Srážky se zvěří jsou během podzimního období stále častější. Nejrizikovější je podle zástupců pojišťoven dvaadvacátá hodina večerní. Co (ne)dělat, pokud vám pod koly skončí divočák, jelen nebo srna?
Srážka se zvěří: Tohle jsou věci, které po ní nesmíte dělat
Články na téma srážka se zvěří:
- Srážka se zvěří, jak postupovat a hrozí pokuta?
- Místa, kde pravděpodobně srazíte divočáka + tipy, co dělat po srážce
- Srazili jste zvíře? Tyhle věci nesmíte dělat - právě čtete
- Srna na silnici představuje obří riziko. Kde ji potkáte nejčastěji?
- Motoristé, poděkujte vlkům! Snižují totiž riziko střetu se zvěří
- Pojištění střetu se zvěří – co dělat krok po kroku
- Střet se zvěří – co vám uhradí pojišťovna?
- Srážka se zvěří – postup, likvidace škody
- Ke srážkám se zvěří dochází nejčastěji v říjnu a listopadu
Nepanikařte a zachovejte chladnou hlavu
Pokud se srážce se zvířetem přece jen nevyhnete a chlupatého nešťastníka pošlete na onen svět, zkuste zachovat chladnou hlavu a nepanikařit. Jestliže jste měli štěstí a posádce vozidla se nic závažného nestalo, pak si neustále opakujte, že to odnesly „jenom plechy“. Tomu následně přizpůsobte další kroky.
- Přečtěte si také: Pozor na srážku se zvěří - jak musíte postupovat a kdy hrozí problém
Od nehody neujíždějte!
V každém případě auto zastavte bezpečně u silnice, oblečte si reflexní vestu, v dostatečné vzdálenosti za odstavené auto umístěte výstražný trojúhelník a volejte policii. Tu je potřeba volat vždy, když zvíře srazíte. Policie totiž zjistí majitele zvířete, případně bude informovat myslivecké sdružení, které zvíře odklidí a zaeviduje. Místo nehody zdokumentujte. Fotky bude vyžadovat pojišťovna, která bude škodu řešit.
Také čtěte
Na zvíře nesahejte
Na sražené zvíře v žádném případě nesahejte ani se k němu nepřibližujte. Pokud totiž zvíře nezemřelo na místě, může být omráčené nebo zraněné a s největší pravděpodobností bude na nepříjemnou situaci reagovat útokem. Nikdy taky nevíte, zda netrpí nějakou nemocí, či bakterií, která se vám může dostat skrze třeba drobné oděrky nebo zranění do těla.
Na guláš rovnou zapomeňte
Nestává se to často, občas mají ale někteří řidiči „super nápad“ vzít sražené a mrtvé zvíře do kufru auta a doma uspořádat kančí nebo srnčí hody. Pamatujte, že sražené zvíře si v žádném případě nemůžete nechat! „Je to považováno za pytláctví. Navíc se dotyčný vystavuje zdravotnímu riziku – neví, zda bylo zvíře v pořádku," upozorňuje vedoucí plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.
Srážka se zvěří a pokuta
Pokud vás ani výše uvedený odstavec od přepravy zvířete v kufru auta k pozdějšímu zpracování neodradil, pak vězte, že jedna taková srna v kufru vás v případě kontroly vyjde na 14 000 Kč. Pokud byste si chtěli pochutnat na sraženém muflonovi, pak si připravte rovnou 30 000 Kč. Jestliže podle speciálního ceníku policie škoda přesáhne 5 000 korun, případ na místě přebírá kriminálka!
Srážka se zvěří a náhrada škody
Připravit se na fyzický střet se zvířetem na silnici není tak úplně v našich silách. Abyste ale byli chráněni před finančními dopady této nepříjemné situace, je na místě sjednat si ke stávajícímu povinnému ručení speciální připojištění pro případ srážky se zvířetem, případně uzavřít havarijní pojištění, které v základních balíčcích střet se zvěří kryje.
Zdroj médií: Depositphotos.