipevněných věcí z cizích zahrádek) je velmi důležité včas zabrzdit. V neposlední řadě si prodlužte také rozestup mezi auty, nejen kvůli brzdné dráze, ale také kvůli dostatečné reakci na neočekávané situace auta před vámi.
Nehrajte si na zachránce světa
Pokud na cestě najdete ležet větve případně stromy, rozhodně se nepokoušejte je zvedat či odtahovat mimo cestu. Ve stromech mohou být zapletené dráty elektrického vedení, které by vám mohly nepěkně ublížit.
Zdroj médií: Depositphotos.