Adekvátní mzda, stabilita a nějaká ta odměna. To jsou podle zaměstnanců benefity, které je při hledání práce zaujmou. Naopak příspěvek na oblečení, penzijní připojištění, mobilní telefon nebo služební notebook, či stravenky stojí na okraji zájmu. Proč poslední zmíněný benefit už netáhne?
Stravenky jako firemní benefit? Mnohé firmy od nich upouštějí
Články na téma průzkum auto-moto trhu:
- Sick days u řidičů? Benefit, který se v inzerátech příliš neobjevuje
- Řidiči nemají na benefity nárok? I to vyplývá z našeho průzkumu
- Stravenky už netáhnou? Jaké benefity dnes firmy nabízejí? - právě čtete
- Co musíte umět, abyste mohli nastoupit na pozici za 120 000 Kč?
Stravenky jako připomínka doby minulé?
Nastoupit před deseti, či dokonce patnácti lety na pozici, kde by v rámci firemních benefitů nedostával zaměstnanec stravenky v určité hodnotě? Naprosto nemyslitelné! Pokud ve firmě následně probíhala „reorganizace“ a zaměstnancům se na stravenky „sáhlo“, většinou to znamenalo, že se firmě nedaří.
Dnes je ovšem jiná doba a od tohoto benefitu se stále častěji upouští. A to jak mezi zaměstnanci, tak zaměstnavateli. Trend je patrný nejen z veřejných diskuzí, ale vychází také z našeho průzkumu, který jsme prováděli napříč pracovními pozicemi inzerovanými na našem Portálu.
Vybrané firmy naléhavě hledají kolegy do svých týmů
Z dostupných nabídek vyplývá, že stravenky sice zaměstnavatelé stále nabízejí, rozhodně se tak ale neděje běžně. Například u nabídek práce pro řidiče jsme benefit v podobě stravenek objevili ve 28,5 % zveřejněných inzerátů. V nabídkách z oblasti oborově technických pozic ovšem stravenky, coby pracovní benefit, převažovaly.
Zde je nabízí již téměř 65 % firem, které do svého týmu hledají nové kolegy. Také v oblasti logistiky jde o hojně rozšířený benefit, který je součástí 67,5 % zveřejněných nabídek. I přes výše uvedené musíme zkonstatovat, že rozhodně nelze na stravenky narazit v kterémkoliv inzerátu, který nahodile otevřete. Co je důvodem?
- Přečtěte si také: Více než polovina zaměstnavatelů řidičů nenabízí žádné benefity
Zaměstnanci o stravenky nemají zájem
I přes to, že stravenky dlouhodobě platí za stabilní a běžný zaměstnanecký benefit, zaměstnance dnes již příliš nevytrhnou. Většinou je lze totiž uplatnit pouze v závodní jídelně, kterou mnozí nenavštěvují. A to, ať už z důvodu oběda přineseného z domů, nabídky jídel v konkrétní jídelně anebo kvůli cenám, či nedostatku času.
Stravenky nemají dobré jméno ani mezi diskutujícími na internetu. Mnozí je spojují s dobou dávno minulou a porovnávají je například s jinými, pro ně mnohem atraktivnějšími benefity v podobě třináctého platu, odměn nebo třeba 6 týdnů dovolené.
- Mohlo by vás zajímat: 13. plat: mnozí ho považují za komunistický přežitek, zaměstnavatelé ho většinou nenabízejí
Pracovní trh se proměňuje. A zaměstnanecké benefity s ním
Benefity pro zaměstnance se zkrátka v průběhu let mění, na což se firmy většinou snaží pružně reagovat a přicházet s jinými alternativami (např. roční bonusy, slevy na firemní výrobky/služby, sick days, vzdělávací kurzy, příspěvek na dovolenou apod.).
Naprostá většina uchazečů o práci spíše zareaguje na nabídku, ve které potenciální zaměstnavatel nabídne zájemci adekvátní plat, stabilní zázemí firmy a nějakou tu odměnu navíc. „Utáhnout“ dnešní zájemce o práci na stravenky už z mnoha (často pochopitelných) důvodů zkrátka nefunguje.
Zdroj médií: Depositphotos.