Cesta autem za dovolenou v Chorvatsku se za posledních několik let citelně změnila. Oproti třeba cestě do Itálie však spíše v pozitivním smyslu slova. Velkou souvislost to mělo hlavně se vstupem Chorvatska do Schengenského prostoru.
Změny v případě cesty autem na dovolenou do Chorvatska
Články na téma správná příprava do Chorvatska:
- Problémy s autobaterií v Chorvatsku
- Jak dlouho trvá cesta do Chorvatska?
- Cesta do Chorvatska v noci vs. přes den
- Jak připravit auto na cestu do Chorvatska
- Třetí SPZ na nosič kol – je to opravdu nutnost?
- Co vzít s sebou do Chorvatska a jak se na cestu připravit?
- Na co si dát pozor cestou do Chorvatska autem
- Co nesmíte dovážet a vyvážet z Chorvatska
- Co se změnilo v Chorvatsku
- Cesta autem do Chorvatska a změny - právě čtete
- Co nezapomenout do Chorvatska?
- Volání z Chorvatska
- Parkování ve Splitu: Kde nechat vůz v letošním roce?
Češi už od nepaměti milují dovolenou v Chorvatsku a většina z nich využívá pro cestu k Jaderskému moři své auto. Za posledních pár let milovníci Chorvatska jistě uvítali hlavně zrušení tradičních hraničních kontrol, které v době letních špiček mnohdy trvaly i dlouhé hodiny. Cesta autem do Chorvatska se díky tomu pro mnohé motoristy zpříjemnila, a i poptávka po dovolené v této zemi bývalé Jugoslávie se poměrně silně zvýšila.
Kuny skončily
Třeba Slováci v případě Chorvatska také oceňují, že se země rozhodla k 1. lednu roku 2023 vstoupit do eurozóny. Pro ně a další jiné státy v EU to znamenalo, že už nebudou muset při cestě do Chorvatska směňovat hotovost. Právě před rokem totiž přestaly na chorvatském území platit kuny a nyní si tedy turisté vystačí jen s klasickými eury. Chorvatsko se díky tomu stalo teprve druhou zemí bývalé Jugoslávie hned po Slovinsku, kde se eurem aktuálně platí.
Přitom Chorvatsko vstoupilo do Evropské unie teprve v roce 2013, což znamená, že mezi členské státy se řadí jen 11 let. V tomto roce se ale turisté i z České republiky dočkali první velké sady úlev při cestě k moři. Nově totiž díky vstupu odpadla povinnost vstupovat do země až po předložení cestovního pasu. Z důvodu členství Chorvatska v EU si Evropané vystačí pouze s klasickým občanským průkazem.
Chcete mít náklady na cestu do Chorvatska pod kontrolou? Využijte naši online kalkulačku
Přibývají radary
Před začátkem letní turistické sezóny 2024 se ale cestovatelé i z České republiky musí připravit na to, že chorvatská vláda se rozhodla na své dálnice instalovat nové radary s kamerami, a to ve větší míře než kdykoliv před tím.
Oproti minulým rokům jde tedy o další poměrně přelomovou novinku, která v krajním případě může dovolenou v Chorvatsku prodražit i znepříjemnit. Záležet ale bude samozřejmě na tom, jestli se konkrétní motorista rozhodne dodržovat stanovené chorvatské dopravní předpisy. Pokud ano, žádný problém mu nehrozí.
Vyvracíme mýty: Kvalitní cestovní pojištění nemusí být drahé. V případě potřeby vás ale podrží a uchrání vysokých výdajů. Sjednejte si „cestovko“ do Chorvatska online od pár korun za den z pohodlí vašeho domova.
Kalkulačka cestovního pojištění do Chorvatska
Jestliže by už ale přeci jen došlo ke spáchání dopravního přestupku v podobě nepřiměřené rychlosti, začíná peněžitá sankce na 130 eurech, což je v přepočtu zhruba 3 263 korun. Proto je doporučení redakce Portálu řidiče poměrně jasně. Raději přijeďte do cílové destinace o pár desítek minut později než takové vysoké sumy do chorvatských rozpočtů zbytečně hradit.
Motoristé musí v tomto ohledu počítat mimo jiné i s tím, že nové kamery v Chorvatsku zvládají v případě měření rychlosti zaznamenávat SPZ konkrétních vozidel, a to dokonce u více aut současně v několika pruzích. Získané snímky následně putují do rukou tamní policie, která je vyhodnocuje. Kamery zvládají také monitorovat, jestli je řidič připoutaný bezpečnostním pásem, i to, zda nedochází z jeho strany k používání mobilního telefonu.
Náš tip: Řešili jste v posledních 36 měsících nezaviněnou dopravní nehodu se zraněním v ČR, Chorvatsku, Itálii, Polsku či jiné zemi? Uplatněte svůj nárok na odškodnění! Získat můžete klidně i miliony, stačí jen vědět, jak na to.
Zdroj médií: Depositphotos.